O‘zbekiston Prezidenti Tojikiston Prezidentini tavallud kuni bilan tabrikladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5 oktyabr kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonni tavallud kuni bilan samimiy qutlab, unga mustahkam sog‘lik va baxt-saodat, birodar Tojikiston xalqiga farovonlik va bardavom ravnaq tiladi.
Davlatimiz rahbari Tojikiston Prezidentining mamlakat mustaqilligini mustahkamlash, barqaror taraqqiyotini ta’minlash va xalqaro nufuzini oshirishdagi o‘rnini qayd etib, O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasida do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlashga qo‘shgan shaxsiy hissasini alohida ta’kidladi.
Oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish doirasida ko‘p qirrali sheriklikni yanada kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Savdo, sanoat kooperatsiyasi, transport, energetika, qishloq xo‘jaligi, turizm, madaniy-gumanitar almashinuv kabi ustuvor yo‘nalishlarni qamrab olgan amaliy hamkorlikning yangi kun tartibini shakllantirish bo‘yicha birgalikdagi ishlarni davom ettirishga alohida e’tibor qaratildi.
Mamlakatlarimizda o‘tkazilishi rejalashtirilgan oliy darajadagi ikki va ko‘p tomonlama tadbirlar rejasi va kun tartibi ham muhokama qilindi.

Президент Узбекистана поздравил Президента Таджикистана с днем рождения
В ходе телефонного разговора 5 октября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев тепло поздравил Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона с днем рождения, искренне пожелав ему крепкого здоровья, семейного счастья, благополучия и дальнейшего процветания народу братского Таджикистана.
Глава нашего государства особо отметил роль Президента Таджикистана в укреплении независимости, обеспечении устойчивого развития и повышении международного авторитета страны, а также подчеркнул его личный вклад в укрепление узбекско-таджикских отношений дружбы, добрососедства и союзничества.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения многопланового партнерства в контексте реализации договоренностей на высшем уровне.
Особое внимание уделено продолжению совместной работы по формированию новой повестки практического сотрудничества, охватывающего такие приоритетные направления, как торговля, промышленная кооперация, транспорт, энергетика, сельское хозяйство, туризм, культурно-гуманитарный обмен.
Также обсуждены график и повестка предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий на высшем уровне, запланированных в наших странах.