O‘zbekiston Prezidenti Yaponiya biznesi bilan amaliy hamkorlikni kengaytirishga chaqirdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yaponiyaga rasmiy tashrifining ishbilarmonlik dasturiga muvofiq, ushbu mamlakatning yetakchi kompaniyalari, moliya institutlari va biznes uyushmalari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbirda Yaponiya iqtisodiyot, savdo va sanoat vaziri Ryosey Akazava, “Sojitz”, “Sumitomo”, “Toyota”, “ITOCHU”, “Mitsubishi”, “Marubeni”, “Daito Trust Construction”, “NEC”, “SBI Holdings”, “Ajinomoto”, “Japan Tobacco”, “Hitachi”, “Mitsui”, “Balcom”, “NEC”, “Eurus Energy”, “Chubu Electric Power”, “Shikoku Electric”, “Shimizu”, “Hankyu Travel International”, Yaponiya metall va energetika sohasida xavfsizlik tashkiloti (JOGMEC), Yaponiya xalqaro hamkorlik banki (JBIC), Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA), Yaponiya eksport va investitsiyalarni sug‘urtalash kompaniyasi (NEXI), Yaponiya tashqi savdo tashkiloti (JETRO), Yaponiya MDH mamlakatlari bilan savdo bo‘yicha assotsiatsiyasi (ROTOBO), “Norinchukin” va “SBI Shinsei” banklari, Yaponiya sayyohlik agentliklari assotsiatsiyasi kabi yirik korporatsiyalar va moliya institutlarining top-menejerlari ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari uchrashuv ishtirokchilariga murojaat qilar ekan, yapon ishbilarmonlarining bunday nufuzli tarkibi tomonlarning bir-biriga bo‘lgan yuksak ishonchi va iqtisodiy sheriklikni yanada rivojlantirishga doimiy qiziqishidan dalolat ekanini bildirdi.
Ta’kidlash joiz, so‘nggi yillarda O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi hamkorlik sifat jihatidan yangi mazmun kasb etdi.
Yaponiya kompaniyalari ilgari asosan pudrat loyihalarida ishtirok etgan bo‘lsa, bugungi kunda mamlakat iqtisodiyotiga faol investitsiya kiritib, qo‘shma korxonalar yaratmoqda, boshqaruv, texnologiyalar transferi va milliy kadrlarni tayyorlashga o‘z hissasini qo‘shmoqda.
Sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilgan mazkur o‘zgarishlar natijasida Yaponiya O‘zbekistonning asosiy iqtisodiy va texnologik sheriklaridan biriga aylandi.
Savdo-iqtisodiy ko‘rsatkichlarda ham ijobiy sur’at kuzatilmoqda: oxirgi sakkiz yilda tovar ayirboshlash 2 baravar, O‘zbekistonda faoliyat yuritayotgan yapon kompaniyalarining soni esa 10 karra oshdi.
Energetika, sog‘liqni saqlash, geologiya, axborot texnologiyalari, infratuzilma va boshqa ustuvor sohalarda mustahkam kooperatsiya o‘rnatildi.
Uchrashuvda Prezidentimiz mamlakatimiz ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining asosiy yo‘nalishlariga to‘xtalib o‘tdi.
Qayd etilganidek, so‘nggi 8 yil ichida O‘zbekistonning yalpi ichki mahsuloti 2 baravarga oshdi. 2030 yilga qadar mamlakatni o‘rta darajadan yuqori daromadli davlatlar qatoriga kiritish vazifasi qo‘yilgan.
Davlatimiz rahbari Yaponiya ishbilarmonlarini sanoatlashuvni tezlashtirish, ilg‘or texnologiyalarni joriy etish, ishlab chiqarish samaradorligini oshirish va eksport salohiyatini kengaytirishga qaratilgan O‘zbekiston iqtisodiyotini modernizatsiya qilish jarayonlarida faol ishtirok etishga taklif qildi.
Shu ma’noda, Yaponiya ishbilarmon doiralari bilan hamkorlikni yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari belgilab olindi.
Energetik barqarorlikni ta’minlash va “yashil iqtisodiyot”ga o‘tish, xususan, qayta tiklanadigan energiya manbalari va zaxiralash tizimlarini rivojlantirish, iqtisodiyotda “uglerod izi”ni kamaytirish shular jumlasidan.
Qo‘shilgan qiymatning to‘liq zanjirini shakllantirgan holda o‘ta muhim minerallarni chuqur qayta ishlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, mashinasozlik va sanoat uskunalarini rivojlantirish, zamonaviy yuqori texnologiyali sanoatlashgan iqtisodiyotni shakllantirish istiqbolli yo‘nalishlar qatorida qayd etildi.
Axborot texnologiyalarini rivojlantirish, jumladan, sun’iy intellekt va raqamlashtirish dasturlarini amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Yana bir muhim yo‘nalish ­– zamonaviy maxsus iqtisodiy zonalarni yaratib, ishlab chiqarish jarayonlarini avtomatlashtirish va raqamli boshqaruv tizimlarini joriy etish orqali ularni yuqori texnologiyali va eksportga yo‘naltirilgan ishlab chiqarish hamda sanoat kooperatsiyasi markazlariga aylantirish.
