Prezident Shavkat Mirziyoyev 30 yanvar kuni Jizzax viloyatida amalga oshirilayotgan islohotlar natijadorligi va kelgusidagi ustuvor vazifalar yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
O‘tgan yillarda olib borilgan islohotlar va tizimli chora-tadbirlar natijasida viloyat iqtisodiyotida tarkibiy transformatsiya yuz berdi. Natijada hudud agrar sohadan diversifikatsiyalangan sanoat, xizmatlar va zamonaviy agroklasterlarga ixtisoslashdi. To‘qimachilik, qurilish materiallari, avtomobilsozlik, elektrotexnika va turizm kabi yangi o‘sish drayverlari shakllandi.
Yalpi hududiy mahsulotda sanoat ulushi 9,1 foizdan 18,8 foizga oshdi, qishloq xo‘jaligining ulushi 50 foizdan 36 foizga kamaydi. Shuningdek, ishsizlik va kambag‘allik tegishlicha 4,9 va 5,8 foizga kamaydi, eksport 1,8 barobar, xizmat ko‘rsatish 1,6, sanoat ishlab chiqarishi hajmi 1,9 barobar ko‘paydi.
25 ta yirik hamda 533 ta o‘rta va kichik investitsiya loyihalari ishga tushirildi, 1,4 milliard dollar xorijiy investitsiya o‘zlashtirildi. Eksportchi korxonalar soni 160 taga yetib, eksport hajmi 285 million dollarni tashkil qildi.
Yig‘ilishda viloyatda kambag‘allik va ishsizlikni yanada qisqartirish, sanoat, xizmat ko‘rsatish va qishloq xo‘jaligida keskin o‘sishga erishish bo‘yicha rejalar ko‘rib chiqildi.
Xususan, 2026-2027 yillarda yalpi hududiy mahsulotning o‘sish sur’atlarini 8,5 foizga yetkazish, sanoatda ishlab chiqarish hajmini 8 foizga oshirish, 5 milliard dollar xorijiy investitsiya jalb qilish va yillik eksport hajmini 500 million dollarga yetkazish rejalashtirilgan.
E’tiborlisi, o‘tgan yillarda investitsiyalar asosan xomashyo qazib olish yoki oddiy yig‘uv ishlab chiqarishga yo‘naltirilgan bo‘lsa, endilikda yuqori qo‘shilgan qiymatga ega sanoat loyihalariga yo‘naltiriladi.
Bundan tashqari, joriy yilda viloyatda ishsizlik darajasini 4,6 foizga, kambag‘allikni 2,8 foizga tushirish, 182 ta mahallani jinoyatchilikdan xoli hududga aylantirish ko‘zda tutilgan.
Davlatimiz rahbari bu maqsadlarga viloyatdagi mahallalarni chuqur ixtisoslashtirmasdan erishib bo‘lmasligini qayd etdi.
Shu munosabat bilan viloyatda kelgusi ikki yilda yangi model rivojlantiriladi. Hududdagi 304 ta mahallaning solishtirma ustunliklari tahlil qilinib, ularning bog‘dorchilik, chorvachilik, sabzavot va polizchilik, sanoat, servis hamda turizm yo‘nalishlariga ixtisoslashuvini chuqurlashtirish dasturi ishlab chiqildi.
Dastur doirasida 5 ming gektar eski bog‘ va tokzorlarda sertifikatlangan ko‘chatlar ekish, 4,6 ming gektar sanoatlashgan plantatsiyalar barpo etish, 10 ming gektar aholi tomorqasi va ijara yer maydonlarida hosildorligi yuqori va eksportbop mahsulotlar yetishtirish, 101 ming bosh chorva mollarining naslini yangilash, 5 ta sanoat mikromarkazlari, 6 ta yirik turizm majmualarini tashkil etish, har bir tuman markazida istirohat bog‘larini barpo qilish va gavjum ko‘chalar tashkil etish kabi ishlar amalga oshiriladi.
Yig‘ilishda “drayver” loyihalar infratuzilmasini mustahkamlash uchun joriy yilda 200 milliard so‘m ajratilishi belgilandi. Sanoatni rivojlantirish maqsadida 2026-2027 yillarda umumiy qiymati 2,7 milliard dollarlik yirik investitsiya loyihalari amalga oshiriladi. Bunda viloyatdagi qo‘rg‘oshin-rux, volfram, oltin va boshqa noruda konlardan samarali foydalanish lozimligi ko‘rsatib o‘tildi.
