O‘zbekiston Prezidenti Turkiya bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish muhimligini qayd etdi
429
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5 dekabr kuni Turkiya Respublikasi energetika va tabiiy resurslar vaziri Alparslon Bayroqdor boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda Turkiyaning yetakchi “AKSA” kompaniyasi rahbari Jamil Kazanchi va “Cengiz Energy” kompaniyasi rahbari Ahmet Chingiz ham ishtirok etdi.
Uchrashuv avvalida yuqori martabali mehmon davlatimiz rahbariga Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘anning salomi va samimiy tilaklarini yetkazdi.
O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Ikki tomonlama hamkorlikda yuksak darajaga erishilgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘zaro savdo va investitsiya ko‘rsatkichlari, qo‘shma korxonalar soni, to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar ko‘paymoqda.
Turkiya kompaniyalarining mamlakatimizdagi samarali faoliyati, ular bilan birgalikda umumiy quvvati 1,8 gigavatt bo‘lgan 1 milliard dollarlik zamonaviy elektr stansiyalarini qurish loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilgani alohida ta’kidlandi.
Energetika va geologiya sohalarida, shu jumladan, zamonaviy texnologiyalarni mahalliylashtirish, energetika uskunalarini ishlab chiqarish, taqsimlash tarmoqlarini boshqarishni takomillashtirish, istiqbolli konlarni birgalikda o‘zlashtirish va soha uchun kadrlar tayyorlash bo‘yicha yangi kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Узбекистана отметил важность расширения взаимовыгодного сотрудничества с Турцией
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 декабря принял делегацию Турецкой Республики во главе с министром энергетики и природных ресурсов Алпарсланом Байрактаром.
Во встрече также приняли участие руководители ведущих компаний Турции «AKSA» Джемиль Казанчи и «Cengiz Energy» Ахмет Ченгиз.
В начале встречи высокий гость передал главе нашего государства искренние приветствия и теплые пожелания Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
Были обсуждены вопросы дальнейшего развития узбекско-турецких отношений всеобъемлющего стратегического партнёрства и многопланового сотрудничества.
С глубоким удовлетворением отмечен нынешний высочайший уровень двустороннего сотрудничества. Растут показатели взаимной торговли и инвестиций, увеличивается число совместных предприятий, частота прямых авиарейсов.
Особо подчеркнута плодотворная деятельность турецких компаний в нашей стране, совместно с которыми успешно реализованы проекты строительства современных электростанций общей мощностью 1,8 гигаватт на 1 миллиард долларов.
Отдельное внимание уделено продвижению новых проектов кооперации в сферах энергетики и геологии, включая локализацию современных технологий, производство энергетического оборудования, совершенствование управления распределительными сетями, совместное освоение перспективных месторождений и подготовку профильных кадров.