O‘zbekiston Prezidenti va Yaponiya Bosh vaziri ikki tomonlama munosabatlarni kengaytirilgan strategik sheriklik darajasiga olib chiqdilar
Tokioda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Yaponiya Bosh vaziri Sanae Takaichining muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Davlatlararo hamkorlikning deyarli barcha sohalarini qamrab olgan O‘zbekiston – Yaponiya strategik sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Yaponiya Bosh vaziri davlatimiz rahbarini samimiy qutlar ekan, ushbu tashrifni har doimgidek yuksak ishonch va o‘zaro hurmat tamoyillariga asoslangan O‘zbekiston – Yaponiya munosabatlari tarixidagi muhim voqea deb atadi.
Diplomatik munosabatlar o‘rnatilganidan buyon o‘tgan 33 yil davomida Yaponiya O‘zbekistonning yaqin do‘sti, asosiy texnologik va investitsiyaviy sherigi bo‘lib, respublikada zamonaviy sanoat va energetika infratuzilmasini yaratish hamda inson resurslarini rivojlantirishga salmoqli hissa qo‘shib kelmoqda.
Tovar ayirboshlash, investitsiyalar hajmi va Yaponiya sarmoyasi ishtirokidagi qo‘shma korxonalar sonining barqaror o‘sayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Energetika, geologiya, turizm, infratuzilmani rivojlantirish, AT va boshqa ustuvor sohalarda muhim loyihalarni amalga oshirib kelayotgan “Sojitz”, “Toyota Tsusho”, “Sumitomo”, “Itochu”, “Kyoto Plaza”, “Balcom”, “Shikoku Electric” kabi yetakchi yapon kompaniyalari O‘zbekistonda muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) va Yaponiya xalqaro hamkorlik banki (JBIC) bilan qo‘shma loyihalar portfeli energetika, neft-kimyo, transport, ta’lim va qishloq xo‘jaligi kabi sohalarni qamrab olgan.
Muzokaralarda parlamentlardagi “do‘stlik guruhlari”, iqtisodiy hamkorlik qo‘mitalari, ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha tarmoq uchrashuvlari va boshqa hamkorlik shakllarini faollashtirish muhimligi ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari Yaponiya bilan strategik sheriklikni rivojlantirishning bir qator asosiy yo‘nalishlarini qayd etdi. “Yashil” energetika va sanoatda uglerod chiqarishni kamaytirish, axborot texnologiyalari, o‘ta muhim minerallar, mashinasozlik sohasidagi hamkorlik, sog‘liqni saqlash va turizm infratuzilmasini modernizatsiya qilish shular jumlasidan.
Mazkur sammitga tayyorgarlik doirasida qiymati 12 milliard dollardan ortiq bo‘lgan kooperatsiya loyihalarining yangi portfeli shakllantirilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Ushbu loyihalarni ilgari surish uchun qo‘shma investitsiya platformasini yaratish taklif qilindi.
Bundan tashqari, Samarqand viloyatida Yaponiya modeli va standartlariga asoslangan maxsus iqtisodiy zonani barpo etish rejalari e’lon qilindi.
Yaponiyalik hamkorlar bilan birgalikda amalga oshirilayotgan “Bir qishloq – bitta mahsulot” dasturining ko‘lamini kengaytirish taklifi qo‘llab-quvvatlandi.
Shuningdek, o‘zaro savdo hajmini ko‘paytirish imkoniyatlari va yo‘llari, hududlararo aloqalarni kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Kelgusi yili Samarqandda ikki mamlakat hududlarining birinchi forumini o‘tkazish taklif qilindi.
Gumanitar almashinuvlarni faollashtirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Ta’lim va kadrlar tayyorlash sohasi an’anaviy ravishda ushbu ko‘p qirrali munosabatlarning muhim qismi sanaladi.
Yoshlarga kelgusida tadbirkorlik loyihalarini amalga oshirishi uchun zarur bo‘lgan bilim va ko‘nikmalarni egallashiga keng imkoniyatlar taqdim etayotgan O‘zbekiston – Yaponiya Inson resurslarini rivojlantirish markazi mamlakatimizda muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
O‘zbekistondagi 7 ta oliy ta’lim muassasasida yapon tili o‘qitilmoqda. Tokio chet tillar universitetida mana 10 yildirki, o‘zbek tili o‘rganilmoqda.
Rektorlar forumi kadrlar tayyorlash sohasida tajriba almashish uchun muhim maydon bo‘lib xizmat qilmoqda. Bugun Yaponiyaning yetakchi oliy ta’lim muassasalari rektorlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Hamkorlik dasturlari, ilmiy va innovatsion almashinuvlarni kengaytirish bo‘yicha muhim kelishuvlarga erishildi.
Sukuba universiteti bilan birgalikda Toshkent shahrida birinchi O‘zbekiston – Yaponiya universitetini tashkil etish rejalashtirilmoqda.
Madaniy va sayyohlik aloqalarini kengaytirish maqsadida madaniyat kunlari, ko‘rgazmalar, yoshlar forumlari, kinofestivallarni muntazam o‘tkazib borish taklif qilindi. Tashrif arafasida Yaponiyada O‘zbekiston madaniyati kunlari muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 35 yilligi munosabati bilan 2027 yilda ikki mamlakatda Madaniyat yillari o‘zaro o‘tkaziladi.