Zomin tumanida qishloq xo‘jaligi ilmiy-sanoat parki loyihasining taqdimotida makkajo‘xorini qayta ishlab, yuqori fruktozali sirop va allyuloza ishlab chiqarish quvvatlarini yaratish rejalashtirilgani aytildi.
Shuningdek, qishloq xo‘jaligi yo‘nalishida naslli chorva mollarni xarid qilish, tuyachilikni rivojlantirish, “Jayilma” kanalini rekonstruksiya qilish choralari ko‘riladi.
Davlatimiz rahbari viloyatni rivojlantirishda tog‘li va cho‘l hududlarning salohiyatini alohida yondashuvlar asosida ro‘yobga chiqarish zarurligini ta’kidladi. Jumladan, joriy yilda 25 ming gektar lalmi va yaylov yerlarini foydalanishga kiritish va yaylovlardan samarali foydalanish bo‘yicha uch yillik dastur ishlab chiqish rejalashtirilgan.
Yig‘ilishda Jizzax viloyatining turizm salohiyati ham tahlil qilindi. Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimi, shuningdek, Baxmal, Forish, Zafarobod, Sharof Rashidov va G‘allaorol tumanlarining imkoniyatlari to‘liq ishga solinmayotgani qayd etildi.
Shu munosabat ushbu tumanlarda turizm majmualarini tashkil etish, Arnasoy aeroportini kengaytirish, xalqaro avtomobil yo‘llar bo‘yida savdo-servis majmualarini qurish rejalari ko‘rib chiqildi.
Joriy yilda mahallalarda ijtimoiy ob’ektlar, yo‘llar, ichimlik suvi, kanalizatsiya va elektr tarmoqlari qurilishi uchun 30 million dollar, kelgusi yilda esa yana 10 million dollar mablag‘ ajratiladi. Buning hisobiga 14 mahalladagi ijtimoiy soha ob’ektlari, olis 28 ta mahallani bog‘lovchi 105 kilometr yo‘llar, 9 ta mahalla aholisi uchun 50 kilometr ichimlik suvi, elektr tarmoqlari, 13 ta mahallada 65 kilometr oqova suv tarmoqlari quriladi va ta’mirlanadi.
Shaharsozlik yo‘nalishida Baxmal, Zafarobod va G‘allaorol tumanlarini fazoviy rejalashtirish va bosh rejalarini ishlab chiqish ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, Jizzax shahri va Sharof Rashidov tumani yagona aglomeratsiya hududi sifatida rivojlantiriladi. Bu bo‘yicha ishlab chiqiladigan bosh rejada shahar ichidagi tirbandliklarni kamaytirish maqsadida 10 kilometrlik aylanma yo‘l qurish, shahar va tumanni bog‘laydigan yagona jamoat transport tizimini yo‘lga qo‘yish, yagona ma’muriy bino qurish orqali tashkilotlarni bir joyga ko‘chirish nazarda tutiladi.
Yig‘ilish yakunida mutasaddilarga viloyatni yanada rivojlantirish doirasidagi har bir loyihani aholi bandligi hamda turmush darajasini oshirish bilan bog‘lab bajarish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Обсуждены планы социально-экономического развития Джизакской области
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по обсуждению результативности проводимых реформ в Джизакской области и приоритетных задач на перспективу.
Благодаря реформам и системным мерам, реализованным в последние годы, в экономике региона произошла структурная трансформация. Экономика области диверсифицировалась и была переориентирована с аграрного сектора на промышленность, услуги и современные агрокластеры. Сформировались новые драйверы роста, такие как текстильная промышленность, производство строительных материалов, автомобилестроение, электротехника и туризм.
Доля промышленности в валовом региональном продукте увеличилась с 9,1 до 18,8 процента, доля сельского хозяйства сократилась с 50 до 36 процентов. Уровень безработицы и бедности снизился на 4,9 и 5,8 процента соответственно. Экспорт вырос в 1,8 раза, объем услуг – в 1,6 раза, промышленное производство – в 1,9 раза.
За год реализованы 25 крупных, а также 533 средних и малых инвестиционных проекта, освоено 1,4 миллиарда долларов иностранных инвестиций. Число экспортеров достигло 160, объем экспорта составил 285 миллионов долларов.
