O‘zbekiston Prezidenti Yaponiya xalqaro hamkorlik banki bilan sheriklikni kengaytirish muhimligini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tokioga rasmiy tashrifining ishbilarmonlik dasturi doirasida Yaponiya xalqaro hamkorlik banki (JBIC) boshqaruvchisi Nobumitsu Xayasini qabul qildi.
Mazkur yetakchi moliyaviy institut bilan strategik sheriklikni yanada kengaytirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Keyingi yillarda bank bilan hamkorlikdagi ijobiy sur’at mamnuniyat bilan qayd etildi. Loyihalarning umumiy portfeli 5 milliard dollardan oshgan hamda neft-kimyo, energetika, telekommunikatsiyalar, infratuzilma, yengil sanoat va boshqa sohalarni qamrab olgan.
Energetika, transport, AT infratuzilmasini rivojlantirish, sog‘liqni saqlash tizimini modernizatsiya qilish va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda umumiy qiymati 10 milliard dollardan ziyod yangi loyihalarni sifatli tayyorlash hamda boshlanganlarining natijadorligini oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Ijtimoiy sohada davlat-xususiy sheriklik loyihalarini qo‘llab-quvvatlashga hamda xususiy sektorni rivojlantirishga investitsiyalarni kengaytirish muhim ekani ta’kidlandi.
O‘z navbatida, boshqaruvchi Nobumitsu Xayasi sheriklik natijalarini yuqori baholadi va Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar dasturini qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.

Президент Узбекистана выступил за расширение сотрудничества с Японским банком международного сотрудничества
В продолжение деловой программы официального визита в Токио Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял управляющего Японского банка международного сотрудничества (JBIC) Нобумицу Хаяси.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения стратегического партнерства с данным ведущим финансовым институтом.
С удовлетворением отмечена позитивная динамика взаимодействия с Банком в последние годы. Совокупный портфель проектов превысил 5 миллиардов долларов и охватывает такие сферы, как нефтехимия, энергетика, телекоммуникации, инфраструктура, легкая промышленность и другие направления.
Особое внимание уделено вопросам качественной подготовки новых и повышения результативности начатых проектов на сумму свыше 10 миллиардов долларов в сферах энергетики, транспорта, развития IT-инфраструктуры, модернизации системы здравоохранения и других приоритетных направлениях.
Подчеркнута важность расширения инвестиций в поддержку проектов государственно-частного партнерства в социальной сфере, а также развития частного сектора.
В свою очередь, управляющий Нобумицу Хаяси высоко оценил результаты партнерства и выразил поддержку программе масштабных реформ, реализуемых в Новом Узбекистане.