Qozog‘iston Prezidenti “Oliy Darajali Do‘stlik” ordeni bilan taqdirlandi
Ko‘ksaroy qarorgohida Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevga O‘zbekiston Respublikasining oliy davlat mukofoti – “Oliy Darajali Do‘stlik” ordenini topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari mukofotni topshirar ekan, Qozog‘iston Respublikasi Prezidentining ikki qardosh xalq o‘rtasida do‘stlik, yaqin qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlash yo‘lidagi ulkan shaxsiy xizmatlarini alohida qayd etdi.
Birgalikdagi sa’y-harakatlar tufayli ikki xalq o‘rtasidagi munosabatlar mutlaqo yangi taraqqiyot darajasiga chiqib, namunali ahamiyat kasb etgani ta’kidlandi. Parlamentlar, hukumatlar, hududlar, biznes, jamoatchilik va yoshlar faol hamkorlik qilmoqda. Madaniy va gumanitar almashinuvlar kengayib bormoqda.
Savdo aylanmasi barqaror o‘sib bormoqda. Sanoat, qishloq xo‘jaligi, energetika va transport sohalarida yirik kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Qasim-Jomart Toqayevning global miqyosda tinchlik va barqaror rivojlanishni ta’minlash, shuningdek, mintaqamizda ishonch, o‘zaro hamjihatlik va sheriklik muhitini mustahkamlash borasidagi sa’y-harakatlari alohida qayd etildi.
Qozog‘iston Prezidenti davlatimiz rahbari va O‘zbekiston xalqiga bunday yuksak mukofot uchun minnatdorlik bildirdi hamda qardosh mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va ittifoqchilik ruhidagi munosabatlar yanada mustahkamlanishiga ishonch bildirdi.

В резиденции «Куксарой» состоялась торжественная церемония вручения Президенту Республики Казахстан Касым-Жомарту Токаеву высшей государственной награды Республики Узбекистан – ордена «Олий Даражали Дўстлик».
Вручая высокую награду, глава нашего государства особо отметил огромные личные заслуги Президента Республики Казахстан в укреплении отношений дружбы, добрососедства, стратегического партнерства и союзничества между двумя братскими народами.
Отмечено, что благодаря совместным усилиям узбекско- казахстанские отношения приобрели беспрецедентную динамику и стали образцовыми. Активно взаимодействуют парламенты, правительства, регионы, бизнес, общественность и молодёжь. Расширяются культурно-гуманитарные обмены.
Стабильно растет товарооборот. Реализуются крупные проекты кооперации в промышленности, сельском хозяйстве и энергетике, сфере транспорта.
Отдельно подчеркнуты усилия Касым-Жомарта Токаева по продвижению идей мира и устойчивого развития на глобальном уровне, а также укреплению атмосферы доверия, взаимопонимания и партнёрства в нашем регионе.
Президент Казахстана выразил признательность главе нашего государства и народу Узбекистана за столь высокую награду и выразил уверенность в дальнейшем укреплении двусторонних отношений в духе дружбы и союзничества.