Farg‘ona viloyatida islohotlar natijadorligi va kelgusidagi ustuvor vazifalar muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 4 fevral kuni Farg‘ona viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ustuvor vazifalar yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Yig‘ilish avvalida so‘nggi yillarda Farg‘ona viloyatida amalga oshirilgan tizimli islohotlarning natijalari tahlil qilindi. Yer va qazilma boyliklari cheklangan bo‘lishiga qaramasdan, hududda iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish, sanoat, qishloq xo‘jaligi, xizmatlar va axborot texnologiyalari sohalarida barqaror o‘sish ta’minlandi.
Jumladan, aholi jon boshiga yalpi hududiy mahsulot hajmi 2017 yilda 7 million so‘mni tashkil etgan bo‘lsa, 2025 yilga kelib, 26,6 million so‘mga yetdi yoki 3,8 barobar o‘sdi. Bu iqtisodiy faollik va aholi daromadlari sezilarli oshganini ko‘rsatadi.
Bandlik va ijtimoiy ko‘rsatkichlar bo‘yicha ham ijobiy sur’at qayd etildi. O‘tgan yilda 519 ming nafar aholining bandligi ta’minlanib, ularni daromadlari oshirildi va 53 ming oila kambag‘allik reyestridan chiqarildi. Endilikda 2026 yil yakuniga qadar ishsizlikni 3 foizga, kambag‘allikni esa 2,7 foizga kamaytirish ko‘zda tutilmoqda.
Investitsiya va tashqi savdo sohasida ham sezilarli o‘sishga erishildi. Viloyatda 26 ta yirik, 357 ta o‘rta va kichik investitsiya loyihalari ishga tushirilib, salkam 3 milliard dollar xorijiy investitsiya o‘zlashtirildi. Eksport hajmi izchil oshdi, eksportchi korxonalarning soni kengaydi.
Qishloq xo‘jaligida o‘tgan yili 94,3 ming gektar maydonda 816,7 ming tonna g‘alla yetishtirilib, o‘rtacha hosildorlik 86,6 sentnerni tashkil etdi. Paxtachilikda 72 ming gektarda 324 ming tonna hosil olindi. Meva-sabzavot eksporti 403 million dollarga yetdi. Tomorqachilik va ixcham issiqxonalar orqali minglab xonadonlar barqaror qo‘shimcha daromad manbaiga ega bo‘ldi.
Yig‘ilishda Farg‘ona viloyatini rivojlantirishning ustuvor vazifalari belgilab olindi.
Qayd etilganidek, viloyatda investitsiya va eksport hajmlarini izchil oshirish, ishsizlik va kambag‘allikni qisqartirish masalalariga tizimli hamda manzilli yondashish talab etiladi. Shu maqsadda Farg‘ona viloyati uchun umumiy qiymati 8,2 milliard dollar bo‘lgan yangi yirik loyihalar paketi shakllantirilgan.
Joriy yilning o‘zida umumiy qiymati 4,2 milliard dollar bo‘lgan loyihalarni ishga tushirish rejalashtirilgan. Ushbu loyihalarning 2,7 milliard dollari sanoat, 210 million dollari qishloq xo‘jaligi, 1,2 milliard dollari servis va turizm sohalariga to‘g‘ri keladi.
Shu bilan birga, o‘tgan yillarda sanoat maqsadlari uchun ajratilgan 2 ming 115 gektar yer maydonining 40 foizi haligacha auksionga chiqarilmagani qayd etildi. Qo‘shimcha yer ajratishdan oldin mavjud bo‘sh yerlar infratuzilmasini yaxshilash va ularni tadbirkorlarga taklif etish orqali investitsiya loyihalarini joylashtirish samaradorligini oshirish zarurligi ta’kidlandi.
Bandlik va kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha aniq maqsadli ko‘rsatkichlar belgilandi. Joriy yilda jami 595 ming nafar, shundan 98 ming doimiy ish o‘rni yaratish, 423 ming aholini daromadli qilish hamda 74 ming ish o‘rnini “soya”dan chiqarish rejalashtirilgan.
Buvayda, Uchko‘prik, Quva, O‘zbekiston, Yozyovon tumanlari hamda Marg‘ilon, Farg‘ona, Qo‘qon va Quvasoy shaharlarini ishsizlik va kambag‘allikdan xoli hududlarga aylantirish vazifasi qo‘yildi. Shu maqsadda 7 ta tuman va 132 ta “og‘ir” mahallada infratuzilmani yaxshilash orqali ishsizlik va kambag‘allikni ikki karra qisqartirish uchun 800 milliard so‘mdan ortiq mablag‘ ajratiladi. Shuningdek, banklar tomonidan “Mahalla loyihasi” dasturi doirasida 1,4 trillion so‘mlik kredit resurslari yo‘naltiriladi.