Muzokaralarda mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Yakunda O‘zbekiston Prezidenti va Yaponiya Bosh vaziri Kelgusi avlodlar uchun kengaytirilgan strategik sheriklik to‘g‘risidagi qo‘shma bayonotni imzoladilar. Ushbu hujjat, shubhasiz, munosabatlarni yangi bosqichga ko‘tarishi va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish uchun keng imkoniyatlar ochishi ta’kidlandi.
Tashrif doirasida ta’lim, sog‘liqni saqlash, ekologiya, suv resurslari, transport, shaharsozlik, turizm, qishloq xo‘jaligi, tabiiy ofatlar xavfini kamaytirish sohalarida salmoqli kelishuvlar to‘plami qabul qilindi. Ushbu hujjatlarni almashish marosimi bo‘lib o‘tdi.

Президент Узбекистана и Премьер-министр Японии вывели двусторонние отношения на уровень расширенного стратегического партнерства
В Токио состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Премьер-министра Японии Санаэ Такаичи.
Были предметно рассмотрены вопросы дальнейшего углубления узбекско-японских отношений стратегического партнерства, охватывающего практически все сферы межгосударственного взаимодействия.
Тепло приветствуя главу нашего государства, Премьер-министр Японии назвала нынешний визит важным событием в истории узбекско-японских связей, которые традиционно строились на принципах особого доверия и взаимного уважения.
Япония на протяжении 33 лет с момента установления дипломатических отношений всегда являлась близким другом и одним из ключевых технологических и инвестиционных партнеров Узбекистана, внесла весомый вклад в создание современной промышленной и энергетической инфраструктуры, развитие кадрового потенциала республики.
С удовлетворением отмечен стабильный рост показателей товарооборота, объема инвестиций и количества совместных предприятий с участием японского капитала.
В Узбекистане успешно работают такие ведущие японские компании, как Sojitz, Toyota Tsusho, Sumitomo, Itochu, Kyoto Plaza, Balcom, Shikoku Electric, которые реализуют важные проекты в сфере энергетики, геологии, туризма, развития инфраструктуры, IT и других приоритетных направлениях.
Портфель совместных проектов с Японским агентством международного сотрудничества (JICA) и Японским банком международного сотрудничества (JBIC) охватывает такие сферы, как энергетика, нефтехимия, транспорт, образование, сельское хозяйство.
В ходе переговоров отмечена важность активизации форматов сотрудничества, в том числе парламентских «групп дружбы», комитетов по экономическому сотрудничеству и отраслевых заседаний в приоритетных направлениях.
Глава нашего государства обозначил ряд ключевых направлений развития стратегического партнерства с Японией. В их числе – «зеленая» энергетика и промышленная декарбонизация, информационные технологии, критические минералы, кооперация в машиностроении, модернизация здравоохранения, туристической инфраструктуры.
С удовлетворением отмечено, что в рамках подготовки к настоящему саммиту сформирован новый портфель проектов кооперации на сумму свыше 12 миллиардов долларов. В целях их продвижения предложено создать совместную инвестиционную платформу.
Кроме того, озвучены планы создания специальной экономической зоны по японской модели и стандартам в Самаркандской области.
Поддержано предложение по масштабированию осуществляемой совместно с японскими партнерами Программы «Одно село – один продукт».
Также обсуждены имеющиеся возможности и пути наращивания взаимной торговли, расширения межрегиональных контактов. Предложено в следующем году провести в городе Самарканде первый Форум регионов двух стран.
Отдельное внимание уделено активизации гуманитарного обмена. Сфера образования и подготовки кадров традиционно выступает ключевой составляющей многоплановых отношений.
В нашей стране успешно действует узбекско-японский центр людских ресурсов, предоставляющий нашей молодежи широкий спектр возможностей для повышения знаний и навыков для последующей реализации бизнес-проектов.
В 7 вузах Узбекистана изучается японский язык. В Токийском университете иностранных языков уже более 10 лет преподают узбекский язык.
Важной площадкой обмена опытом в сфере подготовки кадров служит Форум ректоров. Сегодня проведена встреча с ректорами ведущих японских вузов. Достигнуты важные договоренности по расширению программ сотрудничества, научных и инновационных обменов.
С Университетом Цукубы планируется создание первого Узбекско-Японского университета в городе Ташкенте.
Для расширения культурных и туристических связей предложено проведение регулярных взаимных дней культуры, выставок, молодежных форумов, кинофестивалей. В преддверии визита с успехом прошли Дни культуры Узбекистана в Японии.
В честь 35-летия установления дипломатических отношений в 2027 году будут проведены перекрестные годы культуры.
В ходе переговоров также состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки.
По итогам Президент Узбекистана и Премьер-министр Японии подписали Совместное заявление о расширенном стратегическом партнерстве для следующих поколений. Подчеркнуто, что этот документ, несомненно, поднимет взаимодействие на новый уровень и откроет широкие горизонты для наращивания многопланового сотрудничества.
В рамках визита также принят солидный пакет соглашений в сфере образования, здравоохранения, экологии, водных ресурсов, транспорта, градостроительства, туризма, сельского хозяйства, снижения риска стихийных бедствий. Состоялась церемония обмена этими документами.