O‘zbekiston Prezidenti MDH doirasidagi amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligini ta’kidladi
383
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10 oktyabr kuni Dushanbe shahrida bo‘lib o‘tgan Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etdi.
Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon raisligida o‘tgan sammit ishida Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev, Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov, Armaniston Bosh vaziri Nikol Pashinyan hamda MDH bosh kotibi Sergey Lebedev ishtirok etdi.
Kun tartibiga muvofiq, Hamdo‘stlik doirasidagi amaliy hamkorlikni yanada kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari nutqining avvalida global siyosat va iqtisodiyotdagi oldindan bashorat qilib bo‘lmaydigan jarayonlar hamda xalqaro institutlarning roli zaiflashib borayotganiga qaramasdan, MDH o‘zining barqarorligi, samaradorligi va zarurligini namoyish etishda davom etayotganini ta’kidladi.
O‘n yillar davomida yo‘lga qo‘yilgan mexanizmlar va aloqalar tufayli iqtisodiy, ijtimoiy va gumanitar masalalarning barcha yo‘nalishlarida yaqindan hamkorlik qilinmoqda.
– Biz MDH doirasida hamkorlikni yanada mustahkamlash, shuningdek, tabiiy sheriklarimiz bo‘lgan mamlakatlar bilan amaliy hamkorlikning samaradorligini oshirishdan manfaatdormiz, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
So‘ng mamlakatimiz yetakchisi Hamdo‘stlik doirasidagi amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha qator taklif va tashabbuslarni ilgari surdi.
Jahon iqtisodiyotidagi vaziyatning keskinlashishi, proteksionizmning kuchayishi va barqaror rivojlanish yo‘lida yangi xavf-xatarlar yuzaga kelayotganini hisobga olgan holda iqtisodiy sheriklikni kengaytirish tashkilotning so‘zsiz ustuvor yo‘nalishi ekani ko‘rsatib o‘tildi.
O‘zbekistonning MDHdagi sheriklari bilan tovar ayirboshlash hajmi o‘tgan yili 11 foizga oshgani va bu ko‘rsatkich joriy yilda ham o‘sishda davom etayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Bunday ko‘rsatkichlar tarmoqlararo kooperatsiya chuqurlashayotgani va o‘zaro investitsiyalar oqimi ko‘payib borayotgani tufaylidir.
Mavjud imkoniyatlarni yanada to‘liq ishga solish, hamkorlikning bugungi sur’atini saqlab qolish maqsadida O‘zbekiston Prezidenti birgalikdagi sa’y-harakatlarni quyidagi ustuvor yo‘nalishlarga qaratishni taklif etdi.
Birinchidan, tovar ayirboshlashni ko‘paytirish uchun yanada qulay sharoitlarni shakllantirish.
Alohida tovarlarni, birinchi navbatda, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetkazib berish jarayonida tartib-taomil va talablarni soddalashtirish va milliy bozorlarga kirish, jumladan, davlat xaridlarida ishtirok etish zarurligi ta’kidlandi.
Shuningdek MDH Iqtisodiy kengashi doirasida tashqi kon’yunktura o‘zgarishlariga tezkor javob berish va savdo oqimlari yo‘nalishini o‘zgartirish bo‘yicha mexanizmlarni ishga tushirish, texnik to‘siqlar va muvofiqlikni baholashga oid hujjatlarni tan olish to‘g‘risidagi bitimlar loyihalarini kelishish borasidagi ishlarni faollashtirish maqsadga muvofiq ekaniga e’tibor qaratildi.
Ikkinchidan, transport sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish.
MDH makonidagi transport tarmog‘ida mavjud yo‘laklar samaradorligini pasaytirayotgan muammoli holatlar hamon saqlanib qolayotgani qayd etildi. Bu barcha turdagi transportlar bilan integratsiyalashgan axborot-logistika markazlarini tashkil etishni taqozo etmoqda.
Yuk tashish infratuzilmasini modernizatsiya qilish uchun xususiy investitsiyalarni jalb qilish muhimligini hisobga olib, O‘zbekistonda transport sohasida davlat-xususiy sheriklikni kengaytirish masalalari bo‘yicha konferensiya o‘tkazish tashabbusi ilgari surildi.
Uchinchidan, o‘zaro investitsiyalar o‘sishini rag‘batlantirish va kooperatsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash.
Bu borada maxsus iqtisodiy va sanoat zonalarini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni tayyorlash, kooperatsiyani chuqurlashtirish va biznesni jalb qilgan holda innovatsion startaplarni ilgari surish uchun MDHning Venchur platformasini yaratish, kelgusi yilda Toshkentdagi “INNOPROM” ko‘rgazmasi negizida Innovatsion sanoat forumini o‘tkazish taklif qilindi.
