Prezident Shavkat Mirziyoyev 4 fevral kuni maktabgacha ta’lim va tarbiya tizimini yanada takomillashtirish yuzasidan takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Maktabgacha ta’lim bolaning intellektual, ijtimoiy va ma’naviy rivojlanishida hal qiluvchi bosqich hisoblanadi. Shu bois, so‘nggi yillarda ushbu sohada qamrovni kengaytirish, ta’lim sifatini oshirish va xususiy sektor ishtirokini rag‘batlantirish bo‘yicha izchil islohotlar amalga oshirildi. Natijada mamlakatimizda maktabgacha ta’lim bilan qamrov 78 foizga yetdi.
Shu bilan birga, qamrovni 80 foizga yetkazish uchun yangi bog‘cha o‘rinlarini yaratish talab etiladi, 39 ta tuman va shaharda esa bog‘cha qamrovi 70 foizdan past darajada qolmoqda. Shuningdek, davlat bog‘chalarida pedagoglarning 61 foizi, nodavlat bog‘chalarda esa 76 foizi o‘rta maxsus ma’lumotga egaligi kadrlar salohiyatini yanada oshirish dolzarb masala ekanini ko‘rsatmoqda.
Shu munosabat bilan bugungi taqdimotda maktabgacha ta’lim tizimini yangi bosqichga olib chiqish bo‘yicha ishlab chiqilgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Jumladan, bir yillik maktabga tayyorlov guruhlarining ta’lim dasturi majburiy umumiy o‘rta ta’limning dastlabki bosqichi sifatida joriy etiladi. Bunda bolalarni maktab ta’limiga puxta tayyorlash, ta’limda uzluksizlikni ta’minlash asosiy maqsad qilib qo‘yilgan.
Maktabgacha ta’lim tizimida o‘yinga asoslangan ta’lim modeli joriy etilib, bolaning tabiiy qobiliyati va qiziqishlarini hisobga olgan holda ta’lim-tarbiya jarayoni tashkil qilinadi. Ilg‘or xorijiy tajribalar asosida o‘quv muhiti yangilanadi.
Shuningdek, “Yangi avlod” maktabgacha ta’lim tashkilotlari tarmog‘ini shakllantirish rejalashtirilgan. 2026-2028 yillarda har bir hududda 120 o‘rinli “Yangi avlod” davlat bog‘chalari hamda ularning tarkibida Bolalarni rivojlantirish innovatsion markazlari tashkil etiladi. Mazkur bog‘chalarda qo‘shimcha rahbar hamda tarbiyachi-yo‘riqchi shtatlari joriy qilinib, rahbar va pedagog xodimlarga tarif stavkasiga nisbatan 20 foiz miqdorida har oylik ustama to‘lanadi.
Maktabgacha va umumiy o‘rta ta’lim xizmatlarini ko‘rsatuvchi nodavlat ta’lim tashkilotlariga ham bir yillik maktabga tayyorlov guruhlarini tashkil etishga ruxsat beriladi. Bu orqali ta’lim xizmatlari bozorida sog‘lom raqobatni kengaytirish va qamrovni oshirish maqsad qilingan.
Kadrlar tayyorlash masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. 2026-2027 o‘quv yilidan boshlab pedagogika oliy ta’lim tashkilotlarida maktabgacha va boshlang‘ich ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha ta’lim dasturlari xalqaro ilg‘or tajribalarga mos ravishda takomillashtiriladi. Shu bilan birga, amalda ishlab kelayotgan o‘rta maxsus ma’lumotli pedagog kadrlar uchun dual ta’lim (“5+1”) asosida bakalavrlar tayyorlash tizimi joriy etiladi.
2027-2028 o‘quv yilidan boshlab maktabga tayyorlov guruhlarida ta’lim-tarbiya olgan bolalarga davlat namunasidagi elektron sertifikat berilishi, mazkur ma’lumotlar umumiy o‘rta ta’lim to‘g‘risidagi shahodatnomada qayd etilishi ko‘zda tutilmoqda.
Taqdimotda maktabgacha ta’lim sohasida xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan yangi imtiyozlar ham muhokama qilindi.
Maktabgacha ta’lim sohasida xususiy sektor ishtirokini kengaytirish maqsadida qamrov darajasi 80 foizdan past bo‘lgan tuman va shaharlarda (Toshkent shahri bundan mustasno) tadbirkorlar uchun qator qo‘llab-quvvatlash choralari joriy etiladi.
Jumladan, maktab va bog‘chalar hududidagi bo‘sh yer maydonlarida davlat-xususiy sheriklik asosida bog‘chalar tashkil etilganda, ijara to‘lovlari 30 yilgacha undirilmaydi. Shuningdek, har bir tarbiyalanuvchi uchun davlat bog‘chalarida bir bolaga to‘g‘ri keladigan xarajatning 50 foizi miqdorida subsidiya ajratiladi. Ushbu tartib 2024 yildan tashkil etilgan nodavlat bog‘chalarga ham tatbiq etiladi.