На совещании рассмотрены планы по дальнейшему сокращению уровня бедности и безработицы, а также обеспечению ускоренного роста в промышленности, сфере услуг и сельском хозяйстве.
В частности, в 2026–2027 годах намечено довести темпы роста валового регионального продукта до 8,5 процента, увеличить объемы промышленного производства на 8 процентов, привлечь 5 миллиардов долларов иностранных инвестиций и довести годовой экспорт до 500 миллионов долларов.
Отмечено, что если ранее инвестиции в основном направлялись в добычу сырья и простые сборочные производства, то в дальнейшем приоритет будет отдаваться проектам с высокой добавленной стоимостью.
Кроме того, в текущем году предусмотрено снижение уровня безработицы до 4,6 процента и бедности до 2,8 процента, а также превращение 182 махаллей в территории, свободные от преступности.
Президент подчеркнул, что достижение этих целей невозможно без глубокой специализации махаллей.
В этой связи в регионе в ближайшие два года будет внедрена новая модель развития. Проанализированы сравнительные преимущества 304 махаллей и разработана программа их специализации по направлениям садоводства, животноводства, овощеводства и бахчеводства, промышленности, сферы услуг и туризма.
В рамках программы предусмотрены посадка сертифицированных саженцев на 5 тысячах гектаров старых садов и виноградников, создание 4,6 тысячи гектаров индустриальных плантаций, выращивание высокоурожайной и экспортоориентированной продукции на 10 тысячах гектаров приусадебных и арендных земель, обновление породы 101 тысячи голов скота, организация 5 микропромышленных центров, строительство 6 крупных туристических комплексов, а также создание парков и благоустроенных общественных пространств в каждом районном центре.
Отмечено, что в текущем году на укрепление инфраструктуры «драйверных» проектов будет направлено 200 миллиардов сумов. В 2026–2027 годах в целях развития промышленности планируется реализация крупных инвестиционных проектов общей стоимостью 2,7 миллиарда долларов. При этом указана необходимость эффективного использования месторождений свинца, цинка, вольфрама, золота и других нерудных полезных ископаемых региона.
В ходе совещания представлена информация о проекте создания в Зааминском районе аграрно-научного индустриального парка, предусматривающего переработку кукурузы и выпуск продукции с высокой добавленной стоимостью, включая высокофруктозный сироп и аллюлозу.
Также предусмотрены меры по развитию животноводства, закупке племенного скота, развитию верблюдоводства и реконструкции канала «Жайилма».
Глава нашего государства отметил необходимость реализации потенциала горных и пустынных территорий области на основе особых подходов. В частности, в текущем году планируется вовлечение в оборот 25 тысяч гектаров богарных и пастбищных земель и разработка трехлетней программы эффективного использования пастбищ.
На совещании также проанализирован туристический потенциал Джизакской области. Отмечено, что возможности системы озер Айдар–Арнасай, а также Бахмальского, Фаришского, Зафарабадского, Шараф-Рашидовского и Галляаральского районов используются не в полной мере.
В этой связи рассмотрены планы по созданию туристических комплексов в указанных районах, расширению аэропорта Арнасай и строительству торгово-сервисных комплексов вдоль международных автомобильных дорог.
В текущем году на строительство социальных объектов, дорог, систем питьевого водоснабжения, канализации и электросетей в махаллях будет направлено 30 миллионов долларов, в следующем году – еще 10 миллионов долларов.
За счет этих средств будут построены и отремонтированы объекты социальной сферы в 14 махаллях, 105 километров дорог, соединяющих 28 отдаленных махаллей, 50 километров сетей питьевого водоснабжения и электроснабжения, а также 65 километров канализационных сетей в 13 махаллях.
В градостроительной сфере предусмотрена разработка на основе пространственного планирования мастер-планов Бахмальского, Зафарабадского и Галляаральского районов.
Кроме того, город Джизак и Шараф-Рашидовский район будут развиваться как единая агломерация. В рамках мастер-плана предусмотрено строительство десятикилометровой объездной дороги для снижения транспортной нагрузки, создание единой системы общественного транспорта, а также возведение единого административного здания для государственных организаций.
По итогам совещания ответственным лицам даны поручения обеспечить реализацию каждого проекта в рамках развития области с обязательной увязкой с ростом занятости и повышением уровня жизни населения.