Paragvay Respublikasi Prezidentining O‘zbekistonga tashrifi yakunlandi
Paragvay Respublikasi Prezidenti Santyago Penya 11-13 dekabr kunlari rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘ldi.
Ko‘ksaroy qarorgohida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Paragvay Respublikasi Prezidenti Santyago Penya rasmiy delegatsiyalar ishtirokida muzokara o‘tkazdilar.
Unda O‘zbekiston va Paragvay o‘rtasida siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy va gumanitar sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari, qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat va kimyo sanoati, raqamlashtirish, turizm hamda sport sohalarida amaliy sheriklikni o‘rnatishga qaratilgan hamkorlik yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Paragvay yetakchisi 12 dekabr kuni Yangi O‘zbekiston bog‘i, Toshkent shahrida qad rostlagan Olimpiya shaharchasi va Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurib, mamlakatimizda kechayotgan yangilanish va bunyodkorlik jarayonlari bilan bevosita tanishdi
Shuningdek, Xalqaro avtomobil federatsiyasi Bosh assambleyasida va federatsiya shafeligida o‘tkazilgan musobaqalar g‘oliblarini taqdirlash marosimida ishtirok etdi.
Oliy martabali mehmonni “Toshkent-Humo” xalqaro aeroportida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari Jamshid Qo‘chqorov  va boshqa rasmiylar kuzatib qo‘ydi.

Официальный визит Президента Республики Парагвай в Узбекистан завершился
Президент Республики Парагвай Сантьяго Пенья 11-13 декабря посетил нашу страну с официальным визитом.
В резиденции «Куксарой» состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Парагвай Сантьяго Пенья с участием официальных делегаций, в ходе которых были рассмотрены перспективы развития узбекско-парагвайского сотрудничества в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах, а также вопросы налаживания практического взаимодействия в области сельского хозяйства, пищевой и химической промышленности, цифровизации, туризма и спорта.
12 декабря лидер Парагвая посетил парк «Новый Узбекистан», Олимпийский городок и Центр исламской цивилизации в Ташкенте, а также принял участие в Генеральной Ассамблее Международной автомобильной федерации и церемонии награждения победителей проводимых под ее эгидой чемпионатов.
В международном аэропорту «Ташкент-Хумо» высокого гостя проводили заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Джамшид Кучкаров и другие официальные лица.