O‘zbekiston Prezidenti Ijtimoiy rivojlanish bo‘yicha ikkinchi Jahon sammitida ishtirok etadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qatar Davlati Amiri Shayx Tamim bin Hamad Ol Soniyning taklifiga binoan 3-4 noyabr kunlari Ijtimoiy rivojlanish bo‘yicha ikkinchi Jahon sammitida ishtirok etish uchun amaliy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi.
Tadbir davomida ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishdagi mavjud tafovutlarni bartaraf etish, Ijtimoiy rivojlanish to‘g‘risidagi Kopengagen deklaratsiyasining maqsad va tamoyillariga sodiqlik, shuningdek, 2030 yilgacha Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishni jadallashtirish masalalari ko‘rib chiqiladi.
Xalqaro hamkorlikni mustahkamlash, milliy strategiyalarni takomillashtirish va jamiyatlarning barqarorligi, ijtimoiy adolatliligi va inklyuzivligini oshirishga qaratilgan kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratiladi.
Ijtimoiy rivojlanish bo‘yicha Jahon sammiti davlatlar, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar, BMT tizimidagi tuzilmalar, fuqarolik jamiyati institutlari, ekspertlar va ishbilarmon doiralar o‘rtasidagi konstruktiv muloqot uchun muhim platforma bo‘lishga qaratilgan.
Forumning asosiy maqsadi qashshoqlikka barham berish bo‘yicha global sa’y-harakatlarni faollashtirish, to‘liq va samarali bandlikka ko‘maklashish, munosib mehnat sharoitlarini ta’minlash hamda zamonaviy tahdidlar va o‘zaro bog‘liqlik sharoitida ijtimoiy integratsiyani kengaytirishdan iborat.
Sammit yakunida barqaror va inklyuziv ijtimoiy taraqqiyot maqsadlarini amalga oshirish borasida xalqaro sheriklikni yanada mustahkamlash hamda o‘zaro kelishilgan yondashuvlarni rivojlantirishga qaratilgan Doha deklaratsiyasini qabul qilish rejalashtirilgan.

Президент Узбекистана примет участие во втором Всемирном саммите по социальному развитию
3-4 ноября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Эмира Государства Катар Шейха Тамима бин Хамада Аль Тани посетит эту страну с рабочим визитом для участия во втором Всемирном саммите по социальному развитию.
В ходе мероприятия будут рассмотрены вопросы устранения существующих разрывов в социально-экономическом развитии, приверженности целям и принципам Копенгагенской декларации о социальном развитии, а также ускорения реализации Повестки дня в области устойчивого развития до 2030 года.
Особое внимание будет уделено вопросам укрепления международного сотрудничества, совершенствования национальных стратегий и внедрения комплексных мер, направленных на повышение устойчивости, социальной справедливости и инклюзивности обществ.
Всемирный саммит по социальному развитию призван стать важной платформой для конструктивного диалога между государствами, международными и региональными организациями, структурами системы ООН, институтами гражданского общества, экспертным и деловым сообществами.
Главная цель форума – активизация глобальных усилий по ликвидации нищеты, содействие полной и продуктивной занятости, обеспечение достойных условий труда и расширение социальной интеграции в условиях современных вызовов и взаимозависимости.
По итогам саммита планируется принятие Дохинской декларации, направленной на дальнейшее укрепление международного партнерства и развитие согласованных подходов к реализации целей устойчивого и инклюзивного социального прогресса.