Urbanizatsiya va uy-joy qurilishidagi kelgusi vazifalar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 3 fevral kuni urbanizatsiya va uy-joy qurilishida yangicha yondashuvlarni joriy etish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Aholining uy-joyga bo‘lgan talabini qondirish maqsadida so‘nggi 8 yilda mamlakatimizda 120 million kvadrat metr yoki 600 mingdan ziyod xonadonlar qurilib, foydalanishga topshirildi. Uy-joy sotib olishga ko‘maklashish uchun 541 ming nafar fuqaroga 103 trillion so‘m arzon ipoteka kreditlari va subsidiyalar ajratildi.
Qurilish ishlarining ko‘lami kengaygani qurilish materiallari sanoati rivojiga katta turtki berib, ko‘plab hududlarning “drayveri”ga aylandi. Urbanizatsiya darajasi 1991 yildagi 40,3 foizdan 51 foizga yetdi.
Davlatimiz rahbari qilingan ishlar hali yetarli emasligini ko‘rsatib o‘tdi. Respublika bo‘yicha har yili 200 mingtaga yaqin yangi oila tashkil topmoqda. Bu yangi uylar, yo‘llar va ijtimoiy infratuzilmaga talab yanada ortadi degani. Qolaversa, hozirda aholining bir kishi boshiga o‘rtacha 18,9 kvadrat metr turar joy maydoni to‘g‘ri kelmoqda. Bu ko‘rsatkichni kamida 23 kvadrat metrga yetkazish uchun 2040 yilgacha yangi uy-joy qurilishi sur’atini 280 mingtaga oshirish lozim.
Shu maqsadda urbanizatsiya sohasida boshqaruv yangi tizim asosida yo‘lga qo‘yilib, alohida qo‘mita tuzildi, uning oldiga uy-joy qurish hajmlarini bosqichma-bosqich oshirish vazifasi qo‘yildi. Xususan, 2026 yilda 140 ming, 2027 yilda 150 ming va 2028 yilda 160 ming xonadonli uy-joylar qurish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz biznes va startaplar rivoji uchun sharoit yaratish, sanoat va AT klasterlarini shakllantirish, mehnat unumdorligini oshirishda aql bilan tashkil etilgan urbanizatsiya muhim o‘rin tutishini ta’kidladi.
Taqdimotda yer resurslaridan samarali foydalanish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. Xalqaro tashkilotlarning hisob-kitoblariga ko‘ra, aholi punktlari tartibsiz kengayib borishi ayrim hududlarda kelgusida ekin yerlarining tanqisligiga olib kelishi mumkin.
Shu munosabat bilan eskirgan uy-joy fondini yangilash, uy-joy qurilishida renovatsiya ulushini oshirish zarurligi ta’kidlandi. Bunda renovatsiya hissasini hozirgi 15 foizdan 2040 yilga qadar 60 foizga yetkazish, “Yangi O‘zbekiston” massivlarini barpo etishni kengaytirib, 120 taga yetkazish zarurligi qayd etildi.
Bugungi kunda qurilish sohasidagi ruxsat olish jarayonlari 9 ta bosqichdan iborat bo‘lib, o‘rtacha 90-120 kun vaqt talab qilmoqda. Shu bilan birga, xalqaro amaliyotda “qurilishga tayyor yer” mexanizmi orqali bu ishlarga ketadigan vaqt 7-15 kunni tashkil etayotgani ko‘rsatib o‘tildi.
Mamlakatimizda ushbu tizimni joriy etish taklif qilindi. Unga ko‘ra, barcha tayyorgarlik jarayonlari va ruxsatnomalarni rasmiylashtirish yer maydonlari auksionga qo‘yilishidan oldin bajariladi. Natijada tadbirkor auksionda yerni yutib olgandan so‘ng qo‘shimcha hujjat yig‘masdan va kelishuvlardan o‘tmasdan, barcha hujjatlarni avtomatik tarzda olish imkoniga ega bo‘ladi. Qurilishga tayyor bo‘lmagan yerlarni auksionga chiqarish taqiqlanadi, jarayonlar esa shaffof va qisqa muddatlarda amalga oshirilishi ta’minlanadi.
Qurilish sifati, birinchi navbatda, loyiha hujjatlariga bog‘liq. “ToshboshplanLITI”, “O‘zshaharsozlikLITI”, “O‘zGASHKLITI”, “Qishloq qurilish loyiha” tashkilotlarining faoliyatini tubdan yaxshilash, buning uchun yuqori malakali xorijiy mutaxassislarni jalb qilish va zamonaviy boshqaruv tizimini joriy qilish zarurligi qayd etildi.
