O‘zbekiston Prezidenti yangi tayinlangan elchilarning ishonch yorliqlarini qabul qildi
27 noyabr kuni mamlakatimizga yangi tayinlangan xorijiy elchilar tomonidan ishonch yorliqlarini topshirish tantanali marosimi bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev favqulodda va muxtor elchilar – Gretsiya Respublikasidan Paraskevi Seveleki, Indoneziya Respublikasidan Siti Ruhayni Juxayatin, Latviya Respublikasidan Girts Yaunzems, Fransiya Respublikasidan Valid Fuk, Rossiya Federatsiyasidan Aleksey Yerxov, Yaponiyadan Kendzi Xirata va Tojikiston Respublikasidan Nasriddin Ismatullodan ishonch yorliqlarini qabul qildi.
Davlatimiz rahbari Yangi O‘zbekistonda o‘z missiyasini boshlayotgan diplomatik vakolatxonalar rahbarlarini samimiy tabrikladi.
Hozirgi beqaror davrda, butun dunyoda murakkab geosiyosiy va iqtisodiy muammolar keskinlashib borayotgan bir paytda diplomatlarning ishi tobora muhim ahamiyat kasb etayotgani ta’kidlandi.
– Sizlar bir necha oydan buyon yurtimizda bo‘lib, bugungi kunda mamlakatimiz qanday jadal o‘zgarishlar ruhi bilan yashayotganiga va jahon diplomatiya markazlaridan biriga aylanib borayotganiga shaxsan guvoh bo‘lyapsiz, – dedi Prezidentimiz.
Xususan, joriy yilda Toshkent xalqaro investitsiya forumi va Xorijiy investorlar kengashi yig‘ilishi, Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley assambleyasi, “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” birinchi sammiti va Xalqaro iqlim forumi, YUNESKO Bosh konferensiyasining tarixiy sessiyasi hamda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining sammiti muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasining 13 ta rezolyutsiyasi qabul qilindi.
Bu yil mamlakatimiz Global barqaror rivojlanish maqsadlari indeksida 19 pog‘onaga ko‘tarildi va oxirgi 10 yil ichida eng yuqori natijalarga erishgan beshta davlat qatoriga kirdi. Keyingi sakkiz yilda iqtisodiyotimiz ikki baravardan ko‘proqqa oshdi. Kambag‘allik darajasi 35 foizdan 6,6 foizgacha pasaydi.
Ochiqlik siyosati natijasida qariyb 100 ta mamlakat uchun vizasiz rejim joriy etildi. Eksport geografiyasi doimiy ravishda kengayib bormoqda. Bu yil tashqi savdo aylanmasi tarixda birinchi marta 66 milliard dollardan oshdi. Jalb qilingan xorijiy investitsiyalar hajmi 39 milliard dollarga yetdi.
Davlatimiz rahbari, shuningdek, O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishini faol qo‘llab-quvvatlagani uchun elchilar vakillik qilayotgan mamlakatlar hukumatlariga alohida minnatdorlik bildirdi.
Prezidentimiz Gretsiya Respublikasi elchisiga murojaat qilar ekan, ushbu mamlakat O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqidagi an’anaviy va istiqbolli sheriklaridan biri ekanini ta’kidladi.
Joriy yilda ikki tomonlama siyosiy maslahatlashuvlar muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Aprel oyida Toshkentda Gretsiya elchixonasi o‘z faoliyatini boshladi.
Yil boshidan beri o‘zaro savdo hajmi 5 baravar oshdi. Farmatsevtika, yengil va oziq-ovqat sanoati, energetika, axborot texnologiyalari va transport sohalarida hamkorlikni rivojlantirish muhimligi ta’kidlandi.
Yaqin fursatda Toshkentda o‘tkazilishi rejalashtirilgan Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va O‘zbekiston – Gretsiya biznes forumining samarali bo‘lishini ta’minlash zarurligi qayd etildi.
Indoneziya Respublikasi bilan munosabatlar haqida gapirar ekan, Prezidentimiz xalqlarimizni azaldan tarixiy, diniy va madaniy aloqalar bog‘lab turganini ta’kidladi.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi yil boshidan 60 foizga oshgani ta’kidlandi. Kimyo sanoati, qishloq xo‘jaligi, telekommunikatsiya va turizm sohalarida qo‘shma korxonalar muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Dekabr oyida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviareyslar yo‘lga qo‘yiladi.