Qishloq xo‘jaligida meva-sabzavot mahsulotlarini xom holda emas, yuqori qo‘shilgan qiymatga ega tayyor mahsulot sifatida sotish orqali eksport hajmini 510 million dollarga yetkazish vazifasi belgilandi. Shu bois, Farg‘ona va Quvasoy shaharlarida xitoylik investorlar ishtirokida umumiy qiymati 175 million dollar bo‘lgan agrologistika markazlari barpo etiladi.
O‘zbekiston, Beshariq va Oltiariq tumanlarida chorvachilik, sutni qayta ishlash va naslli jo‘ja yetishtirish yo‘nalishlarida umumiy qiymati 21 million dollar bo‘lgan 4 ta loyihani ishga tushirish rejalashtirilgan.
Ijtimoiy infratuzilmani aholining o‘sishiga mos ravishda rivojlantirish zarurligi ta’kidlandi. Joriy yilda 33 ta maktab qurilishi va rekonstruksiyasi uchun 343 milliard so‘m ajratilmoqda. Hudud rahbarlariga qo‘shimcha imkoniyatlarni ishga solish va xususiy sektorni jalb qilish orqali infratuzilmani yaxshilash vazifasi qo‘yildi.
Turizm salohiyatini kengaytirish maqsadida So‘x tumanida Ugam va Miraki tajribasi asosida turizm majmualari tashkil etiladi, Farg‘ona tumanida yirik turistik-rekreatsion zona barpo qilinadi. Qo‘qon shahrida yangi turizm maskanlari barpo etilib, madaniy meros ob’ektlari bo‘ylab sayohat marshrutlari yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, Qo‘qon shahrida 17 ta davlat idorasini “Yangi O‘zbekiston” massiviga ko‘chirish orqali aholiga barcha davlat xizmatlarini bir joyda ko‘rsatadigan qulay va samarali tizimni shakllantirish vazifasi belgilandi.
Axborot texnologiyalari sohasida Farg‘ona viloyati iqtisodiyotining muhim drayveri sifatida AT yo‘nalishini jadal rivojlantirish rejalashtirilgan.
Hozirda viloyatda 139 ta IT-park rezidenti faoliyat yuritmoqda. Joriy yilda axborot texnologiyalari xizmatlarining hajmini 3,5 trillion so‘mga, eksportni esa 30 million dollarga yetkazish maqsad qilingan. Farg‘ona shahrida yangi IT-park va majmuasi, Marg‘ilon shahrida xalqaro IT oliygohi, shuningdek, Farg‘ona shahrida “Muhammad al-Xorazmiy vorislari” loyihasini ishga tushirish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari yig‘ilish yakunida har bir loyihani aholi bandligi va turmush darajasini oshirish bilan uzviy bog‘lab amalga oshirish, belgilangan vazifalar ijrosi uchun mutasaddilarning shaxsiy javobgarligini kuchaytirish bo‘yicha aniq topshiriqlar berdi.

Обсуждены результативность реформ в Ферганской области и приоритетные задачи на будущее
Президент Шавкат Мирзиёев 4 февраля провел совещание по приоритетным задачам социально-экономического развития Ферганской области.
В начале совещания проанализированы результаты системных реформ, проведенных в Ферганской области в последние годы. Несмотря на ограниченность земельных и ископаемых ресурсов, в регионе продолжилась диверсификация экономики, обеспечен стабильный рост в отраслях промышленности, сельского хозяйства, услуг и информационных технологий.
В частности, если в 2017 году валовой региональный продукт на душу населения составлял 7 миллионов сумов, то к 2025 году он вырос до 26,6 миллиона, увеличившись в 3,8 раза. Это свидетельствует о значительном росте экономической активности и доходов населения.
Положительная динамика была отмечена также в обеспечении занятости и социальной защиты. В прошлом году была обеспечена занятость 519 тысяч человек, что позволило увеличить их доходы и вывести 53 тысячи семей из реестра малообеспеченных. В дальнейшем к концу 2026 года предусматривается снижение уровня безработицы до 3 процентов, а бедности – до 2,7 процента.
