O‘zbekiston va Turkiya birinchi xonimlari “Anqara Palas” muzeyiga tashrif buyurdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkiya Respublikasiga rasmiy tashrifi doirasida mamlakatimiz Birinchi xonimi Ziroat Mirziyoyeva Turkiya Birinchi xonimi Emine Erdog‘an bilan birgalikda “Anqara Palas” muzeyi bilan tanishdi.
Anqaraning tarixiy markazida joylashgan muzey qariyb ming kvadrat metr maydonni egallagan salkam bir asrlik tarixga ega me’moriy inshoot bo‘lib, Turkiyaning boy madaniy va san’at merosini aks ettiradi.
Muzey ekspozitsiyasida to‘qimachilik namunalari, chinni buyumlar, qo‘lyozmalar, diplomatik sovg‘alar, respublika asoschisi Mustafo Kamol Otaturkning shaxsiy buyumlari, shuningdek, Usmoniylar va respublika davriga oid ashyolar namoyish etilmoqda. To‘plamda xalqlarimizning o‘zaro madaniy aloqalaridan yaqqol dalolat beruvchi Buxoro hunarmandlarining ijod namunalari alohida o‘rin egallagan.
Tashrif davomida mehmonlarga liboslar kolleksiyasi, an’anaviy kashtachilik, sopol idishlarga naqsh chizish va qo‘g‘irchoq yasash jarayonlari namoyish etildi. Ziroat Mirziyoyeva madaniy merosni asrab-avaylash muhimligini ta’kidlab, turk xalqining ushbu vazifaga alohida e’tibor bilan yondashishini qayd etdi.
Shuningdek, gumanitar hamkorlikni yanada rivojlantirish ikki tomonlama munosabatlarning muhim yo‘nalishi bo‘lib qolishi, xalqlarimizni yaqinlashtirishda madaniyatning alohida o‘rni borligi ta’kidlandi.
So‘ngra ikki mamlakat Birinchi xonimlari maxsus marosimda ishtirok etdilar. Unda davlat rahbarlari Xatay viloyatida O‘zbekiston tomonidan qurilgan turar joy majmuasini ochdilar, shuningdek, Istanbulda O‘zbekistonning xorijdagi birinchi ta’lim muassasasi bo‘ladigan maktab qurilishiga start berdilar.

Первые леди Узбекистана и Турции посетили музей «Анкара Палас»
В рамках официального визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Турецкую Республику Первая леди нашей страны Зироат Мирзиёева вместе с Первой леди Турции Эмине Эрдоган посетила музей «Анкара Палас».
Музей, расположенный в историческом центре Анкары, занимает площадь около одной тысячи квадратных метров и представляет собой архитектурный объект с почти вековой историей, отражающий богатое культурное и художественное наследие Турции.
Экспозиция музея включает образцы ткачества, фарфора, рукописи, дипломатические дары, личные вещи основателя республики Мустафы Кемаля Ататюрка, а также артефакты османского и республиканского периодов. Особое место в коллекции занимают изделия бухарских ремесленников, наглядно свидетельствующие о взаимном культурном влиянии и исторических связях народов.
В ходе визита гостьям были представлены коллекция платьев, процессы традиционной вышивки, росписи керамики и изготовления кукол. Зироат Мирзиёева отметила важность сохранения культурного наследия, подчеркнув особое отношение турецкого народа к этой миссии.
Также было подчеркнуто что дальнейшее развитие гуманитарного сотрудничества остается важным направлением двусторонних отношений, а культура играет ключевую роль в сближении народов.
Затем Первые леди двух стран приняли участие в церемонии, на которой главы государств открыли жилой комплекс, построенный узбекской стороной в провинции Хатай, а также дали старт строительству школы в городе Стамбуле, которая станет первым образовательным учреждением Узбекистана за рубежом.