Qozog‘iston bilan strategik sheriklik va ittifoqchilikni yanada mustahkamlashga qaratilgan salmoqli kelishuvlar to‘plami imzolandi
Samarali muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev Qo‘shma bayonot imzoladilar.
Shuningdek, davlat rahbarlari Oliy Davlatlararo kengashning geologiya, nodir yer metallarini qazib olish, transchegaraviy daryolar oqimini prognoz qilish bo‘yicha ikki tomonlama ishchi guruhlarni tuzish hamda O‘zbekiston va Qozog‘iston hududlari rahbarlarining kengashini tuzish to‘g‘risidagi qarorlarni qabul qildilar.
Tashrif davomida yana bir qator hujjatlar imzolandi, jumladan:
– Transchegaraviy suv ob’ektlarini birgalikda boshqarish va ulardan oqilona foydalanish to‘g‘risidagi bitim;
– Bojxona xizmati vakolatxonalarini ochish to‘g‘risidagi bitim;
– Chegaraoldi hududlarda yerusti radio xizmatlari tomonidan fuqarolik maqsadlarida foydalaniladigan radiochastotalarni o‘zlashtirishni muvofiqlashtirish to‘g‘risidagi bitim;
– Qo‘shma harbiy o‘quvlarni o‘tkazish to‘g‘risidagi bitim;
– Qo‘shma investitsiya platformasini yaratish to‘g‘risidagi hadli bitim;
– 2026-2027 yillarga mo‘ljallangan turizm sohasida hamkorlik bo‘yicha qo‘shma harakatlar rejasi;
– Adliya vazirliklari o‘rtasida 2025-2026 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi;
– Tog‘-kon sanoatida hamkorlikni rivojlantirish to‘g‘risidagi memorandum;
– O‘zbekiston Yoshlar ishlari agentligi va “Assambleya jastarы” jamoat birlashmasi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum;
– Sog‘liqni saqlash vazirliklari o‘rtasida ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam ko‘rsatish sohasida o‘zaro anglashuv memorandumi;

Подписан солидный пакет соглашений, нацеленных на дальнейшее укрепление стратегического партнерства и союзничества с Казахстаном
По итогам состоявшихся плодотворных переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев подписали Совместное заявление.
Главами государств также приняты решения Высшего Межгосударственного совета о создании двусторонних рабочих групп по геологии, добыче редких и редкоземельных металлов, прогнозированию водности трансграничных рек, об учреждении Совета глав регионовУзбекистана и Казахстана.
В ходе визита подписан ряд других документов, в числе которых:
– Соглашение о совместном управлении и рациональном использовании трансграничных водных объектов;
– Соглашение об открытии представительств таможенных служб;
– Соглашение о координации на приграничных зонах радиочастотных присвоений, используемых наземными радиослужбами гражданского назначения;
– Соглашение о проведении совместных военных учений;
– Рамочное соглашение о создании совместной инвестиционной платформы;
– План совместных действий по сотрудничеству в сфере туризма на период 2026-2027 годы;
– Программа сотрудничества между министерствами юстиции на 2025-2026 годы;
– Меморандум о развитии сотрудничества в сфере горной промышленности;
– Меморандум о сотрудничестве между Агентством по делам молодежи Узбекистана и общественным объединением «Ассамблея жастары»;
– Меморандум о взаимопонимании между министерствами здравоохранения в области оказания специализированной медицинской помощи;