Energiya samaradorligini oshirish hamda energetika bozorini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 14 yanvar kuni energiya samaradorlikni oshirish hamda elektr energiyasi ta’minotida bozor mexanizmlarini joriy etish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Xalqaro ekspertlarning xulosalariga ko‘ra, O‘zbekiston eng ko‘p energiya sarflaydigan mamlakatlar qatoriga kiradi. Xususan, respublikamizda binolarning yakuniy energiya iste’molidagi ulushi qariyb 50 foizni tashkil etib, bir kvadrat metrga to‘g‘ri keladigan energiya sarfi Yevropa mamlakatlariga nisbatan bir necha barobar yuqori.
Shu bois, o‘tgan yilda energiya samaradorlik sohasidagi islohotlarni tizimli yo‘lga qo‘yish maqsadida alohida agentlik tashkil etildi. Ushbu tuzilmaga 2030 yilga qadar iqtisodiyotda energiya sarfini kamida 20 foizga, davlat idoralari va ijtimoiy ob’ektlarda esa energiya iste’molini 15 foizga qisqartirish vazifasi yuklatilgan.
Taqdimotda agentlikning 2026 yildagi faoliyati rejalari ko‘rib chiqildi.
Mamlakatimizdagi binolarning katta qismi o‘tgan asrning 60-70-yillarida qurilgan bo‘lib, ularda energiya sarfi darajasi yuqoriligicha qolmoqda. Shu bois, ijtimoiy ob’ektlar va aholi turar joylarini energiya samarador ob’ektlarga aylantirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar rejalashtirilgan. Joriy yilda bunga 150 milliard so‘m subsidiya va kompensatsiya mablag‘lari yo‘naltiriladi.
Respublikadagi 30 mingga yaqin ijtimoiy ob’ektlarning energiya samaradorligini oshirishda xalqaro moliya institutlari ishtiroki va xususiy sektor investitsiyalarini kengaytirishga alohida e’tibor qaratish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Joriy yilgi investitsiya dasturi doirasida 770 ta ijtimoiy ob’ekt energiya samaradorlik standartlari asosida modernizatsiya qilinadi. Bunga xalqaro moliya institutlaridan 264 million dollar mablag‘ jalb etiladi.
Shu bilan birga, energiyani tejash orqali daromad olish mexanizmlari – energiya servis kompaniyalarining xizmatlarini (ESCO) rivojlantirish va ushbu bozorni shakllantirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Binolarni energiya auditdan o‘tkazish, energiya samaradorlik standartlari asosida loyihalash va modellashtirishda raqamli texnologiyalar hamda sun’iy intellekt imkoniyatlarini keng qo‘llash rejalari haqida axborot berildi.
Sanoat sohasida ham energiya tejamkorlikni oshirish bo‘yicha aniq rejalar belgilangan. Jumladan, joriy yilda 142 ta to‘qimachilik korxonasiga quyosh panellarini o‘rnatib, 722 million kilovatt-soat elektr energiyasi va korxonalarning 693 milliard so‘m mablag‘i tejalishi kutilmoqda. Shuningdek, ichimlik suvi ta’minoti tizimida 300 ta nasosni yangilash rejalashtirilgan.
Markazlashgan issiqlik ta’minoti tizimidagi mavjud muammolarga ham alohida e’tibor qaratildi. Ayni paytda issiqlik qozonxonalari va tarmoqlarining bir qismi eskirishi oqibatida energiya yo‘qotishlari yuqori darajada qolmoqda. Shu bois, joriy yilda issiqlik qozonxonalari va tizimlarini modernizatsiya qilish, ularni “yopiq tizim”ga o‘tkazish doirasida 400 ta individual issiqlik punktlarini o‘rnatish va kamida 100 kilometr issiqlik tarmoqlarini yangilash ko‘zda tutilgan.
Mutasaddilarga binolarni qurish, ta’mirlash va rekonstruksiya qilishda energiya samaradorlik standartlari va ta’sirchan qoidalarni ishlab chiqish topshirildi.
Taqdimotda elektr energiyasi sohasida raqobatli bozor mexanizmlarini joriy etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi.
Xususan, past kuchlanishli elektr tarmoqlarini xususiy sektorga berish ishlari Samarqand viloyatidan boshlanib, keyingi bosqichda Andijon, Jizzax, Namangan, Sirdaryo, Toshkent viloyati va Toshkent shahriga kengaytirilishi rejalashtirilgan. Bu orqali tarmoqlarni yangilashga investitsiyalarni jalb etish orqali yo‘qotishlarni keskin kamaytirish ko‘zda tutilgan.
Elektr energiyasining ulgurji bozorini shakllantirish ishlarining borishi to‘g‘risida axborot berildi.
Hozirgi kunga qadar yiliga 10 million kilovatt-soatdan ko‘p elektr iste’mol qilayotgan ulgurji iste’molchilar ro‘yxati tuzildi. Ushbu korxonalar uchun elektr energiyasini ulgurji bozorda “soatbay” shakllangan narxlarda to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar asosida xarid qilish tizimini joriy etish taklif etildi.