Kelgusi yili Toshkentda Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va biznes forumi hamda Jakartada siyosiy maslahatlashuvlar o‘tkazilishi salmoqli natija berishiga ishonch bildirildi.
Davlatimiz rahbari Latviya Respublikasi bilan munosabatlarni muhokama qilish chog‘ida siyosiy va iqtisodiy aloqalar izchil rivojlanayotgani, ishbilarmon doiralar o‘rtasidagi aloqalar faollashganini ta’kidladi.
So‘nggi 5 yil ichida O‘zbekistonning Latviyaga eksporti va qo‘shma korxonalarning soni uch baravar oshdi. Mamlakatimizda Latviya Investitsiyalar va taraqqiyot agentligining vakolatxonasi faoliyat yuritmoqda.
Yaqinda Rigada O‘zbekiston madaniyati kunlari va Rektorlar forumi muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Migratsiya sohasida kelishuv imzolanishi, aviaqatnovlar ko‘payishi va iqtisodiy hamkorlik mexanizmlaridan samarali foydalanish ikki mamlakat xalqlari yanada yaqinlashishiga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Prezidentimiz Fransiya Respublikasi haqida so‘z yuritar ekan, faol siyosiy muloqot tufayli mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilganini ta’kidladi. O‘tgan oyda Strategik rejalashtirish guruhining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Joriy yilning mart oyida Parijga amalga oshirilgan oliy darajadagi tarixiy tashrif davomida 10 milliard dollarlik qo‘shma loyihalar bo‘yicha kelishib olindi. Yil boshidan o‘zaro savdo hajmi 1,2 milliard dollardan oshdi.
Fransiya taraqqiyot agentligi bilan 2030 yilgacha hamkorlik dasturi tasdiqlandi. O‘zbekiston – Fransiya qo‘shma universiteti ochildi.
Bu yil Parijda bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston madaniyati kunlari va turizm salohiyati ko‘rgazmasi xalqlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarni yanada mustahkamlashga xizmat qildi.
Kelgusi yilda O‘zbekiston – Fransiya investitsiya kengashining birinchi yig‘ilishi va Hududlararo forumni o‘tkazish zarurligi ta’kidlandi.
Rossiya Federatsiyasi – O‘zbekistonning uzoq yillik strategik hamkori va ittifoqchisi.
O‘tgan yili o‘zaro savdo hajmi 12 milliard dollarga yaqinlashdi. Mamlakatimizda Rossiya sarmoyasi ishtirokida 3 mingdan ortiq korxona faoliyat yuritmoqda. Yil boshidan buyon 4 milliard dollarlik investitsiyalar o‘zlashtirildi. Rossiyaning 15 ta oliy ta’lim muassasasining filiallari samarali faoliyat yuritmoqda.
Joriy yil Parlamentlararo komissiya yig‘ilishi, “INNOPROM” xalqaro sanoat ko‘rgazmasi, Hududlar rahbarlari kengashi, siyosiy maslahatlashuvlar, Rektorlar forumi, Rossiya madaniyati kunlari va boshqa tadbirlar o‘tkazildi.
Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaning yig‘ilishini samarali o‘tkazish, hududlararo muloqotni faollashtirish muhimligi ta’kidlandi.
Yaponiya bilan strategik sheriklikni kengaytirish – tashqi siyosatimizning ustuvor yo‘nalishlaridan biri.
O‘zbekistonda Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA), Yaponiya tashqi savdo tashkiloti (JETRO) va Nagoya universitetining vakolatxonalari samarali faoliyat yuritmoqda.
Telekommunikatsiya, energetika, sog‘liqni saqlash, infratuzilmani rivojlantirish, ta’lim va turizm sohalarida 8 milliard dollarlik loyihalar amalga oshirilmoqda.
Strategik muloqotning birinchi yig‘ilishi avgust oyida, o‘tgan oy esa Samarqandda Rektorlar forumi bo‘lib o‘tdi. Osakada “Expo-2025” ko‘rgazmasi doirasida O‘zbekiston Milliy kuni muvaffaqiyatli tashkil etildi.
Keyingi oy Tokioda bo‘lib o‘tadigan oliy darajadagi muzokaralar va ishbilarmon doiralarning muloqotlari ikki tomonlama hamkorlikka yangi sur’at bag‘ishlashiga ishonch bildirildi.
Umumiy siyosiy iroda tufayli so‘nggi yillarda O‘zbekiston – Tojikiston munosabatlari strategik sheriklik va ittifoqchilik darajasiga ko‘tarildi.
