Bugun dunyoda globallashuv tobora kuchayib, ziddiyatli va tahlikali jarayonlar ko‘payib borayotgani hech kimga sir emas. Bunday murakkab vaziyatda davlatlar va xalqlar o‘rtasidagi muloqot, o‘zaro tushunish va hamkorlikni mustahkamlashda sportning beqiyos o‘rni bor.
Tinchlik va do‘stlik elchisi bo‘lgan sportning butun bashariyatni, jumladan, biz yashayotgan Osiyo qit’asi xalqlarini birlashtirishdagi o‘rni va ta’sirini hech narsa bilan o‘lchab, baholab bo‘lmaydi.
Osiyo Olimpiya Kengashi qit’amizning 4 milliard 800 milliondan ortiq aholisini birlashtirib, Olimpiya harakatining do‘stlik, o‘zaro hurmat, adolat va tenglik kabi ezgu g‘oyalarini faol targ‘ib etmoqda. Sizlar mintaqamizdagi ijobiy o‘zgarishlarga ulkan hissa qo‘shib, sport diplomatiyasi orqali “Jipslashgan Osiyo” namunasini ko‘rsatib bermoqdasiz.
Fursatdan foydalanib, bizga yuksak ishonch bildirib, Osiyo Olimpiya Kengashining 46-Bosh Assambleyasini mamlakatimizda o‘tkazayotgani uchun Kengash rahbariyatiga O‘zbekiston Prezidenti va Milliy Olimpiya qo‘mitasi rahbari sifatida alohida minnatdorlik bildiraman.
Bugun mana shunday tarixiy anjumanda Sizlar bilan go‘zal va betakror yurtimiz zaminida uchrashib turganimizdan mamnunman.
O‘zbekistonga xush kelibsiz!
Hurmatli assambleya ishtirokchilari!
Bugun cizlar qit’amizda o‘zaro ishonch, ahillik va hamjihatlik rishtalarini mustahkamlashga xizmat qilayotgan yirik platforma – Osiyo Olimpiya Kengashining Bosh Assambleyasida juda ko‘p masalalarni muhokama qildingiz. Shular qatorida aynan Toshkent shahrida Kengashning Prezidenti lavozimiga saylov bo‘lib o‘tayotgani ham, shubhasiz, ulkan tarixiy voqeadir.
Ushbu yuksak lavozimga bir ovozdan saylangan Shayx Jav’an bin Hamad ol Soniy Hazrati Oliylarini samimiy qutlashga ijozat bergaysiz.
O‘tgan yili aprelda – bugun yangi saylangan Prezident bilan uchrashuvimiz chog‘ida sportni rivojlantirish borasida sermazmun suhbat qilgan edik. Shayx Jav’an hazratlari Milliy Olimpiya qo‘mitalari assotsiatsiyasining birinchi vitse-prezidenti sifatida Qatarda futbol va suv sporti bo‘yicha jahon chempionatlari kabi ko‘plab yirik sport tadbirlarini yuqori saviyada o‘tkazgan, katta bilim va tajribaga ega shaxs. Bu inson o‘zining noyob salohiyati va samarali faoliyati bilan nafaqat Osiyo qit’asi, balki butun dunyoda sport rivojiga ulkan hissa qo‘shmoqda. Bugun Osiyo Olimpiya Kengashi mana shunday malakali nomzodni Prezident lavozimiga saylab eng to‘g‘ri qarorni qabul qildi, deb o‘ylayman.
Ishonamanki, Shayx Jav’an hazratlarining bevosita rahbarligida Osiyo Olimpiya Kengashining nufuzi bundan ham yuksaladi.
Biz so‘nggi yillarda Osiyo Olimpiya Kengashi bilan ko‘p qirrali hamkorlik aloqalarini yangi bosqichga ko‘tardik. Jumladan, 2022 yilda Osiyo Olimpiya Kengashi Ijroiya qo‘mitasining 77-sessiyasini mamlakatimizda muvaffaqiyatli o‘tkazdik. Ushbu nufuzli Tashkilot tomonidan O‘zbekiston vakili ilk bor Markaziy Osiyo mintaqasi bo‘yicha vitse-prezident etib saylandi.
2029 yilgi Yoshlar Osiyo o‘yinlariga mezbonlik qilish uchun aynan O‘zbekiston tanlanganini biz mamlakatimizga mas’uliyatli sport hamkori sifatida berilgan yuksak baho, deb qabul qilamiz. Bu ishonch esa bizga qo‘shni va qardosh bo‘lgan Markaziy Osiyo davlatlari bilan sport aloqalarini mustahkamlash uchun puxta zamin yaratmoqda.
