Antoniu Koshta: EPCA – YeI va O‘zbekiston munosabatlarining muhim bosqichi
Yevropa kengashi Prezidenti Antoniu Koshta ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston o‘rtasidagi yangi Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik bitimi (EPCA) “siyosiy va iqtisodiy aloqalarni chuqurlashtirish uchun ajoyib poydevor bo‘lishi”ni ta’kidlab, ushbu hujjatni ikki tomonlama munosabatlarning “muhim bosqichi” deb atadi.
Shuningdek, u Prezident Shavkat Mirziyoyevga tashrifi uchun minnatdorlik bildirib, “YeI ishonchli hamkor bo‘lib qolishi va qo‘shnichilikdan tanlov asosidagi strategik hamkorlikka o‘tish yo‘lida birdam ekani”ni qayd etdi.
Ma’lumki, bugun davlatimiz rahbari Yevropa kengashi va Yevropa komissiyasi Prezidentlari Antoniu Koshta va Ursula fon der Lyayen bilan uchrashdi.
Avvalroq tomonlar Bryusselda EPCA imzolanishi munosabati bilan qo‘shma bayonot e’lon qilishdi. Hujjatda ta’kidlanishicha, ushbu kelishuv siyosat, iqtisodiyot, barqaror rivojlanish va amaliy hamkorlikning boshqa qator yo‘nalishlaridagi aloqalarni kengaytirib, o‘zaro munosabatlarni yangi bosqichga ko‘taradi.
Ma’lumot o‘rnida aytish joiz, mavjud ikki tomonlama shartnomaviy-huquqiy bazani takomillashtirishga xizmat qiladigan EPCA YeI – O‘zbekiston munosabatlariga uzoq muddatli barqarorlik hamda aniqlik baxsh etishi kutilyapti.

Урсула фон дер Ляйен: «Узбекистан — партнер выбора для Европы»
Председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен в серии сообщений в X приветствовала Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и заявила, что «Узбекистан — партнер выбора для Европы», подчеркнув, что стороны «могут полагаться друг на друга» и дают практическое исполнение договоренностям самаркандского саммита ЕС–Центральная Азия, запуская «новое, более сильное партнерство».
По словам главы ЕК, открываются «новые направления более глубокого сотрудничества» — в торговле, инвестициях и критическом сырье. ЕС продолжит вкладываться в транспортную и цифровую связность региона и будет «еще теснее работать вместе для поддержания региональной стабильности и порядка, основанного на правилах».
Напомним, что ее заявления прозвучали на фоне подписания в Брюсселе Расширенного соглашения о партнерстве и сотрудничестве (EPCA) между Европейским союзом и Узбекистаном — шага, который официально зафиксирован в совместном заявлении сторон и представлен европейскими медиа как важная веха отношений, включая акцент на критическое сырье, зеленый переход и Транскаспийский коридор.
Суммируя позицию Еврокомиссии, фон дер Ляйен выделила два ключевых вектора: практическое углубление экономической повестки (торговля, инвестиции, сырьевые цепочки) и опору на правила, стабильность и связность как основу нового этапа партнерства ЕС и Узбекистана.