Chegara masalalari to‘liq tartibga solindi va transport aloqalari tiklandi. Parlamentlar, hukumatlar, hududlar va ishbilarmon doiralar o‘rtasidagi hamkorlik kuchaydi.
O‘zaro savdo 5 barobardan ziyodga oshib, 1 milliard dollarga yaqinlashdi. “Oybek-Fotexobod” erkin chegaraoldi savdo zonasi va “Andarxon” savdo-logistika markazining tashkil etilishi tovar ayirboshlashni karrasiga oshirishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Sanoat, transport, geologiya, energetika, qishloq xo‘jaligi va suv xo‘jaligi, turizm, ta’lim va madaniyat sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun salohiyat borligi qayd etildi.
Marosim yakunida davlatimiz rahbari yangi tayinlangan elchilarga sharafli faoliyatida ulkan muvaffaqiyatlar tiladi, hamkorlikni mustahkamlash uchun barcha mavjud imkoniyatlardan samarali foydalanishga chaqirdi, hududlar va xususiy sektor vakillari bilan faol hamkorlik qilishni tavsiya qildi.
O‘z navbatida, xorijiy diplomatlar samimiy qabul va samarali faoliyati uchun yaratilgan sharoitlar uchun minnatdorlik bildirib, O‘zbekiston bilan ko‘p qirrali hamkorlikni faol rivojlantirish uchun professional tajribasi va bilimlarini to‘liq safarbar etishga tayyor ekanliklarini ta’kidladilar.

Президент Узбекистана принял верительные грамоты у вновь назначенных иностранных послов
27 ноября состоялась торжественная церемония вручения верительных грамот вновь назначенными в нашу страну зарубежными послами.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял верительные грамоты у чрезвычайных и полномочных послов Греческой Республики Параскеви Цевелеки, Республики Индонезия Сити Рухайни Жухаятин, Латвийской Республики Гиртса Яунземса, Французской Республики Валида Фука, Российской Федерации Алексея Ерхова, Японии Кэндзи Хираты и Республики Таджикистан Насриддина Исматулло.
Глава нашего государства искренне поздравил руководителей дипломатических представительств с началом их миссиив Новом Узбекистане.
Было отмечено, что в нынешний непростой период, когда в мире стремительно обостряются сложные геополитические и экономические проблемы, деятельность дипломатов приобретает все более актуальное значение.
– Вы уже несколько месяцев находитесь в нашей стране и своими глазами видите, как быстро развивается наше государство и превращается в один из центров мировой дипломатии, – заявил Президент.
В частности, в текущем году успешно проведены Ташкентский международный инвестиционный форум и заседание Совета иностранных инвесторов, 150-я юбилейная ассамблея Межпарламентского союза, первый саммит «Центральная Азия — ЕС» и международный Климатический форум, историческая сессия Генеральной конференции ЮНЕСКО и саммит глав государств Центральной Азии.
За последние годы по инициативе Узбекистана принято 13 резолюций Генассамблеи ООН.
В этом году наша страна поднялась на 19 позиций в Индексе глобальных целей устойчивого развития и вошла в пятерку государств, показавших наивысший результат за последние 10 лет. За последние 8 лет экономика выросла более чем вдвое. Уровень бедности снизился с 35 до 6,6 процента.
В результате политики открытости введен безвизовый режим для почти 100 государств. Стабильно расширяется география экспорта. В нынешнем году внешнеторговый оборот впервые в истории превысил 66 миллиардов долларов. Объем привлеченных иностранных инвестиций достиг 39 миллиардов.
Глава государства также выразил особую благодарность правительствам представленных стран за активную поддержку вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию.
Обращаясь к послу Греческой Республики, Президент отметил, что Греция является одним из традиционных и перспективных партнеров нашей страны в Европейском Союзе.
В этом году успешно проведены двусторонние политические консультации. С апреля начало свою деятельность посольство Греции в Ташкенте.
С начала года объем взаимной торговли увеличился в 5 раз. Отмечена важность продвижения кооперации в сферах фармацевтики, легкой и пищевой промышленности, энергетики, информационных технологий и транспорта.
Была отмечена необходимость обеспечения эффективности намеченных на ближайшее время в Ташкенте заседания Межправительственной комиссии и узбекско-греческого бизнес-форума.
Говоря о взаимоотношениях с Республикой Индонезия, Президент отметил, что наши народы издревле связывают исторические, религиозные и культурные связи.