To‘rtinchidan, energetika sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish.
O‘zbekiston rahbari ta’kidlaganidek, bugungi kunda MDHdagi sheriklar bilan an’anaviy va muqobil energiya manbalaridan foydalanish, jumladan, atom elektr stansiyalari qurilishi sohasida qator yirik strategik loyihalar amalga oshirilmoqda.
Davlatimiz rahbari MDH mamlakatlarida energetika sektorini innovatsion rivojlantirish bo‘yicha uzoq muddatli dastur ishlab chiqish va amalga oshirishni taklif etdi.
Beshinchidan, raqamlashtirish sohasidagi hamkorlik.
Davlatimiz rahbari joriy yil avgust oyida Samarqandda o‘tgan “MDHda sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish” mavzusidagi xalqaro forum bu sohadagi kooperatsiya borasida o‘zaro qiziqish va imkoniyatlar ortib borayotganini ko‘rsatganini ta’kidladi. Shu munosabat bilan ushbu sohada Amaliy hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘yicha ko‘p tomonlama harakatlar rejasini ishlab chiqishni taklif etdi.
Davlatimiz rahbari fan, ta’lim, madaniyat va san’at sohalarida qo‘shma loyiha va dasturlarni kengaytirish muhimligiga alohida e’tibor qaratdi.
– Mamlakatlarimizda ta’lim sektori va mehnat bozori jadal rivojlanayotganini hisobga olib, Diplomlar, malaka va akademik dasturlarni o‘zaro tan olish to‘g‘risida yangi davlatlararo kelishuvni tayyorlash, Professional standartlar va malaka talablarini uyg‘unlashtirish mexanizmini joriy etish lozim, deb hisoblaymiz, – dedi Prezident.
Kelgusi yilda kun tartibiga innovatsion ekotizimlarni shakllantirish, yosh avlodning ijodiy va intellektual salohiyatini qo‘llab-quvvatlash uchun Yoshlar laboratoriyasini yaratish masalasini kiritgan holda, MDH Yoshlar forumini Xivada o‘tkazishga tayyorlik bildirildi.
Mintaqaviy xavfsizlik masalalariga to‘xtalar ekan, Prezidentimiz tashqi siyosiy idoralar va maxsus xizmatlar o‘rtasidagi tizimli va yaqin aloqalarni davom ettirish muhimligiga e’tibor qaratdi. Afg‘onistondagi vaziyat alohida e’tiborni talab qiladi.
– O‘zbekiston Afg‘onistonda uzoq muddatli tinchlik, osoyishtalik va barqaror taraqqiyotni ta’minlashning qat’iy tarafdori ekanini ta’kidlayman. Shu munosabat bilan ushbu mamlakatda yirik investitsiya va infratuzilma loyihalarini amalga oshirishda birgalikda ishtirok etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishni taklif etamiz, – dedi mamlakatimiz yetakchisi.
So‘zining yakunida Shavkat Mirziyoyev Sergey Lebedevning MDH Bosh kotibi lavozimiga qayta tayinlanishini qo‘llab-quvvatladi hamda Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovga tashkilotga raislikni qabul qilib olgani munosabati bilan muvaffaqiyatlar tiladi.
Yig‘ilishda Hamdo‘stlikka a’zo boshqa mamlakatlar delegatsiyalari rahbarlari ham so‘zga chiqdi.
Sammit yakunida MDH doirasidagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha kelishuv va qarorlar to‘plami imzolandi.

Президент Узбекистана выступил за дальнейшее расширение практического сотрудничества в рамках СНГ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 октября принял участие в очередном заседании Совета глав государств Содружества Независимых Государств, состоявшемся в городе Душанбе.
В работе саммита, прошедшего под председательством Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона, участвовали Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов, Премьер-министр Армении Никол Пашинян, а также генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
В соответствии с повесткой дня рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения практического взаимодействия в рамках Содружества.
В начале своего выступления глава нашего государства отметил, что несмотря на непредсказуемые процессы в глобальной политике и экономике и ослабление роли международных институтов, СНГ продолжает демонстрировать свою устойчивость, эффективность и востребованность.
Благодаря налаженным за десятилетия механизмам и контактам ведётся тесная совместная работа по всему спектру экономических, социальных и гуманитарных вопросов.
– Мы заинтересованы в дальнейшем укреплении сотрудничества в рамках СНГ, а также повышении результативности практического взаимодействия со странами, являющимися нашими естественными партнерами, – заявил Президент Узбекистана.
