O‘zbekiston Prezidenti Xalqaro avtomobil federatsiyasi bilan hamkorlikni rivojlantirish rejalarini qo‘llab-quvvatladi
269
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9 dekabr kuni Xalqaro avtomobil federatsiyasining (FIA) Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan Bosh assambleyasida ishtirok etish uchun mamlakatimizda bo‘lib turgan ushbu nufuzli tashkilotning prezidenti Muhammad bin Sulaym boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda delegatsiya tarkibida FIA Senati prezidenti Karmelo Sans de Barros hamda mobillik va turizm bo‘yicha vitse-prezidenti Tim Shirman ham ishtirok etdilar.
Avtosportni tartibga soluvchi va yo‘l harakati xavfsizligini targ‘ib qiluvchi ushbu global tashkilot bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Muhammad bin Sulaym O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan professional va ommaviy sportni rivojlantirish, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, aholi o‘rtasida jismoniy faollikni oshirish hamda barkamol avlodni tarbiyalashga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlarni yuqori baholadi.
Mamlakatimizda avtomobil sportining kartingdan tortib, to “Formula” poygalarigacha bo‘lgan barcha yo‘nalishlarini rivojlantirishda yaqindan hamkorlik qilish muhimligi qayd etildi.
FIA universitetining imkoniyatlaridan foydalangan holda o‘zbekistonlik poygachilar, karting haydovchilari, muhandislar, konstruktor va mexaniklarni tayyorlash, O‘zbekistonda zamonaviy avtosport infratuzilmasini yaratish, piyoda va transport vositalari harakati xavfsizligini ta’minlash dasturlarini amalga oshirishga ko‘maklashish hamda mazkur xalqaro tashkilot shafeligida xalqaro musobaqalar, avvalo, “Formula-1” bosqichlarini o‘tkazish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida mamlakatimiz yetakchisi Xalqaro avtomobil federatsiyasi bilan hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, O‘zbekistonda avtosportni xalqaro standartlarga muvofiq ommalashtirishga qo‘shgan katta shaxsiy hissasi uchun FIA rahbariga davlatimizning yuksak mukofoti – “Do‘stlik” ordenini topshirdi.
Ta’kidlash joiz, O‘zbekiston 2019 yildan buyon federatsiyaning faol a’zosi hisoblanadi. O‘tgan yili Samarqandda FIAning 120 yilligiga bag‘ishlangan navbatdan tashqari Bosh assambleyasi bo‘lib o‘tgan edi. Bu yilgi tadbir doirasida 12 dekabr kuni “Humo Arena” majmuasida yuqori martabali xorijiy mehmonlar va chempion poygachilar ishtirokida eng namunali sportchilar va jamoalarni taqdirlash marosimi o‘tkaziladi.

Президент Узбекистана поддержал планы по развитию сотрудничества с Международной автомобильной федерацией
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 декабря принял делегацию Международной автомобильной федерации (FIA) во главе с ее президентом Мохаммедом бен Сулайемом, находящуюся в нашей стране в рамках участия в Генеральной ассамблее этой авторитетной структуры, проходящей в городе Ташкенте.
В состав делегациитакже вошли президент Сената FIA Кармело Санс де Баррос и заместитель президента федерации по вопросам автомобильной мобильности и туризму Тим Ширман.
Были рассмотрены актуальные вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества с данной глобальной организацией, регулирующей автоспорт и продвигающей безопасность дорожного движения.
Мохаммед бен Сулайем высоко оценил масштабные реформы в Узбекистане, направленные на развитие профессионального и массового спорта, пропаганду здорового образа жизни, повышение физической активности населения, воспитание гармонично развитого поколения.
Отмечена важность тесного сотрудничества в развитии всего спектра автомобильного спорта в нашей стране – от картинга до гонок формульного типа.
Особое внимание уделено вопросам содействия федерации в подготовке узбекских пилотов, картингистов, инженеров, конструкторов и механиков с привлечением возможностей Университета FIA, созданию в Узбекистане современной инфраструктуры автоспорта, реализации программ обеспечения безопасности передвижения людей и транспорта, а также проведения международных соревнований под эгидой FIA, в первую очередь этапов Формулы-1.
В завершение встречи за большой личный вклад в развитие сотрудничества с Международной федерацией автоспорта, а также популяризацию в Узбекистане автоспорта в соотвествии с международными стандартами лидер нашей страны вручил главе FIA высокую государственную награду – орден «Дўстлик».
Следует отметить, что Узбекистан с 2019 года является активным членом федерации. В прошлом году в городе Самарканде состоялась внеочередная юбилейная Генассамблея FIA, посвященная ее 120-летию. В рамках нынешнего мероприятия 12 декабря в комплексе «Humo Arena» пройдет награждение лучших спортсменов и команд с участием высокопоставленных зарубежных гостей и пилотов-чемпионов.