Qamrov darajasi past hududlarda bog‘cha va maktabdan tashqari joylarda quvvati kamida 150 o‘rinli nodavlat bog‘chalar tashkil etilsa, 7 yilgacha muddatga 5 milliard so‘mgacha imtiyozli kreditlar ajratiladi. Shu bilan birga, tarbiyachilarga oylik ish haqi to‘lash xarajatlari davlat bog‘chalarida belgilangan me’yorlar asosida uch yil davomida qoplab beriladi. Har 30 nafar bolaga bir nafar tarbiyachi shtati hisoblanadi.
Mazkur imtiyozlar yangi ko‘p kvartirali uylarning birinchi qavatida tashkil etiladigan xususiy bog‘chalarga ham tatbiq etiladi.
Bundan tashqari, 2030 yil 1 yanvarga qadar quvvati 150 o‘rindan kam bo‘lmagan nodavlat bog‘chalar tashkil etgan tadbirkorlar uchun ijtimoiy soliq stavkasi bo‘yicha yengilliklar beriladi.

Обсуждены вопросы дальнейшего совершенствования системы дошкольного образования
Президент Шавкат Мирзиёев 4 февраля ознакомился с презентацией предложений по дальнейшему совершенствованию системы дошкольного образования и воспитания.
Дошкольное образование — решающий этап в интеллектуальном, социальном и духовном развитии ребенка. Поэтому в последние годы в этой сфере проводились осуществлены реформы, направленные на расширение охвата, повышение качества образования и стимулирование участия частного сектора. В результате охват дошкольным образованием в нашей стране достиг 78 процентов.
Вместе с тем, для достижения охвата в 80 процентов требуется создание новых мест в детских садах, а в 39 районах и городах охват детсадами остается ниже 70 процентов. Кроме того, 61 процент педагогов государственных детских садов и 76 процентов работников частных детских садов имеют среднее специальное образование, что подчеркивает актуальность дальнейшего повышения кадрового потенциала.
В этой связи на нынешней презентации рассмотрены меры, разработанные для вывода системы дошкольного образования на новый уровень.
В частности, программы годичной подготовки к школе будут внедрены в качестве первого этапа обязательного общего среднего образования. Основной целью является тщательная подготовка детей к школьному образованию и обеспечение непрерывности учебного процесса.
В системе дошкольного образования внедрят основанную на играх модель обучения, при которой учебный процесс строится с учётом врождённых способностей и интересов ребёнка. Учебная среда будет обновлена на основе передового зарубежного опыта.
Кроме того, планируется сформировать сеть дошкольных образовательных учреждений “Янги авлод”. В 2026*2028 годах в каждом регионе будут созданы государственные детские сады “Янги авлод” на 120 мест, а также Инновационные центры развития детей в их структуре. В этих детских садах введут дополнительные должности руководителя и воспитателя-наставника, руководящим сотрудникам и педагогам будет выплачиваться ежемесячная надбавка в размере 20 процентов от тарифной ставки.
Организовать годичные подготовительные группы будет разрешено также негосударственным образовательным организациям, предоставляющим услуги дошкольного и общего среднего образования. За счет этого планируется стимулировать здоровую конкуренцию на рынке образовательных услуг и увеличить охват.
Особое внимание уделено вопросам подготовки кадров. Начиная с 2026-2027 учебного года образовательные программы в педагогических вузах по направлению дошкольного и начального образования будут усовершенсвованы в соответствии с передовым международным опытом. Наряду с этим, для работающих педагогов со средним специальным образованием введут систему подготовки бакалавров на основе дуального образования (“5+1”).
Предусматривется, что начиная с 2027-2028 учебние года дети, прошедшие обучение в подготовительных группах, будут получать электронный сертификат государственного образца, соответствующая информация будет занесена в аттестат об общем среднем образовании.
На презентации также обсуждены новые льготы, направленные на поддержку частного сектора в сфере дошкольного образования.
С целью расширения участия частного сектора в дошкольном образовании в районах и городах, где уровень охвата ниже 80 процентов (за исключением города Ташкента), будет введен ряд мер поддержки для предпринимателей.
В частности, при организации на основе государственно-частного партнерства дошкольного учреждения на свободных земельных участках школ и детских садов арендная плата не будет взиматься до 30 лет. Кроме того, на каждого воспитанника государственных детских садов будет предоставляться субсидия в размере 50 процентов от расходов на одного ребёнка. Этот порядок будет применяться также к частным детским садам, организованным в 2024 году.
При организации новых частных дошкольных учреждений вместимостью не менее 150 мест в районах с низким уровнем охвата будут предоставлены льготные кредиты до 5 миллиардов сумов на срок до 7 лет. Вместе с тем, расходы на выплату ежемесячной заработной платы воспитателям будут компенсироваться в течение трёх лет на основе нормативов, установленных для государственных детских садов. Компенсация будет выплачитьваться из расчета одна штатная единица воспитателя на каждые 30 воспитанников.
Эти льготы будут распространяться также на частные детские сады, размещаемые на первых этажах новых многоквартирных домов.
Кроме того, предпринимателям, организовавшим частные дошкольные учреждения вместимостью не менее 150 мест, будут представлены преференции по ставке социального налога до 1 января 2030 года.
Глава нашего государства подчеркнул важность тщательной проработки и поэтапного внедрения представленных предложений, а также создания прочной основы для всестороннего развития детей за счет повышения качества дошкольного образования. Ответственным лицам даны соответствующие поручения.