Odri Azule: YUNESKOning Bosh konferensiyasini Samarqandda o‘tkazishning o‘zi tarixiy
Kecha Bosh konferensiya sessiyasini O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hamda yana ikki davlat rahbari, ko‘plab vazirlar ishtirokida ochishga muvaffaq bo‘ldik. Tashkilotimizga a’zo davlatlarning 180 dan ortig‘idan vakillar ishtirok etmoqda, umuman, qatnashchilar 4500 dan ziyod. Ana shu raqamlarning o‘zi haqiqatan ham Samarqand sivilizatsiyalar chorrahasi, dunyo uchrashadigan joy ekanini ko‘rsatadi.
Biz bu yerga YUNESKO vakolati doirasida dunyo xalqlari uchun muhim bo‘lgan masalalarni muhokama qilishga to‘plandik. Va bu vazifani bugun nafaqat ushbu mintaqa, balki geosiyosatda muhim o‘rin tutayotgan O‘zbekistonda amalga oshirayotganimiz biz uchun ahamiyatlidir.
Kecha Prezident Shavkat Mirziyoyev jahon miqyosidagi tadbirni ochib berar ekan, bizni O‘zbekiston xalqi nomidan samimiy kutib oldi, o‘z mamlakatining boy tarixi, intellektual, ilmiy bilimlar, badiiy ijod sohalaridagi merosini alohida ta’kidladi. Shu bilan birga butun dunyo xalqlari kelajagi uchun muhim bo‘lgan tashabbuslarni taklif qildi. Jumladan, yangi texnologiyalar, sun’iy intellekt bilan bog‘liq ishlarimizni yanada takomillashtirish bo‘yicha, shuningdek, O‘zbekiston va YUNESKO o‘rtasida yaqin hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan maktabgacha ta’lim sohasida tashabbuslarini bildirdi. Va bu bilan sessiyamizdagi muhim mavzular muhokamalarini juda ijobiy ruhda boshlab berdi. Biz bundan mamnunmiz, zero YUNESKO doimo oldinga intiluvchi, zamon taraqqiyotini oldindan ko‘ra biladigan tashkilotdir. Masalan, biz 2018 yildan buyon sun’iy intellekt ustida ishlayapmiz va bugun bu sohada bir muncha natijalarga ham erishdik.
YUNESKO Bosh direktori nima uchun bu bosh konferensiyani tarixiy deb hisoblashi haqidagi savolga javob berar ekan shunday dedi:
– Ha, bu tarixiy sessiya. Tarixiyligi, yana bir bor ta’kidlayman, 40 yil ichida birinchi marta Parijda – YUNESKOning shtab-kvartirasida emas. Bizning bu yerda ekanligimiz O‘zbekistonning taklifi tufayli. Ular bu tavakkalni o‘z zimmalariga olib, dunyoni bu yerda kutib olish uchun katta tayyorgarlik ko‘rishdi va buning uddasidan chiqishdi. Tashkilotimizga a’zo davlatlar vakillari, butun dunyodan odamlar Samarqandga madaniy merosni, suv masalasida hamkorlikni, ta’lim va sun’iy intellekt bo‘yicha nimalar qilishimiz kerakligini muhokama qilish uchun kelishdi.
Biz bu yerda YUNESKOning keyingi ikki yillik byudjetini tasdiqlaymiz. Bu oxirgi sakkiz yil ichida resurslarimizni ikki baravar oshirganimizdan keyingi ajoyib byudjet evolyutsiyasidan so‘ng amalga oshirilmoqda. Biz kelajakka nazar tashlaymiz.
Aytishim kerakki, ushbu sessiya tashkilotimizning yangi rahbarini ham tasdiqlaydi. Men uchun esa Bosh direktor sifatidagi so‘nggi umumiy konferensiyam Samarqandda YUNESKO va O‘zbekiston o‘rtasida yaqin do‘stlik va a’lo darajadagi munosabatlar qaror topgan sharoitda o‘tayotgani alohida ahamiyatga ega. YUNESKOning ushbu Bosh konferensiyasini nafaqat bugun, balki asrlar davomida muhim bo‘lgan Samarqandda o‘tkazishning o‘zi tarixiy, deb hisoblayman.

Одри Азуле: “Сам факт проведения Генеральной конференици ЮНЕСКО в Самарканде – историческое событие”
В рамках 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО, проходящей в Самарканде, генеральный директор организации Одри Азуле дала интервью представителям средств массовой информации.
– По предложению Узбекистана впервые за 40 лет в истории ЮНЕСКО мы проводим нашу Генеральную конференцию за пределами Парижа, здесь, в Самарканде, – сказала госпожа Одри Азуле. – Я очень рада, что мы переживаем такой исторический этап. Здесь, объединяясь вокруг культуры, образования, науки, информации, встречается весь мир.
Вчера мы открыли сессию Генеральной конференции с участием Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, а также глав еще двух государств и многих министров. Участвуют более 180 представителей стран-членов нашей организации, а общее количество участников превышает 4500 человек. Эти цифры сами по себе показывают, что Самарканд – это перекресток цивилизаций, где собрались представители всего мира, чтобы обсудить актуальные глобальные вопросы в рамках мандата ЮНЕСКО. И для нас важно, что мы делаем это сегодня в Узбекистане, который занимает значимое место не только в этом регионе, но и всей геополитике.
Вчера Президент Шавкат Мирзиёев, открывая мероприятие мирового масштаба, тепло поприветствовал нас от имени народа Узбекистана и особо подчеркнул богатое историческое наследие своей страны в области интеллектуальных, научных знаний и художественного творчества. Вместе с тем он выдвинул инициативы, важные для будущего. В частности, по дальнейшему совершенствованию работы, связанной с новыми технологиями, искусственным интеллектом, а также сферой дошкольного образования, где налажено тесное сотрудничество между Узбекистаном и ЮНЕСКО. Этим он задал очень позитивный тон обсуждению важных тем сессии. Мы рады этому, так как ЮНЕСКО – организация, которая всегда стремится вперед. Например, работаем над искусственным интеллектом с 2018 года и на сегодняшний день достигли определенных результатов в этой области.
Отвечая на вопрос о том, почему генеральный директор ЮНЕСКО считает эту конференцию исторической, она сказала:
– Еще раз подчеркну, что это историческая сессия, потому что впервые за 40 лет проходит не в Париже – штаб-квартире ЮНЕСКО. Наше присутствие здесь стало возможным благодаря предложению Узбекистана. Страна взяла на себя этот риск, провела огромную подготовку и справилась с этим. Представители стран-членов нашей организации, люди со всего мира приехали в Самарканд, чтобы обсудить вопросы культурного наследия, сотрудничества в водной сфере, а также дальнейший курс в области образования и искусственного интеллекта.
Здесь мы утвердим бюджет ЮНЕСКО на следующие два года. Должна отметить, что на этой сессии также будет утвержден новый руководитель нашей организации. Для меня же особенно важно, что моя последняя общая конференция в качестве генерального директора проходит в Самарканде, в условиях тесной дружбы и отличных отношений между ЮНЕСКО и Узбекистаном. Считаю историческим сам факт проведения этой Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде, который остается важным не только сегодня, но и на протяжении веков.