Bugungi kunda energetika va kommunal sohalar bo‘yicha alohida regulyatorlarni tashkil etish ishlari olib borilmoqda. Xorijiy tajribadan kelib chiqib, bu borada yagona regulyatorni tashkil etish taklifi bildirildi.
Prezidentimiz mazkur takliflarni ma’qullab, energiya samaradorlikni oshirish, resurslardan oqilona foydalanish va energetika bozorida raqobat muhitini shakllantirish muhimligini ta’kidladi hamda mutasaddilarga tegishli topshiriqlarni berdi.
Prokuratura va ichki ishlar organlari oldiga muhokama qilingan sohalarda qonun talablariga qat’iy rioya etilishini va javobgarlikning muqarrarligini ta’minlash, belgilangan chora-tadbirlarning so‘zsiz ijrosini ta’minlash yuzasidan hokimliklar bilan yaqindan ishlash vazifasi qo‘yildi.

Обсуждены вопросы повышения энергоэффективности и развития рынка энергетики
Президент Шавкат Мирзиёев 14 января ознакомился с презентацией по вопросам повышения энергоэффективности и внедрения рыночных механизмов в сфере электроснабжения.
Согласно анализу международных экспертов, Узбекистан входит в число наиболее энергоемких стран. В частности, почти 50 процентов конечного потребления энергии в нашей стране приходится на здания, а расход энергии на квадратный метр в несколько раз выше, чем в европейских странах.
В этой связи в прошлом году было создано отдельное агентство для осуществления системных реформ в области энергоэффективности. На новую структуру возложена задача по сокращению к 2030 году энергопотребления в экономике как минимум на 20 процентов, а в государственных учреждениях и социальных организациях – на 15 процентов.
На презентации рассмотрены планы работы агентства на 2026 год.
Большинство зданий в нашей стране были построены в 60-70-х годах прошлого века, и уровень их энергопотерь остается высоким. Поэтому планируется развернуть масштабную работу по повышению энергоэффективности социальных объектов и жилых массивов. В этом году на эти цели будет направлено 150 миллиардов сумов субсидий и компенсаций.
Отмечено, что при повышении энергоэффективности социальных объектов, которых в республике насчитывается более 30 тысяч, необходимо уделить особое внимание расширению участия международных финансовых институтов и привлечению частных инвестиций.
Так, в рамках инвестиционной программы этого года 770 социальных объектов будут модернизированы на основе стандартов энергоэффективности. На это будут привлечены средства международных финансовых институтов в размере 264 миллионов долларов.
Рассмотрены также вопросы разработки механизмов получения дохода за счет энергосбережения – развития услуг энергосервисных компаний (ESCO), а также формирования соответствующего рынка.
Доложено о планах по широкому задействованию возможностей цифровых технологий и искусственного интеллекта при проведении энергоаудита зданий, а также при проектировании и моделировании объектов на основе стандартов энергоэффективности.
Определены конкретные планы повышения энергоэффективности и в промышленном секторе. В частности, в этом году на 142 текстильных предприятиях планируется установить солнечные панели. Это позволит предприятиям сэкономить 722 миллиона киловатт-часов электроэнергии и 693 миллиарда сумов. Также планируется модернизировать 300 насосов в системе питьевого водоснабжения.
Особое внимание уделено проблемам в системе централизованного теплоснабжения. Ныне высокий уровень энергетических потерь обусловлен износом части котельных и тепловых сетей. В связи с этим в этом году в рамках модернизации котельных и тепловых систем, перевода их на замкнутую систему, планируется установить 400 индивидуальных тепловых пунктов и обновить не менее 100 километров теплосетей.
Ответственным лицам поручено разработать стандарты энергоэффективности и действенные правила при строительстве, ремонте и реконструкции зданий.
На презентации обсуждались принимаемые меры по внедрению конкурентных рыночных механизмов в сфере электроэнергии.
В частности, передача сетей низкого напряжения частному сектору начнется с Самаркандской области, а на следующем этапе планируется масштабировать эту практику на Андижанскую, Джизакскую, Наманганскую, Сырдарьинскую, Ташкентскую области и город Ташкент. Ожидается, что это позволит существенно сократить потери за счет привлечения инвестиций в обновление сетей.
Представлена информация о ходе работ по формированию оптового рынка электроэнергии.
К настоящему времени составлен перечень оптовых потребителей, которые ежегодно потребляют более 10 миллионов киловатт-часов электроэнергии. Для этих предприятий предложено ввести систему закупок электроэнергии на оптовом рынке по прямым договорам с почасовым ценообразованием.
В настоящее время ведется работа по созданию отдельных регуляторов для энергетического и коммунального секторов. С учетом зарубежного опыта выдвинуто предложение о создании единого регулятора.
Одобрив предложения, Президент нашей страны подчеркнул важность повышения энергоэффективности, рационального использования энергетических ресурсов и создания конкурентной среды на рынке энергетики, а также дал соответствующие поручения ответственным лицам.
Перед органами прокуратуры и внутренних дел поставлена задача обеспечить строгое соблюдение требований законодательства и неотвратимость ответственности в обсужденных сферах, а также тесно взаимодействовать с хокимиятами в безусловной реализации предусмотренных мер.