O‘zbekiston Prezidenti Yaponiya iqtisodiyot, sanoat va savdo vaziri bilan uchrashuv o‘tkazdi
O‘zbekiston – Yaponiya strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash, savdo-investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish hamda qo‘shma loyihalarni ilgari surishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari Yaponiyaning O‘zbekiston iqtisodiyotiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalari jadal o‘sib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi. So‘nggi yillarda qo‘shma korxonalar soni 10 baravar, amalga oshirilayotgan loyihalarning umumiy qiymati esa 20 milliard dollardan oshdi.
Savdo va investitsiya aloqalarini mustahkamlash, muqobil energetika, karbonsizlantirish, o‘ta muhim xomashyo kabi ko‘plab sohalarda sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirishga alohida e’tibor qaratildi.
Qo‘shma dastur va loyihalarni ilgari surish uchun vazirlar darajasida savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya tuzish muhim ekani ta’kidlandi.
Yaponiya tashqi savdoni rivojlantirish tashkiloti (JETRO) va MDH mamlakatlari bilan savdo bo‘yicha assotsiatsiyasining (ROTOBO) faol ishtirokida ishbilarmonlik aloqalarini yanada mustahkamlash bo‘yicha chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish yuzasidan kelishuvga erishildi.

Президент Узбекистана провел встречу с министром экономики, промышленности и торговли Японии
19 декабря в рамках программы официального визита в Токио Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял министра экономики, промышленности и торговли Японии Рёсэя Аказаву.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-японских отношений стратегического партнерства, расширения торгово-инвестиционного взаимодействия и продвижения совместных проектов.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил динамичный рост прямых инвестиций Японии в экономику Узбекистана. За последние годы количество совместных предприятий увеличилось в 10 раз, а совокупный портфель реализуемых проектов превысил 20 миллиардов долларов.
Особое внимание уделено укреплению торговых и инвестиционных связей, а также углублению промышленной кооперации в таких сферах, как альтернативная энергетика, декарбонизация, критическое сырье и многих других.
Подчеркнута важность создания межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству на уровне министров для продвижения совместных программ и проектов.
Достигнута договоренность о разработке программы мероприятий по дальнейшему укреплению деловых связей при активном участии Японской организации по развитию внешней торговли (JETRO) и Ассоциации по торговле со странами СНГ (ROTOBO).