O‘zbekiston Prezidenti Qirg‘iziston Prezidentini tavallud kuni bilan tabrikladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6 dekabr kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarovni tavallud kuni bilan samimiy tabriklab, unga mustahkam sog‘lik, farovonlik va qardosh Qirg‘iziston xalqiga bardavom ravnaq tiladi.
O‘zbekiston bilan Qirg‘iziston o‘rtasidagi strategik sheriklik, do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini yanada mustahkamlashning amaliy jihatlari muhokama qilindi.
Keyingi yillarda ikki tomonlama hamkorlikda erishilgan yutuqlar alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Barcha darajadagi aloqalar davom etmoqda. Tovar ayirboshlash va yuk tashish hajmi barqaror o‘sib bormoqda. Iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda. Faol madaniy-gumanitar va hududlararo almashinuvlar olib borilmoqda.
Yirik strategik loyihalar, jumladan, “O‘zbekiston – Qirg‘iziston – Xitoy” temir yo‘li va Qambarota GES-1 qurilishi doirasidagi ishlar davom etmoqda.

Президент Узбекистана поздравил Президента Кыргызстана с днем рождения
В ходе телефонного разговора 6 декабря Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев тепло поздравил Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова с днем рождения, искренне пожелав ему крепкого здоровья, благополучия и дальнейшего процветания братскому народу Кыргызстана.
Были обсуждены практические аспекты дальнейшего углубления узбекско-кыргызских отношений стратегического партнерства, дружбы и добрососедства.
С особым удовлетворением отмечен достигнутый в последние годы прогресс в двустороннем сотрудничестве. Продолжаются контакты на всех уровнях. Стабильно растут объемы товарооборота и грузоперевозок. Реализуются совместные проекты в приоритетных отраслях экономики. Осуществляются активные культурно-гуманитарные и межрегиональные обмены.
Ведется работа по практической реализации крупных стратегических проектов, включая строительство железной дороги Узбекистан – Кыргызстан – Китай и Камбаратинской ГЭС-1.