O‘zbekiston va YeI yetakchilari ikki tomonlama munosabatlar yangi, strategik darajaga ko‘tarilganini olqishladilar
843
Bryusseldagi Yevropa kengashi bosh qarorgohi – “Yevropa” binosida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Yevropa kengashi Prezidenti Antoniu Koshta va Yevropa komissiyasi Prezidenti Ursula fon der Lyayen bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Joriy yil aprel oyida Samarqand shahrida o‘tgan “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” birinchi sammiti yakunida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida ko‘p qirrali O‘zbekiston – Yevropa hamkorligini yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Yetakchilar bugun imzolangan Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi tarixiy bitimni yuqori baholadilar. Ushbu keng qamrovli hujjat O‘zbekiston bilan YeI hamkorligining nafaqat huquqiy asoslarni kengaytirishi, balki yangi kun tartibini shakllantirishi ta’kidlandi.
Shuningdek, bitim birlashmaga a’zo davlatlar bilan, eng avvalo, savdo, investitsiyalar, transport, energetika, iqlim, yuqori texnologiyalar va madaniy-gumanitar hamkorlik sohalaridagi aloqalarga kuchli sur’at bag‘ishlaydi.
Tomonlar O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zoligi bo‘yicha YeI bilan ikki tomonlama muzokaralar yakunlanganini ham olqishladilar.
Barcha darajalarda faol, sermahsul muloqot va almashinuvlar amalga oshirilayotgani katta mamnuniyat bilan ta’kidlandi. Tashrif arafasida O‘zbekiston delegatsiyasi Yevropa Ittifoqining “Global darvoza” ikkinchi forumida ishtirok etdi. Kuni kecha esa Hamkorlik kengashi hamda Iqtisodiyot, savdo va investitsiyalar bo‘yicha kichik qo‘mita yig‘ilishlari muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Kecha yirik qo‘shma biznes forumi o‘tkazilgan bo‘lsa, bugun Yevropaning yetakchi kompaniyalari va moliyaviy tuzilmalari rahbarlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Ular natijasida energetika, kimyo, muhim minerallar, logistika, to‘qimachilik va farmatsevtika tarmoqlarida umumiy qiymati 10 milliard yevrodan ziyod bo‘lgan yangi loyihalarni amalga oshirishga kelishib olindi. Bu Yevropa kompaniyalari ishtirokidagi umumiy qiymati 40 milliard yevrodan ziyod bo‘lgan hozirgi loyihalar portfeliga salmoqli qo‘shimchadir.
Sheriklikning yuqori sur’atini saqlab qolish uchun hamkorlikning institutsional mexanizmlarini yanada mustahkamlash, investitsiyalar, muhim minerallar, energetika, transport, fan va ta’lim sohalarida yangi istiqbolli loyihalarni amalga oshirish zarurligi ta’kidlandi. Ishbilarmonlik va gumanitar aloqalarni mustahkamlash uchun viza tartibotlarini soddalashtirish muhimligi qayd etildi.
Yetakchilar xalqaro kun tartibi va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashdilar.

Лидеры Узбекистана и ЕС приветствовали выведение двусторонних отношений на новый, стратегический уровень
В здании штаб-квартиры Евросовета «Европа» в Брюсселе состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Европейского совета Антониу Коштойи Президентом Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего наращивания многопланового узбекско-европейского сотрудничества в контексте реализации договорённостей, достигнутых по итогам первого саммита «Центральная Азия – ЕС» в городе Самарканде в апреле текущего года.
Лидеры дали высокую оценку подписанному сегодня историческому Соглашению о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Республикой Узбекистан и Европейским Союзом. Подчеркнуто, что данный всеобъемлющий документ не только расширяет правовые основы, но и формирует новую повестку сотрудничества Узбекистана с ЕС.
Он также придаст мощный импульс взаимодействию с государствами членами объединения, прежде всего в области торговли, инвестиций, транспорта, энергетики, климата, высоких технологий и культурно-гуманитарного взаимодействия.
Стороны также приветствовали завершение двусторонних переговоров с ЕС по вступлению Узбекистана во Всемирную торговую организацию.
С глубоким удовлетворением отмечены активные и продуктивные контакты и обмены на всех уровнях. Накануне визита делегация Узбекистана приняла участие во втором форуме ЕС «Глобальные ворота», на днях успешно прошли заседания Совета сотрудничества и подкомитета по экономике, торговле и инвестициям.
Вчера состоялся крупный совместный бизнес-форум, а сегодня – встреча с главами ведущих европейских компаний и финансовых структур. По их итогам достигнуты договоренности о реализации новых проектов на общую сумму более 10 миллиардов евро в области энергетики, химии, критических минералов, логистики, текстиля и фармацевтики. Это является солидным дополнением к текущему портфелю проектов с европейскими компаниями общим объемом более 40 миллиардов евро.
Для сохранения высокой динамики партнерства подчеркнута необходимость дальнейшего укрепления институциональных механизмов сотрудничества, реализации новых перспективных проектов в области инвестиций, критических минералов, энергетики, транспорта, науки и образования. Отмечена важность упрощения визовых процедур для укрепления деловых и гуманитарных связей.
Лидеры также обменялись мнениями по актуальным вопросам международной повестки и регионального сотрудничества.