Shu o‘rinda Osiyo Olimpiya Kengashi Bosh direktori va “World Aquatics” federatsiyasi rahbari Husayn al-Musallam janoblari o‘zbek sportining uzoq yillik va ishonchli do‘sti ekanini alohida ta’kidlashni istar edim. Bu kishi 1993 yildan buyon yurtimizga muntazam tashrif buyuradi. O‘zbekistonga katta mehr qo‘yib, mamlakatimizning xalqaro sport bo‘yicha tashabbuslarini faol qo‘llab-quvvatlab kelmoqda.
Janob Husayn al-Musallam nafaqat Osiyoda, balki xalqaro miqyosda o‘zining aql-zakovati, qat’iyat va irodasi, barchaga birdek munosabati bilan keng sport jamoatchiligi ishonchini qozongan. Suv sporti barcha turlarining butun dunyoda yangi bosqichga ko‘tarilgani bu fikrning yaqqol tasdig‘idir. Xususan, Los-Anjeles – 2028 Olimpiya o‘yinlarida suv sporti turlari dasturi 49 tadan 55 taga ko‘paygani, eng avvalo, rivojlanayotgan davlatlar uchun yangi imkoniyat bo‘ldi.
Kuni kecha yurtimizda “World Aquatics” federatsiyasi Ijroiya qo‘mitasining yig‘ilishi o‘tkazilib, uning Mintaqaviy filiali tashkil etilgani Markaziy Osiyo sport hamjamiyati uchun katta ko‘mak va madad bo‘lishi shubhasiz.
Ta’kidlash joizki, Osiyo Olimpiya Kengashi amalga oshirayotgan ishlarni butun dunyo sport jamoatchiligi har jihatdan tan olmoqda. Jumladan, Xalqaro olimpiya qo‘mitasi prezidenti Kirsti Koventri xonimning Bosh Assambleyaga yo‘llagan videomurojaati ham bunga yaqqol misoldir.
Anjumanda Xalqaro olimpiya qo‘mitasi vakillari sifatida Jeyms Makleod va Birlashgan kurash dunyosi prezidenti Nenad Lalovich ishtirok etayotgani ham ana shunday yuksak e’tiborning dalilidir.
Fursatdan foydalanib, Assambleya ishida biz bilan birga ishtirok etayotgan Xalqaro antidoping agentligi prezidenti Vitold Banka, Xalqaro gimnastika federatsiyasi prezidenti Morinari Vatanabe, Og‘ir atletika federatsiyasi prezidenti Muhammad Jalud, “World Boxing” prezidenti Gennadiy Golovkin, Chim ustida hokkey federatsiyasi prezidenti Muhammad Tayyab Ikram, Xalqaro qilichbozlik federatsiyasi vitse-prezidenti Anna Delgado, Osiyo Paralimpiya qo‘mitasi raisi Majid Rashid, Milliy Olimpiya qo‘mitalari assotsiatsiyasi Bosh kotibi Gunilla Lindberg, Afrika Olimpiya qo‘mitalari assotsiatsiyasi prezidenti Mustafo Berraf janoblariga alohida tashakkur aytaman.
Bundan tashqari, anjumanimizda biz bilan bir safda turgan qadrli mehmonlarimiz – AQSH Prezidentining maxsus vakili Paolo Zampolli, Rossiya Federatsiyasi sport vaziri Mixail Degtyarev, Saudiya Arabistoni sport vaziri Shahzoda Abdulaziz bin Turki ol Saud, Qatar yoshlar va sport vaziri Shayx Hamad ol Soniy, Iordaniya Olimpiya qo‘mitasi Prezidenti Shahzoda Faysal al-Hussayn, Bruney Dorussalom Milliy Olimpiya qo‘mitasi Prezidenti Shahzoda Sufri Bolqiyax, Butan Olimpiya qo‘mitasi Prezidenti Shahzoda Jigyel Ugyen Vangchuk, Kuvayt Milliy Olimpiya qo‘mitasi Prezidenti Shayx Fahad Saboh as-Saboh hazratlariga ham o‘z hurmatimizni bildiramiz.