Далее лидер нашей страны выступил с рядом предложений и инициатив по дальнейшему расширению практического сотрудничества в рамках Содружества.
Безусловным приоритетом Организации обозначено наращивание экономического партнерства, с учетом ухудшающейся ситуации в мировой экономике, усиления протекционизма и появления новых вызовов устойчивому развитию.
С удовлетворением отмечено, что объем товарооборота Узбекистана с партнерами по СНГ в прошлом году увеличился на 11 процентов и этот показатель продолжает расти в текущем году. Такие показатели связаны с углублением межотраслевой кооперации и увеличением потоков взаимных инвестиций.
В целях более полного задействования имеющихся ресурсов и сохранения набранных темпов и динамики сотрудничества Президент Узбекистана предложил сосредоточить совместные усилия в следующих приоритетных направлениях.
Во-первых, дальнейшее формирование благоприятных условий для наращивания товарооборота.
Подчеркнута необходимость упрощения процедур и требований при поставках отдельных товаров, особенно сельхозпродукции и доступа на национальные рынки, включая государственные закупки.
Также обращено внимание на целесообразность запуска в рамках Экономического совета СНГ механизмов быстрого реагирования на изменения внешней конъюнктуры и переориентации торговых потоков, активизации работы по согласованию проектов соглашений о технических барьерах и признании документов оценки соответствия.
Во-вторых, углубление взаимодействия в области транспорта.
Отмечены все еще сохраняющиеся «узкие» места в транспортной сети на пространстве СНГ, снижающие эффективность действующих коридоров. В этой связи востребованным является создание информационно-логистических центров, интегрированных со всеми видами транспорта.
С учетом важности привлечения частных инвестиций для модернизации инфраструктуры грузоперевозок инициировано проведение в Узбекистане конференции по вопросам расширения государственно-частного партнерства в транспортной сфере.
В-третьих, стимулирование роста взаимных инвестиций и поддержка проектов кооперации.
В этом направлении предложено подготовить «дорожную карту» поддержки и развития особых экономических и индустриальных зон, создание Венчурной платформы СНГ для углубления кооперации и продвижения инновационных стартапов с вовлечением бизнеса, провести в следующем году на базе выставки «ИННОПРОМ» в Ташкенте Форум инновационной индустрии.
В-четвертых, развитие энергетического сотрудничества.
Как отметил глава Узбекистана, сегодня совместно с партнерами по СНГ реализуется целый ряд крупных стратегических проектов в сфере использования традиционных и альтернативных источников энергии, включая строительство атомной электростанции.
Президент выступил за разработку и реализацию долгосрочной Программы инновационного развития энергетического сектора в странах СНГ.
В-пятых, сотрудничество в области цифровизации.
Лидер нашей страны отметил, что состоявшийся в августе текущего года в Самарканде Международный форум «Развитие технологий искусственного интеллекта в СНГ» показал растущий взаимный интерес и возможности для кооперации. В этой связи он предложил разработать многосторонний План действий по углублению практического сотрудничества в этой сфере.
Глава государств также обратил особое внимание на важность расширения совместных проектов и программ в сфере науки, образования, культуры и искусства.
– С учетом динамичного развития образовательного сектора и рынка труда в наших странах выступаем за подготовку нового Межгосударственного соглашения о взаимном признании дипломов, квалификаций и академических программ, внедрение Механизма гармонизации профессиональных стандартов и квалификационных требований, – заявил Президент.
Выражена готовность принять в следующем году в Хиве молодежный Форум СНГ с включением в его повестку вопроса о создании Молодёжной лаборатории для формирования инновационной экосистемы, поддержки творческого
и интеллектуального потенциала молодого поколения.
Затрагивая вопросы региональной безопасности, Президент обратил внимание на важность продолжения системных, тесных контактов по линии внешнеполитических ведомств и специальных служб. Особого внимания требует ситуация в Афганистане.
– Узбекистан решительно привержен обеспечению долгосрочного мира, стабильности и устойчивого развития Афганистана. В этой связи предлагаем рассмотреть возможность совместного участия в реализации крупных инвестиционных и инфраструктурных проектов в этой стране, – отметил лидер нашей страны.
В завершение своего выступления Шавкат Мирзиёев поддержал переназначение Сергея Лебедева на должность Генерального секретаря СНГ, а также пожелал Президенту Туркменистана Сердару Бердымухамедову успехов в связи с принятием председательства в Организации.
В ходе заседания также выступили главы делегаций других стран Содружества.
По итогам саммита подписан пакет соглашений и решений по приоритетным направлениям взаимодействия в рамках СНГ.