O‘zbekiston Prezidenti “General Motors International” korporatsiyasining rahbariyati bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Vashington shahriga amaliy tashrifining ishbilarmonlik dasturi doirasida “General Motors International” kompaniyasining global ijrochi direktori Shilpan Aminni qabul qildi.
Ushbu korporatsiya bilan uzoq muddatli hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi. “General Motors International” kompaniyasining mamlakatimiz avtomobil sanoatini rivojlantirish va diversifikatsiya qilishdagi muhim o‘rni qayd etildi.
So‘nggi 5 yil ichida kompaniya tomonidan 1,6 million dona avtomobil ishlab chiqarildi, O‘zbekiston “Chevrolet” brendi uchun AQSHdan keyin ikkinchi yirik bozorga hamda Markaziy Osiyo va MDH bozorlarida sotuvlar bo‘yicha yetakchiga aylandi.
Ishlab chiqarish kooperatsiyasini yanada rivojlantirish, mahsulotlar turini kengaytirish va mahalliylashtirishni chuqurlashtirishga alohida e’tibor qaratildi.
Zamonaviy mashinasozlikda talab yuqori bo‘lgan yangi texnologiyalar va xomashyo resurslari sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi.

Президент Узбекистана встретился с руководством корпорации General Motors International
В рамках деловой программы рабочего визита в город Вашингтон Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял глобального исполнительного директора компании General Motors International Шилпана Амина.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения долгосрочного сотрудничества с данной глобальной корпорацией. Отмечена важная роль и значение General Motors International в развитии и диверсификации автомобильной промышленности нашей страны.
За последние 5 лет компанией произведено 1,6 миллиона автомобилей, Узбекистан стал вторым крупнейшим рынком для бренда Chevrolet после США и лидером по продажам на рынках Центральной Азии и СНГ.
Особое внимание уделено дальнейшему развитию производственного сотрудничества, расширению номенклатуры выпускаемой продукции и углублению локализации.
Обсуждены перспективы реализации совместных проектов в сфере новых технологий и сырьевых ресурсов, востребованных в современном машиностроении.