Biz Yangi O‘zbekistonda yoshlarimizni xalqaro olimpiada harakatining gumanistik g‘oyalariga sadoqat ruhida tarbiyalashda, eng avvalo, qadimiy tariximiz va boy madaniyatimiz, milliy qadriyat va urf-odatlarimizga tayanamiz.
Bu haqda gapirganda, mashhur milliy eposimiz “Alpomish” dostonining bosh qahramonlari – mard va yengilmas pahlavon Alpomish hamda azmu shijoatli, jasur Barchinoy asrlar davomida yurtimizdagi millionlab yigit-qizlar uchun ideal namunasi bo‘lib kelayotganini ta’kidlash o‘rinlidir.
Shu ma’noda, sport dunyosiga, sport tarbiyasiga xos ezgu fazilatlar xalqimizning genetik kodida azal-azaldan mavjud, desam, yanglishmagan bo‘laman. Bunday xususiyatlar sportchilarimizning jahon arenalarini zabt etishida katta tajriba, mahorat va ilhom maktabi bo‘lib xizmat qilmoqda.
Bugungi kunda yurtimizda aholini ommaviy sport bilan qamrab olish darajasi 15 million kishiga yetdi. Aholining 60 foizini yoshlar tashkil etadigan mamlakatimiz uchun bu qanday katta ahamiyatga ega ekanini barchangiz yaxshi tushunasiz, albatta.
Biz, islohotlarimizning ilk kunlaridanoq, barcha sohalar qatori jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirishga ham katta e’tibor qaratdik. Olimpiya harakati targ‘ibotini eng quyi bo‘g‘indan boshlash va seleksiyani kengaytirish maqsadida uch bosqichli “Prezident Olimpiadasi” kompleks sport musobaqalari tizimini yo‘lga qo‘ydik. Bu musobaqalarning har bir bosqichiga xalqaro sport mezonlari va talablari tatbiq qilindi.
O‘tgan yili 100 gektarlik hududda barpo etilgan Olimpiya shaharchasi nufuzli sport tadbirlarini o‘tkazish uchun har tomonlama munosib maydonga aylandi.
Yaratilgan imkoniyat va sharoitlarga mos ravishda sport sohasidagi yutuqlarimiz ham o‘sib bormoqda. Parij – 2024 Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida sportchilarimiz 13-o‘rinni egalladi. O‘tgan yili jahon, Osiyo va Olimpiya o‘yinlarida 50 dan ortiq o‘g‘il-qizlarimiz rekord natijalarni qo‘lga kiritdi. Yoshlarimiz 2025 yil Bahraynda o‘tkazilgan Osiyo Yoshlar o‘yinlari va Saudiyada Islom birdamligi musobaqalarida faxrli 2-o‘rinni egalladi.
So‘nggi yillarda yurtimiz og‘ir atletika, boks, dzyudo, eshkak eshish, voleybol, gimnastika, futzal kabi 10 dan ziyod sport turlari bo‘yicha jahon chempionati va kubogi musobaqalariga munosib mezbonlik qildi.
Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik ko‘rish, samarali seleksiya bo‘yicha yangi tizim yaratdik. Biz yuqori mahoratli sportchilarni tayyorlash ishlarini bundan buyon ham izchil davom ettirish uchun zamonaviy sport infratuzilmalarini barpo etishga, sohaga raqamlashtirish va innovatsiyalarni keng joriy qilishga, xalqaro standartlarni faol tatbiq etishga, sport diplomatiyasini kuchaytirishga katta e’tibor qaratamiz.
Bundan tashqari, halol sport tamoyiliga amal qilib, dopingga qarshi kurashning qat’iy tarafdori bo‘lib qolamiz. Bu borada Butunjahon antidoping agentligining adolatli siyosatini to‘liq qo‘llab-quvvatlaymiz.
Bugun ushbu Agentlik tomonidan Toshkentda Markaziy Osiyo mintaqaviy antidoping tashkilotlarining yig‘ilishi va Xalqaro forum o‘tkazilayotgani muhim ahamiyatga ega. Ushbu tadbir mahalliy mutaxassislar uchun antidoping qoidalari bo‘yicha tajriba almashish imkoniyatini berishi shubhasiz.
Shuningdek, anjumanda qatnashayotgan xalqaro sport tashkilotlarida 50 dan ortiq yurtimiz vakillari samarali faoliyat yuritayotganini ham mamnuniyat bilan ta’kidlaymiz.
