Xavfsizlik kengashining kengaytirilgan yig‘ilishidan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev Chirchiq aviatsiya ta’mirlash zavodiga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbari korxonada amalga oshirilgan keng ko‘lamli modernizatsiya natijalari hamda uning yangi yuqori texnologik bo‘linmalari faoliyati bilan tanishdi.
Zavod negizida MDH va mintaqamizda yagona bo‘lgan “Airbus” vertolyotlariga texnik xizmat ko‘rsatish markazi ishga tushirilgan.
Markaz Fransiyaning “Airbus” kompaniyasi tomonidan rasmiy sertifikatsiyadan o‘tkazilgan bo‘lib, ishlab chiqarish yuqori saviyada tashkil etilgani, xalqaro standartlar va ishlab chiqaruvchi tomonidan belgilangan talablarga muvofiqligi tasdiqlangan. Bu yerda G‘arb aviatexnikasining zamonaviy modellari, shu jumladan, H-125, H-215 va H-130 rusumli vertolyotlar uchun servis va ta’mirlash ishlarining to‘liq zanjiri yo‘lga qo‘yilgan.
Markaz O‘zbekistonni “Airbus” vertolyotlariga texnik xizmat ko‘rsatish va ularni ekspluatatsiya qilish bo‘yicha muhim mintaqaviy xabga aylantirish imkonini beradi.
Mamlakatimiz yetakchisi markaz imkoniyatlari bilan tanishdi va mutaxassislar bilan muloqot qildi.
Shu yerning o‘zida Prezidentimizga zavodning Su-25 harbiy samolyotlarini kapital ta’mirlash va chuqur modernizatsiya qilish bo‘yicha yangilangan sexlari taqdimot qilindi. Ilg‘or texnologiyalarni joriy qilish hisobiga endilikda korxonada texnikani zamonaviy navigatsiya tizimlari, tungi ko‘rish qurilmalari va bortdagi o‘zini himoya qilish komplekslari bilan jihozlash ishlari amalga oshirilmoqda.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил Чирчикский авиационный ремонтный завод
Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев 13 января по завершении расширенного заседания Совета безопасности посетил Чирчикский авиационный ремонтный завод.
Глава государства ознакомился с результатами масштабной модернизации предприятия и деятельностью новых высокотехнологичных подразделений.
На базе завода был создан единственный на территории СНГ и нашего региона центр по обслуживанию вертолетов марки «Airbus».
Центр прошёл официальную сертификацию французской компании «Airbus», подтвердив тем самым высокий уровень организации производственной деятельности, а также соответствие международным стандартам и установленным требованиям производителя. Здесь налажен полный цикл технического сервиса и ремонта современных западных образцов авиатехники, включая вертолёты модели H-125, H-215 и H-130.
Центр позволяет Узбекистану стать ключевым региональным узлом для обслуживания и эксплуатации вертолетов Airbus.
Глава государства ознакомился с возможностями центра и побеседовал со специалистами.
Здесь же Президенту была представлена деятельность обновленных заводских цехов по капитальному ремонту и глубокой модернизации военных самолетов Су-25. Благодаря внедрению передовых технологий теперь на предприятии осуществляется оснащение техники современными системами навигации, приборами ночного видения и комплексами бортовой самообороны.
По итогам визита Президент поставил задачи по дальнейшему укреплению потенциала оборонно-промышленного комплекса страны.