Jizzaxda muhandislarning yangi avlodi tarbiyalanmoqda
Bu yerda “BYD Uzbekistan Factory” va “ADM Jizzakh” korxonalari bilan malakali mutaxassislar tayyorlash va ularni ishga joylashtirish bo‘yicha hamkorlik o‘rnatilgan.
Muhandislik maktabida transport sohasiga ixtisoslashgan to‘rt ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha o‘quv dasturlari yangicha yondashuv asosida tashkil etilgan. Xususan, ikkinchi kursni yuqori ko‘rsatkichlar bilan tamomlagan talabalar BYD zavodi talablari asosida ishlab chiqilgan zamonaviy o‘quv platformalarida ikki yillik dual ta’lim oladi. Talabalar zavod bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri hamkorlikda amaliy mashg‘ulotlarni ham o‘tab boradi, bu esa ularga maxsus ishga yo‘llanma sertifikatiga ega bo‘lish imkonini beradi.
Qisqa muddatli tayyorlov kurslarida avtomobil zavodiga ishga kiruvchi nomzodlar, zavod ishchilari va ishsiz yoshlarga o‘zlari qiziqqan kasblar o‘rgatiladi. Bu yerda BYD avtomobil ishlab chiqarish mini konveyeri ham tashkil etilgan. Ishlab chiqarish sexida payvandlash, bo‘yash, yig‘uv va sifat nazorati bo‘limlari mavjud.
Elektromobil va zaryadlash stansiyasining tuzilishi, elektromobillarga xizmat ko‘rsatish, sanoat va dasturlash muhandisligi, tannarx va revers muhandisligi yo‘nalishlariga ixtisoslashgan maxsus xonalar tashkil qilingan.
Dunyo avtomobil sanoatida bitta qoida mavjud: raqibni tahlil qilmagan kompaniya rivojlana olmaydi.
Jizzaxdagi ushbu muhandislik maktabida birinchi marta mahsulotni texnik-analitik solishtirish, xarajatlarni modellashtirish (cost modeling), ishlab chiqarishni optimallashtirish, jarayonlarni global standartlar bilan taqqoslash kabi ko‘nikmalar ham o‘rgatilmoqda.
Muhandislik maktabi faqat talabalar uchun emas, balki sohada faoliyat yuritish istagidagi yoshlar va mutaxassislar uchun ham ochiq. Bu yerda malaka oshirish dasturlari, boshlang‘ich kasbiy tayyorgarlik kurslari va tadbirkorlar uchun amaliy o‘quv modullari tashkil etilgan. Ularda ilg‘or mutaxassislar va ishlab chiqarish korxonalarining tajribali muhandislari faol ishtirok etadi.
Maktabning asosiy maqsadi – talabani tayyor kadr sifatida ish joyiga borishidan oldin amaliyot muhitiga olib kirishdan iborat. Natijada bitiruvchilar bozor talablariga to‘liq javob beradigan, yetuk va raqobatbardosh mutaxassisga aylanadi.
Davlatimiz rahbari maktabdagi mashg‘ulotlar jarayonini kuzatdi, mini konveyerda ishlayotgan talabalar bilan suhbatlashdi.
Prezidentimiz shu yerda respublika va viloyat faollari bilan ham muloqot qildi.
Keyingi yillarda Jizzaxda sanoat, qishloq xo‘jaligi va boshqa ko‘plab sohalarda yaxshi natijalarga erishilayotgani qayd etildi. Lekin ishga solinmagan imkoniyatlar hali ko‘pligi aytildi.

В Джизаке готовятся инженеры нового поколения
Здесь налажено сотрудничество с предприятиями “BYD Uzbekistan Factory” и “ADM Jizzakh” по подготовке квалифицированных специалистов и их трудоустройству.
Учебные программы в Инженерной школе организованы с новаторским подходом по четырём образовательным направлениям, специализирующимся на транспортной сфере. В частности, студенты, завершившие второй курс с высокими показателями, проходят двухлетнее дуальное обучение на современных учебных платформах, разработанных в соответствии с требованиями завода “BYD”. Студенты также выполняют практические занятия в тесном сотрудничестве с заводом, что позволяет им получить специальный сертификат-направление на трудоустройство.
На краткосрочных подготовительных курсах кандидатам, поступающим на работу на автомобильный завод, работникам предприятия и незанятой молодёжи преподаются выбранные ими профессии. Здесь также создан мини-конвейер по производству автомобилей “BYD”. В производственном цехе действуют участки сварки, окраски, сборки и контроля качества.
Основная цель школы – погрузить студента в реальную производственную среду еще до трудоустройства. В результате выпускники становятся опытными и конкурентоспособными кадрами, полностью отвечающими требованиям рынка.
Президент также провел беседу с активом республики и области. Отмечено, что в последние годы Джизак демонстрирует хорошие результаты в промышленности, сельском хозяйстве и других сферах. Однако потенциал региона все еще используется не полностью.
– Мы приехали в Джизак, чтобы определить новые точки роста. Главное – создавать достойные условия для населения, особенно для молодежи, обеспечить их высокооплачиваемой работой, – подчеркнул глава государства.