Tadbir doirasida Xalqaro va Osiyo sport tashkilotlari bizning milliy sport federatsiyalarimiz bilan 20 dan ziyod muhim bitimlar imzolaganini ham olqishlaymiz. Ular o‘z yo‘nalishlarida har bir hududimizdan 1 tadan sport maktabini tanlab olib, haqiqiy namunaga aylantirish uchun ko‘maklashayotganidan minnatdormiz.
Misol uchun, Xalqaro og‘ir atletika federatsiyasi – Bo‘stonliq tumanida Akbar Jo‘rayev nomidagi og‘ir atletika sport klubini zamonaviy ilmiy yondashuv asosida rivojlantirish; Birlashgan kurash dunyosi tashkiloti – Mintaqaviy sport kurashlari akademiyasini tashkil etish; Osiyo voleybol konfederatsiyasi – har bir viloyatimizda voleybol bo‘yicha 1 tadan sport klubini bunyod etish; Chim ustida hokkey xalqaro federatsiyasi – Toshkent va Xorazm viloyatlarida 2 ta stadion qurish kabi aniq maqsad va natijaga yo‘naltirilgan kelishuvlarga erishgani quvonarlidir.
Mazkur loyihalarni to‘la-to‘kis amalga oshirish uchun mening joylardagi vakillarim bo‘lgan hokimlar va sport federatsiyalarimiz rahbarlari shaxsan mas’ul bo‘ladi.
Ishonamanki, bunday yangi xalqaro hamkorlik mexanizmi sportimiz ravnaqiga beqiyos amaliy hissa qo‘shadi.
Hurmatli delegatsiyalar a’zolari!
Endi sizlarning ishtirokingizda Olimpiya harakatini rivojlantirish, muhim sport tashabbuslarini ilgari surishga qo‘shayotgan alohida hissasi uchun Shayx Jav’an ol Soniy hazratlarini O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasining “Shon-sharaf” ordeni bilan taqdirlashga ijozat bergaysiz.
So‘zimning yakunida shuni alohida ta’kidlayman: Yangi O‘zbekiston barcha davlatlar bilan sport sohasida ko‘p qirrali hamkorlikka hamisha tayyor.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на 46-й Генеральной ассамблее Олимпийского совета Азии
42
Сегодня все мы видим, как в мире усиливаются процессы глобализации, нарастают масштабы конфликтов и угроз. В такой сложной ситуации поистине уникальна роль спорта в укреплении диалога, взаимопонимания и сотрудничества между странами и народами.
Невозможно переоценить значение и силу воздействия спорта как посла мира и дружбы, объединяющего народы Азиатского континента, где мы живем, и всё человечество в целом.
Олимпийский совет Азии, представляющий свыше 4 миллиардов 800 миллионов жителей нашего континента, активно продвигает общепризнанные гуманистические принципы олимпийского движения – дружбу, взаимное уважение, справедливость и равенство. Посредством спортивной дипломатии вы показываете пример «Сплочённой Азии», внося тем самым огромный вклад в происходящие в нашем регионе позитивные преобразования.
Пользуясь случаем, как Президент Узбекистана и глава Национального олимпийского комитета выражаю особую благодарность руководству Совета за оказанное нам высокое доверие – решение провести 46-ю Генеральную Ассамблею Олимпийского совета Азии в нашей стране.
Искренне рад встретиться с вами на этом историческом форуме на нашей прекрасной земле.
Сегодня вы в рамках Генеральной Ассамблеи Олимпийского совета Азии, которая является важной платформой, призванной служить делу укрепления взаимного доверия, сплочённости и согласия на нашем континенте, рассмотрели очень много вопросов. Повестка проходящего в Ташкенте форума включала и проведение выборов на пост президента Совета, что, безусловно, стало историческим событием.
Позвольте искренне поздравить Его превосходительство Шейха Джауана бин Хамада аль Тани, единогласно избранного на эту высокую должность.
В апреле прошлого года в ходе встречи с вновь избранным сегодня президентом Совета у нас состоялась содержательная беседа о важности развития спорта.
Будучи первым вице-президентом Ассоциации национальных олимпийских комитетов, Его превосходительство Шейх Джауан пользуется большим авторитетом благодаря множеству проведенных на высочайшем организационном уровне престижных спортивных мероприятий, в числе которых мировые чемпионаты по футболу и водному спорту в Катаре, и имеет большие знания и опыт в данной сфере. Своим уникальным потенциалом и эффективной деятельностью он вносит огромный вклад в развитие спорта не только на нашем континенте, но и во всем мире.