Подчеркнуто, что с начала года товарооборот между двумя странами увеличился на 60 процентов. Успешно работают совместные предприятия в химической промышленности, сельском хозяйстве, телекоммуникациях и туризме. В декабре будут налажены прямые авиарейсы.
Выражена уверенность, что проведение в следующем году в Ташкенте заседания Межправительственной комиссии и бизнес-форума, а также политических консультаций в Джакарте даст весомые результаты.
В ходе обсуждения отношений с Латвийской Республикой, глава нашего государства отметил поступательное развитие политических и экономических связей, активизацию контактов между деловыми кругами.
За последние 5 лет экспорт Узбекистана в Латвию и количество совместных предприятий увеличились втрое.
В нашей стране работает офис латвийского Агентства инвестиций и развития.
Недавно в городе Риге успешно проведены Дни культуры Узбекистана и Форум ректоров.
Подчеркнуто, что подписание соглашения в сфере миграции, увеличение количества авиарейсов и эффективное использование механизмов экономического сотрудничества будут способствовать дальнейшему сближению народов двух государств.
Говоря о Французской Республике, Президент подчеркнул, что благодаря активному политическому диалогу отношения между нашими странами были подняты на уровень стратегического партнерства. В прошлом месяце состоялось первое заседание Группы стратегического планирования.
В ходе исторического визита на высшем уровне в Париж в марте этого года согласованы совместные проекты на 10 миллиардов долларов. С начала года взаимная торговля превысила 1,2 миллиарда долларов.
Утверждена Программа сотрудничества с Французским агентством развития до 2030 года. Открыт совместный узбекско-французский университет.
Состоявшиеся в текущем году в Париже Дни культуры Узбекистана и выставка туристического потенциала способствовали дальнейшему сближению наших народов.
Отмечена необходимость проведения в следующем году первого заседания Совместного инвестиционного совета и Межрегионального форума.
Российская Федерация – это испытанный временем стратегический партнер и союзник Узбекистана.
В прошлом году объем взаимной торговли приблизился к 12 миллиардам долларов. В нашей стране функционирует более 3 тысяч предприятий с участием российского капитала. С начала года освоено 4 миллиарда долларов инвестиций. Эффективно действуют филиалы 15 российских вузов.
В текущем году проведены заседание Межпарламентской комиссии, Международная промышленная выставка «ИННОПРОМ», Совет глав регионов, политические консультации, Форум ректоров, Дни культуры России и другие мероприятия.
Подчеркнута важность плодотворного проведения заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, а также активизации межрегионального диалога.
Одним из приоритетов нашей внешней политики является расширение стратегического партнерства с Японией.
В Узбекистане эффективно работают представительства Японского агентства международного сотрудничества (JICA), Организации развития внешней торговли Японии (JETRO) и Нагойского университета.
Реализуются проекты в сферах телекоммуникаций, энергетики, здравоохранения, развития инфраструктуры, образования и туризма на сумму 8 миллиардов долларов.
В августе проведено первое заседание Стратегического диалога, в прошлом месяце в Самарканде – Форум ректоров.
В Осаке, в рамках выставки «ЭКСПО–2025», успешно организован Национальный день Узбекистана.
Выражена уверенность, что предстоящие в следующем месяце в Токио переговоры на высшем уровне и деловые контакты придадут новый импульс двустороннему сотрудничеству.
Благодаря общей политической воле в последние годы узбекско-таджикские отношения вышли на уровень стратегического партнерства и союзничества.
Полностью урегулированы пограничные вопросы, восстановлены транспортные связи. Активизировалось сотрудничество между парламентами, правительствами, регионами и деловыми кругами.
Объем взаимной торговли увеличился более чем в 5 раз и приблизился к 1 миллиарду долларов. Подчеркнуто, что создание свободной торгово-приграничной зоны «Ойбек – Фотехобод» и торгово-логистического центра «Андархан» будут служить кратному увеличению товарооборота.
Отмечен потенциал для реализации совместных проектов в сферах промышленности, транспорта, геологии, энергетики, сельского и водного хозяйства, туризма, образования и культуры.
В завершение церемонии глава нашего государства пожелал вновь назначенным послам больших успехов в их почетной миссии, призвал эффективно использовать все имеющиеся возможности для укрепления партнерства, рекомендовал активно взаимодействовать с регионами и представителями частного бизнеса.
В свою очередь, дипломаты выразили признательность за теплый прием и созданные условия для их плодотворной работы, подчеркнули готовность использовать весь профессиональный опыт и знания для активного продвижения многопланового сотрудничества с Узбекистаном.