Urbanizatsiya va uy-joy qurilishi jarayonlarini to‘g‘ri va samarali rejalashtirish uchun raqamli texnologiyalardan keng foydalanish kerak. Bu borada taqdimotda bosh va master rejalarning yagona ma’lumotlar bazasi, qurilishga tayyor yer maydonlari bazasi – “Yer banki”, ko‘p kvartirali uylarning yagona geoaxborot bazasi, “eskrou” tizimi, quruvchilar reytingi va boshqalardan iborat “Uy-joy” axborot tizimini ishlab chiqish taklif etildi.

Рассмотрены дальнейшие задачи в сфере урбанизации и жилищного строительства
Президент Шавкат Мирзиёев 3 февраля ознакомился с презентацией по внедрению новых подходов к урбанизации и жилищному строительству.
Для обеспечения потребностей населения в жилье за последние 8 лет в нашей стране было построено и сдано в эксплуатацию 120 миллионов квадратных метров жилой площади или более 600 тысяч домов и квартир. Для содействия приобретению жилья 541 тысяче граждан были предоставлены льготные ипотечные кредиты и субсидии на общую сумму 103 триллиона сумов.
Рост масштабов строительства дал мощный импульс развитию отрасли строительных материалов, которая стала драйвером развития многих регионов. Уровень урбанизации вырос с 40,3 процента в 1991 году до 51 процента.
Глава нашего государства указал на то, что проделанной работы все еще недостаточно. В республике ежегодно создается около 200 тысяч новых семей, что означает дальнейший рост спроса на новое жилье, дороги и социальную инфраструктуру. Более того, в настоящее время на одного человека приходится в среднем 18,9 квадратного метра жилой площади. Чтобы довести этот показатель до как минимум 23 квадратных метров, к 2040 году необходимо увеличить темпы строительства нового жилья до 280 тысяч квартир ежегодно.
С этой целью управление в сфере урбанизации было выстроено на основе новой системы, создан отдельный комитет, на который возложена задача поэтапного увеличения объемов строительства жилья. В частности, планируется построить жилье на 140 тысяч квартир в 2026 году, на 150 тысяч квартир в 2027 году и на 160 тысяч в 2028 году.
Президент нашей страны подчеркнул, что грамотно организованная урбанизация играет важную роль в создании условий для развития бизнеса и стартапов, формировании промышленных и IT-кластеров, а также в повышении производительности труда.
На презентации особое внимание уделено вопросам эффективного использования земельных ресурсов. По расчетам международных организаций, неупорядоченное расширение населенных пунктов в некоторых регионах может привести к нехватке сельскохозяйственных земель в будущем.
В связи с этим отмечено, что необходимо обновить устаревший жилой фонд и увеличить долю реновации в жилищном строительстве. Так, планируется довести долю реновации с текущих 15 процентов до 60 процентов к 2040 году, а также расширить строительство массивов “Новый Узбекистан”, доведя их количество до 120.
В настоящее время процесс получения разрешений в строительной отрасли состоит из 9 этапов и в среднем занимает 90-120 дней. При этом в международной практике благодаря механизму «готовая к строительству земля» эта процедура занимает всего 7-15 дней.
Предложено внедрить эту систему в нашей стране. Так, все подготовительные процедуры и оформление разрешений будут выполняться до выставления земельных участков на аукцион. В результате предприниматель, выигравший на аукционе, сможет получить все необходимые документы автоматически, без дополнительного сбора бумаг и согласований. Будет запрещено выставление на аукцион земель, не готовых к строительству, а все процедуры будут проходить прозрачно и в сжатые сроки.
Отмечено, что качество строительства, прежде всего, зависит от проектной документации. Необходимо кардинально улучшить деятельность проектных организаций «ТошбошпланЛИТИ», «УзшахарсозЛИТИ», «УзГАШКЛИТИ» и «Qishloq qurilish loyiha», привлечь для этого высококвалифицированных иностранных специалистов и внедрить современные системы управления.
Для правильного и эффективного планирования процессов урбанизации и жилищного строительства необходимо широко использовать цифровые технологии. Так, на презентации было предложено разработать информационную систему “Уй-жой”, включающую единую базу данных генеральных и мастер-планов, базу готовых к строительству земельных участков «Ер банки», единую геоинформационную базу многоквартирных домов, систему эскроу, рейтинг застройщиков и другие.
Одобрив представленные предложения, Президент дал ответственным лицам поручения по последовательному внедрению в сфере системных, выверенных и долгосрочных подходов, а также обеспечению выполнения установленных показателей.