Думаю, что Олимпийский совет Азии принял самое правильное решение, избрав на пост президента Совета достойного кандидата.
Убеждён – авторитет Олимпийского совета Азии под непосредственным руководством Его превосходительства Шейха Джауана вырастет еще больше.
За последние годы мы подняли на новый уровень наше многогранное сотрудничество с Олимпийским советом Азии. В частности, успешно провели в стране 77-ю сессию Исполнительного комитета Олимпийского совета Азии. При содействии этой авторитетной организации представитель Узбекистана впервые был избран вице-президентом по Центральноазиатскому региону.
Выбор Узбекистана в качестве места проведения Азиатских молодёжных игр 2029 года мы воспринимаем как высокую оценку и признание нашей страны в качестве ответственного партнёра в области спорта. Такое доверие способствует созданию прочной основы для дальнейшего укрепления связей в сфере спорта с другими центральноазиатскими государствами – нашими соседями и братьями.
Здесь хотел бы особо отметить, что Генеральный директор Олимпийского совета Азии и руководитель федерации «World Aquatics» господин Хусейн аль-Мусаллам является давним и надёжным другом узбекского спорта. Он регулярно посещает нашу страну с 1993 года, проникся большой любовью к Узбекистану и активно поддерживает все наши международные спортивные инициативы.
Господин Хусейн аль-Мусаллам известен своим интеллектуальным потенциалом, принципиальностью и волевыми качествами, умением поддерживать сбалансированный, взвешенный диалог и пользуется заслуженным авторитетом среди широкой спортивной общественности не только в Азии, но и в мире. Наглядным подтверждением этого является растущий во всем мире интерес к разным видам водного спорта. В частности, программа водных видов спорта на Олимпийских играх в Лос-Анджелесе в 2028 году расширилась с 49 до 55 видов, что прежде всего открывает новые возможности для развивающихся стран.
Буквально на днях в нашей стране состоялось заседание Исполнительного комитета федерации «World Aquatics» и было объявлено о создании регионального филиала, что, несомненно, станет большой поддержкой и помощью для спортивного сообщества Центральной Азии.
Следует отметить, что деятельность Олимпийского совета Азии получает признание спортивных сообществ всего мира. Ярким свидетельством является видеообращение к Генеральной Ассамблее президента Международного олимпийского комитета госпожи Кирсти Ковентри.
О большом внимании к нашему форуму говорит также участие в нем в качестве представителей Международного олимпийского комитета Джеймса Маклеода и президента Объединенного мира борьбы Ненада Лаловича.
Пользуясь случаем, выражаю благодарность принимающим участие в Ассамблее президенту Всемирного антидопингового агентства Витольду Баньке, президенту Международной федерации гимнастики Моринари Ватанабэ, президенту Международной федерации тяжелой атлетики Мухаммаду Джалуду, президенту «World Boxing»  Геннадию Головкину, президенту Международной федерации хоккея на траве Мухаммаду Таябу Икраму, вице-президенту Международной федерации фехтования Анне Дельгадо, председателю Азиатского паралимпийского комитета Маджиду Рашиду, Генеральному секретарю Ассоциации национальных олимпийских комитетов Гунилле Линдберг, президенту Ассоциации олимпийских комитетов Африки Мустафе Беррафу.
Также выражаем уважение нашим дорогим гостям: специальному представителю Президента США Паоло Замполли, министру спорта Российской Федерации Михаилу Дегтяреву, министру спорта Саудовской Аравии Принцу Абдулазизу бин Турки аль Сауду, министру по делам молодёжи и спорта Государства Катар  Шейху Хамаду аль Тани, президенту Олимпийского комитета Иордании Принцу Файсалу аль-Хуссейну, президенту Национального олимпийского комитета Брунея-Даруссалама Принцу Суфри Болкиаху, президенту Олимпийского комитета Бутана Принцу Джигьелу Угьену Вангчуку, президенту Национального олимпийского комитета Кувейта Шейху Фахаду Сабаху ас-Сабаху.
В Новом Узбекистане в воспитании молодёжи в духе гуманистических принципов международного олимпийского движения мы опираемся прежде всего на нашу древнюю историю и богатую культуру, национальные ценности и традиции.
Когда речь идёт об этом, уместно отметить, что знаменитый национальный эпос «Алпамыш» и его главные герои – мужественный и непобедимый богатырь Алпамыш и целеустремленная, смелая Барчиной – на протяжении веков являются идеальным примером для миллионов юношей и девушек в нашей стране.