Misol uchun, JICA ko‘magida Yaponiya modeli va standartlari asosida maxsus iqtisodiy zona barpo etish loyihasi ishlab chiqilmoqda.
Davlatimiz rahbari so‘zining yakunida O‘zbekiston Yaponiyani nafaqat investor, balki kelajak sanoatini barpo etishda o‘zining strategik hamkori sifatida bilishini ta’kidladi.
O‘z navbatida, Yaponiya ishbilarmon doiralari vakillari O‘zbekistondagi faoliyatini kengaytirishga qat’iy intilishini bildirdi hamda ustuvor yo‘nalishlardagi qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda ishtirok etish borasidagi rejalarini bayon etdi.

Президент Узбекистана выступил за расширение практического сотрудничества с японским бизнесом
В соответствии с деловой программой официального визита в Японию Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с руководителями ведущих компаний, финансовых институтов и бизнес-объединений этой страны.
В мероприятии приняли участие министр экономики, торговли и промышленности Японии Рёсэй Аказава, а также топ-менеджеры крупных корпораций и компаний, финансовых учреждений и банков, таких как Sojitz, Sumitomo, Toyota, ITOCHU, Mitsubishi, Marubeni, Daito Trust Construction, NEC, SBI Holdings, Ajinomoto, Japan Tobacco, Hitachi, Mitsui, Balcom, NEC, Eurus Energy, Chubu Electric Power, Shikoku Electric, Shimizu, Hankyu Travel International, Японская организация по обеспечению безопасности в сфере металлов и энергетики (JOGMEC), Японский банк международного сотрудничества (JBIC), Японское агентство международного сотрудничества (JICA), Японская компания
по страхованию экспорта и инвестиций (NEXI), Японская организация по развитию внешней торговли (JETRO), Японская ассоциация по торговле со странами СНГ (ROTOBO), банки Norinchukin, SBI Shinsei, Японская ассоциация туристических агентств и другие.
Обращаясь к участникам встречи, глава нашего государства отметил, что столь представительное участие японского бизнеса является наглядным свидетельством высокого уровня взаимного доверия и устойчивого интереса сторон к дальнейшему развитию экономического партнерства.
Следует отметить, что за последние годы сотрудничество между Узбекистаном и Японией приобрело качественно новый характер.
Если ранее японские компании преимущественно участвовали в подрядных проектах, то сегодня они активно инвестируют в экономику страны, создают совместные предприятия, участвуют в управлении, передают технологии, вносят вклад в подготовку национальных кадров.
В результате этих качественных изменений Япония стала одним из ключевых экономических и технологических партнеров Узбекистана.
Положительная динамика отражается и в торгово-экономических показателях: за последние 8 лет товарооборот увеличился в 2 раза, а число японских предприятий, работающих в Узбекистане, возросло в 10 раз.
Налажена прочная кооперация в сферах энергетики, здравоохранения, геологии, информационных технологий, инфраструктуры и других приоритетных направлениях.
В ходе встречи Президент остановился на ключевых ориентирах социально-экономического развития страны.
Отмечено, что за последние 8 лет валовой внутренний продукт Узбекистана удвоился. К 2030 году поставлена задача вывести страну в категорию государств с уровнем дохода выше среднего.
Глава государства пригласил японский бизнес к активному участию в процессах модернизации экономики Узбекистана, направленных на ускорение индустриализации, внедрение передовых технологий, рост производительности и расширение экспортных возможностей.
В данном контексте были определены приоритетные сферы дальнейшего сотрудничества с японскими деловыми кругами.
В их числе – обеспечение энергетической устойчивости и «зеленый» переход, включая развитие возобновляемых источников энергии и систем накопления, а также снижение углеродной интенсивности экономики.
Отдельное внимание уделено вопросам глубокой переработки критически важных минералов с формированием полной цепочки добавленной стоимости.
К перспективным направлениям также отнесены развитие машиностроения и промышленного оборудования, формирование современной высокотехнологичной индустриальной экономики.
Особый акцент был сделан на развитии информационных технологий, включая реализацию программ в сфере искусственного интеллекта и цифровизации.
Другим важным направлением названо создание современных специальных экономических зон, которые призваны стать центрами размещения высокотехнологичных и экспортоориентированных производств, а также промышленной кооперации за счет автоматизации производственных процессов и внедрения цифровых систем управления.
Так, при содействии JICA готовится проект создания специальной экономической зоны по японской модели и стандартам.
В завершение глава нашего государства подчеркнул, что Узбекистан рассматривает Японию не только в качестве инвестора, но и как стратегического партнера в построении индустрии будущего.
В свою очередь, представители деловых кругов Японии выразили приверженность расширению присутствия в Узбекистане и озвучили планы по участию в реализации совместных проектов по приоритетным направлениям.
По итогам встречи в присутствии Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и министра Рёсэя Аказавы состоялась церемония обмена двусторонними соглашениями.