Инвестиционная и внешнеторговая деятельность области также продемонстрировала заметный рост. В области реализованы 26 крупных и 357 средних и малых инвестиционных проектов, освоено 3 миллиарда долларов иностранных инвестиций. Стабильно растут объемы экспорта, расширилось число предприятий-экспортеров.
В прошлом году в сельском хозяйстве на площади 94,3 тысячи гектаров было произведено 816,7 тысячи тонн зерна, при средней урожайности 86,6 центнера с гектара. В хлопководстве на 72 тысячах гектаров собрано 324 тысячи тонн урожая. Экспорт фруктов и овощей достиг 403 миллионов долларов. За счет приусадебных участков и компактных теплиц тысячи семей получили устойчивый дополнительный источник дохода.
На совещании определены приоритетные задачи развития Ферганской области.
Отмечено, что для стабильного роста инвестиций и объемов экспорта, сокращения безработицы и бедности требуется системный и целенаправленный подход. С этой целью для Ферганской области сформирован пакет новых крупных проектов общей стоимостью 8,2 миллиарда долларов.
Уже в этом году планируется запуск проектов на общую сумму 4,2 миллиарда долларов, из которых 2,7 миллиарда долларов приходятся на промышленность, 210 миллионов – на сельское хозяйство и 1,2 миллиарда – на сферы услуг и туризма.
Вместе с тем было отмечено, что из 2 тысяч 115 гектаров земли, выделенной в последние годы для промышленных целей, 40 процентов до сих пор не выставлены на аукцион. Подчеркнуто, что, прежде чем выделять дополнительную землю, необходимо улучшить инфраструктуру имеющихся свободных участков и предложить их предпринимателям для повышения эффективности размещения инвестиционных проектов.
В этом году планируется создать 98 тысяч постоянных рабочих мест, повысить доходы 423 тысяч жителей и вывести из “тени” 74 тысячи рабочих мест.
Поставлена задача превратить Бувайдинский, Учкуприкский, Кувинский, Узбекистанский, Язъяванский районы, а также города Маргилан, Фергану, Коканд и Кувасай в территории без безработицы и бедности. Более 800 миллиардов сумов будут направлены на улучшение инфраструктуры в 7 районах и 132 махаллях с тяжелыми условиями для двукратного сокращения безработицы и бедности. Кроме того, в рамках программы “Маҳалла лойихаси” банками будет предоставлены кредитные ресурсы на сумму 1,4 триллиона сумов.
В сельском хозяйстве поставлена задача увеличить объем экспорта фруктов и овощей до 510 миллионов долларов за счет налаживания их поставок не в виде сырья, а готовой продукции с высокой добавленной стоимостью. Для этого с участием китайских инвесторов в городах Фергане и Кувасае будут построены агрологистические центры общей стоимостью 175 миллионов долларов.
В Узбекистанском, Бешарыкском и Алтыарыкском районах планируется запуск 4 проектов общей стоимостью 21 миллион долларов в области животноводства, переработки молока и выращивания племенных цыплят.
Подчеркнута необходимость развития социальной инфраструктуры пропорционально росту населения. В этом году на строительство и реконструкцию 33 школ выделено 343 миллиарда сумов. Руководителям регионов поручено улучшить инфраструктуру за счет задействования дополнительных возможностей и привлечения частного сектора.
С целью расширения туристического потенциала Сохском районе будут созданы туристические комплексы по опыту Угама и Мираки, а в Ферганском районе – крупная туристско-рекреационная зона. В городе Коканде будут созданы новые туристические объекты и организованы маршруты по памятникам культурного наследия.
Кроме того, в городе Коканде поставлена задача по созданию удобной и эффективной системы предоставления всех государственных услуг в одном месте за счет переноса 17 государственных учреждений в массив “Янги Узбекистон”.
В сфере информационных технологий предусмотрено активное развитие IT-направления как одного из ключевых драйверов экономики Ферганской области.
В настоящее время в области действуют 139 резидентов IT-парка. В этом году поставлена задача увеличить объем IT-услуг до 3,5 триллиона сумов и экспорт до 30 миллионов долларов. В городе Фергане планируется создание нового IT-парка и комплекса, а также реализовать проект “Наследники Мухаммада аль-Хорезми”, в Маргилане построят международный IT-университет.
По итогам совещания глава государства дал конкретные поручения по реализации каждого проекта в тесной увязке с вопросами обеспечения занятости населения и повышения уровня жизни, а также по усилению персональной ответственности за выполнение поставленных задач.