В этом смысле не ошибусь, если скажу, что благородные качества, присущие миру спорта и спортивному воспитанию, закреплены в самом генетическом коде нашего народа. Эти качества лежат в основе большого опыта, мастерства и вдохновения, которые демонстрируют наши спортсмены на мировых аренах.
На сегодняшний день уровень охвата населения страны массовым спортом достиг 15 миллионов человек. Конечно, все вы хорошо понимаете, какое большое значение это имеет для страны, где 60 процентов населения составляет молодёжь.
С первых дней наших реформ мы наряду со всеми другими сферами уделяли большое внимание развитию физической культуры и спорта.
В целях дальнейшей популяризации олимпийского движения и расширения селекции мы запустили трехступенчатую систему комплексных спортивных соревнований «Президентская Олимпиада». На каждом этапе этих соревнований внедрены международные спортивные стандарты и требования.
В прошлом году на территории в 100 гектаров было закончено строительство Олимпийского городка, который полностью отвечает условиям проведения престижных спортивных мероприятий.
Наши спортивные достижения растут в соответствии с созданными возможностями и условиями. На Олимпийских и Паралимпийских играх в Париже в 2024 году спортсмены Узбекистана заняли 13-е место в командном зачёте. В прошлом году на мировых соревнованиях, Азиатских и Олимпийских играх более 50 наших юношей и девушек добились рекордных результатов. Наша спортивная молодёжь заняла почетное 2-е место на Азиатских молодежных играх 2025 года, проведенных в Бахрейне, и на соревнованиях Исламской солидарности в Саудовской Аравии.
В последние годы Узбекистан достойно принимал чемпионаты мира и соревнования на Кубок мира по более 10 видам спорта, таким как тяжелая атлетика, бокс, дзюдо, гребля на байдарках, волейбол, гимнастика, футзал.
Мы создали новую систему подготовки к Олимпийским играм и эффективной селекции в этой области. В целях последовательного продолжения работы по подготовке спортсменов высокой квалификации мы и впредь будем уделять особое внимание созданию современной спортивной инфраструктуры, широкой цифровизации сферы и освоению инноваций, активному внедрению международных стандартов, усилению спортивной дипломатии.
Кроме того, следуя принципу честного спорта, мы остаемся решительными сторонниками борьбы против допинга. В этом плане полностью поддерживаем справедливую политику Всемирного антидопингового агентства.
Важное значение имеет то, что сегодня в Ташкенте Агентством проводится заседание Совета региональных антидопинговых организаций Центральной Азии и соответствующий международный форум. Несомненно, это мероприятие даст возможность местным специалистам обменяться опытом применения правил антидопинга.
Кроме того, мы с гордостью отмечаем, что более 50 представителей нашей страны ведут плодотворную деятельность в международных спортивных организациях, участвующих сегодня в форуме.
В рамках сегодняшнего мероприятия международные и азиатские спортивные организации, представители которых приняли в нём участие, подписали более 20 соглашений с нашими национальными спортивными федерациями по своим направлениям.
Мы признательны им за готовность отобрать по каждому направлению по одной спортивной школе в каждом нашем регионе и оказать содействие в превращении их в образцовые.
Например, Международная федерация тяжёлой атлетики окажет содействие в развитии спортивного клуба по тяжёлой атлетике имени Акбара Джураева в Бостанлыкском районе на основе современных научных подходов, Объединённый мир борьбы – в создании Региональной академии спортивной борьбы, Азиатская конфедерация волейбола – в открытии по одному спортивному клубу по волейболу в каждой области, Международная федерация хоккея на траве – в строительстве в Ташкентской и Хорезмской областях двух стадионов для этого вида спорта. Отрадно, что подписанные соглашения направлены на достижение конкретных целей и результатов.
Для полноценной реализации данных проектов персональная ответственность за их выполнение будет возложена на моих представителей на местах – хокимов, а также присутствующих здесь руководителей спортивных федераций.
Убеждён, что такие новые механизмы международного сотрудничества внесут огромный практический вклад в развитие спорта в нашей стране.
Теперь позвольте в вашем присутствии вручить Шейху Джауану аль Тани орден Национального олимпийского комитета «Шон-шараф» за особый вклад в развитие олимпийского движения, продвижение важных спортивных инициатив.
В завершение своего выступления хочу подчеркнуть: Новый Узбекистан готов к многогранному сотрудничеству в области спорта со всеми странами.