Ramazon oyida ehtiyojmand aholini davlat tomonidan ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash choralari muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 16-fevral kuni Ramazon oyida ehtiyojmand aholining ijtimoiy himoyasini yanada kuchaytirish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Mamlakatimizda so‘nggi yillarda inson qadrini ulug‘lash, aholini ijtimoiy himoya qilish va adolatli jamiyat barpo etishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar izchil amalga oshirilmoqda. Konstitutsiyada mustahkamlab qo‘yilganidek, O‘zbekiston ijtimoiy davlat sifatida fuqarolar farovonligini ta’minlash, ehtiyojmand qatlamlarni qo‘llab-quvvatlash va jamiyatda mehr-oqibat muhitini kuchaytirishni ustuvor vazifa deb biladi. Mazkur tamoyillar, ayniqsa, Ramazon oyida yanada yorqin namoyon bo‘lib, saxovat va hamjihatlik qadriyatlari amaliy ishlar bilan mustahkamlanmoqda.
Davlatimiz rahbari muborak oyda nuroniylar, yolg‘iz va ehtiyojmand fuqarolar holidan xabar olish, og‘ir ahvolga tushib qolgan oilalarga amaliy ko‘mak berish ezgu qadriyat ekanini ta’kidladi.
Yig‘ilishda shu maqsadda ishlab chiqilgan “Ramazon – mehr-muruvvat, ahillik va shukronalik oyi” shiori ostidagi kompleks chora-tadbirlar to‘g‘risida axborot berildi. Ularni amalga oshirish uchun “Vaqf” xayriya jamoat fondiga 750 milliard so‘m hamda Ijtimoiy himoya milliy agentligi orqali 300 milliard so‘m ajratilishi belgilandi.
Ajratiladigan mablag‘lar hisobidan ehtiyojmand oilalarga bir martalik moddiy yordam ko‘rsatish, nogironligi bor shaxslarning davolanish va jarrohlik amaliyotlari xarajatlarini qoplab berish ko‘zda tutilgan.
Prezidentimiz joriy yil yanvar oyida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida bugun turli radikal va ekstremistik g‘oyalar axborot texnologiyalari orqali yoshlarimiz ongini zaharlashga urinayotgani, faqat jazo va taqiq bilan bu muammoni hal qilib bo‘lmasligini ta’kidlagan edi.
Ayni damda Prezidentimiz jamiyat onalari va kelajak avlod tarbiyachilari bo‘lgan xotin-qizlarni buzg‘unchi g‘oyalar ta’siridan asrash, ularni ham ma’nan, ham moddiy qo‘llab-quvvatlash masalasiga alohida urg‘u berdi.
Bu jarayonda yot g‘oyalar ta’siriga tushib qolgan shaxslarni ijtimoiylashtirish, moddiy qo‘llab-quvvatlash, ularning oilalari bilan individual tarzda ishlab, tibbiy va psixologik yordam ko‘rsatish hamda kasb-hunarga o‘rgatish orqali bandligini ta’minlash zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Prezidentimiz har bir mahallada ehtiyojmand oilalarning aniq va shaffof ro‘yxatini shakllantirish, yordamlarni fuqarolarning dini, millati va ijtimoiy kelib chiqishidan qat’i nazar, teng va adolatli tarzda yetkazish shartligini alohida ta’kidladi. Mas’ul idoralarga bu borada qat’iy nazorat o‘rnatish topshirildi.

Обсуждены меры государственной социальной поддержки нуждающегося населения в месяц Рамазан
Президент Шавкат Мирзиёев 16 февраля провел совещание по вопросам дальнейшего усиления социальной защиты нуждающихся слоев населения в месяц Рамазан.
В последние годы в нашей стране последовательно реализуются масштабные реформы, направленные на возвышение чести и достоинства человека, обеспечение социальной защиты населения и построение справедливого общества. Как закреплено в Конституции, Узбекистан как социальное государство считает приоритетной задачей обеспечение благополучия граждан, поддержку нуждающихся категорий и укрепление атмосферы милосердия и взаимной заботы в обществе. Эти принципы особенно ярко проявляются в месяц Рамазан, когда ценности щедрости и сплоченности подкрепляются конкретными практическими делами.
Глава нашего государства подчеркнул, что в благословенные дни Рамазана забота о пожилых, одиноких и нуждающихся гражданах, оказание практической помощи семьям, оказавшимся в трудной жизненной ситуации, являются высокими нравственными ценностями.
На совещании была представлена информация о комплексных мерах, разработанных под лозунгом «Рамазан – месяц милосердия, единства и благодарности». Для их реализации предусмотрено выделение 750 миллиардов сумов благотворительному общественному фонду «Вакф» и 300 миллиардов сумов через Национальное агентство социальной защиты.
За счет выделяемых средств предусмотрено оказание единовременной материальной помощи нуждающимся семьям, покрытие расходов на лечение и хирургические операции для лиц с инвалидностью.
На видеоселекторном совещании, проведенном в январе текущего года, Президент нашей страны подчеркнул, что в условиях, когда различные радикальные и экстремистские идеи посредством информационных технологий пытаются воздействовать на сознание молодежи, решить эту проблему исключительно наказаниями и запретами невозможно.
В этой связи глава нашего государства особо акцентировал внимание на необходимости защиты женщин – воспитателей будущего поколения – от влияния разрушительных идей, а также на обеспечении их всесторонней духовной и материальной поддержки.
Было указано на важность социализации лиц, подпавших под влияние чуждых идей, оказания им материальной помощи, индивидуальной работы с их семьями, предоставления медицинской и психологической поддержки, а также обеспечения занятости через обучение профессиям и ремеслам.
Президент нашей страны отдельно подчеркнул необходимость точного и прозрачного формирования списков нуждающихся семей в каждой махалле, а также равного и справедливого предоставления помощи независимо от вероисповедания, национальности и социального происхождения граждан. Ответственным ведомствам поручено установить в этом вопросе строгий контроль.