Jizzaxda xizmatlar sohasi iqtisodiy o‘sishning asosiy drayverlaridan biriga aylanmoqda
Prezident Shavkat Mirziyoyev Jizzax shahrida joylashgan “Ko‘k saroy” savdo va xizmat ko‘rsatish majmuasi faoliyati bilan ham tanishdi.
Mamlakatimizda savdo sohasida zamonaviy xizmatlar ko‘rsatish, kichik biznes va tadbirkorlik faoliyati uchun qulay sharoit yaratish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Jizzax shahridagi 3,5 gektar maydonda faoliyat yuritayotgan “Ko‘k saroy” majmuasi savdo va maishiy xizmat sohasida viloyatdagi eng yirik ob’ektlardan biridir.
Bu yerda 300 dan ortiq yangi tadbirkorlik sub’ektlari ish boshlagan. Natijada 800 dan ziyod ish o‘rni yaratildi, jumladan, ehtiyojmand toifadagi 100 nafar fuqaro ish bilan ta’minlandi.
Majmuada yirik savdo tarmoqlarining filiallari, 10 ta yirik mahalliy va xorijiy brend ishlamoqda, 250 ta savdo do‘koni, fud-kort va bolalar maydonchasi joylashgan. Ko‘rsatilgan xizmatlar hajmi yiliga 223 milliard so‘mni tashkil etmoqda.
E’tiborlisi, majmuada kutubxona va kitob do‘koni ham tashkil etilgan.
Loyihaning ikkinchi bosqichi sifatida 1 mingta savdo shoxobchasini o‘z ichiga olgan, qishloq xo‘jaligi mahsulotlariga ixtisoslashgan uch qavatli “Ekobozor” qurilishi rejalashtirilgan. Natijada 2 mingta yangi ish o‘rni yaratiladi.
Prezidentimiz majmua faoliyati bilan tanishib, tashrif buyurganlar bilan samimiy muloqot qildi. Xizmatlarni kompleks yondashuv asosida yanada rivojlantirish, bunday markazlarni boshqa hududlarda ham ko‘paytirish zarurligini ta’kidladi.

Cфера услуг становится одним из драйверов экономического роста в Джизаке
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью торгово-сервисного комплекса “Кук сарой”, расположенного в городе Джизаке.
Комплекс “Кук сарой”, расположенный на площади 3,5 гектара в городе Джизаке, является одним из крупнейших объектов торговли и бытового обслуживания в регионе.
В комплексе работают филиалы крупных торговых сетей, 10 местных и зарубежных брендов, расположены 250 торговых точек, фуд-корт и детская площадка. Объем предоставляемых услуг составляет 223 миллиарда сумов в год.
Примечательно, что в комплексе организованы библиотека и книжный магазин.
В рамках второго этапа проекта планируется строительство трёхэтажного экорынка сельскохозяйственной продукции. Он будет вмещать 1 тысячу торговых точек. В результате будет создано 2 тысячи новых рабочих мест.
Президент нашей страны ознакомился с деятельностью комплекса и пообщался с посетителями. Отметил необходимость дальнейшего развития сферы услуг на основе комплексного подхода, увеличению числа подобных центров и в других регионах.