BMT Bosh Assambleyasi doirasida “Zamin” fondi hamkorligida maxsus tadbir o‘tkazildi
Nyu-York shahrida BMT Bosh Assambleyasi 80-sessiyasining oliy darajadagi haftaligi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi, Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti, St.Jude bolalar tadqiqot shifoxonasi hamda “Zamin” fondi hamkorlikda “Saraton va boshqa hayot uchun xavfli kasalliklarga chalingan bolalarning yashovchanligini oshirish va azob-uqubatlarini kamaytirish bo‘yicha global harakat” mavzusida tadbir o‘tkazdi. Unda Ziroat Mirziyoyeva ishtirok etdi.
“Zamin” fondi Vasiylik kengashi raisi ishtirokchilarga murojaat qilar ekan, shunday dedi: “Hozirgi vaqtda dunyo bo‘ylab ikki milliarddan ziyod bolalar yuqumli bo‘lmagan kasalliklar xavfi ostida yoki ulardan aziyat chekmoqda. Bu — sayyoramiz aholisining qariyb uchdan bir qismi demakdir. Millionlab bolalar saratonga qarshi kurashmoqda. Zamonaviy tibbiyot yutuqlariga qaramay, yashovchanlik darajasi turli mintaqalarda keskin farq qiladi: rivojlangan mamlakatlarda bu ko‘rsatkich 80 foizdan yuqori bo‘lsa, rivojlanayotganlarda 30 foizdan ham past. Bunday tafovut mutlaqo yo‘l qo‘yib bo‘lmaydigan holat. Bunday fojialarning oldini olish uchun chora ko‘rishimiz zarur”.
Tadbirda Turkiya, Ozarbayjon, Angola, Vetnam, Gvatemala, Serbiya birinchi xonimlari, Livan Bosh vazirining rafiqasi; JSST bosh direktori, EKOSOS prezidenti, “Sent Jud” bolalar tadqiqot shifoxonasi prezidenti, Turkiya, Angola, Armaniston, Bangladesh, Mozambik, Dominikan Respublikasi, Nigeriya, Qozog‘iston, Qatar, Kongo Respublikasi, Qirg‘iziston, Malta, Mo‘g‘uliston, BAA, Peru, Tojikiston, Timor-Leste, Tuvalu, Chad, Yamayka sog‘liqni saqlash vazirlari, Vengriya, Indoneziya, Rossiya, Tanzaniya sog‘liqni saqlash tuzilmalari rahbariyati, xalqaro tashkilotlar, ekspertlar hamjamiyati va fuqarolik jamiyati vakillari, og‘ir kasalliklarga chalingan bolalar ishtirok etdi. Ular orasida “Mehrli maktab” maktabining yosh bitiruvchisi va ko‘ngillisi Samira Idrisova o‘z hayoti haqida samimiy hikoya qilib berdi.
Ishtirokchilar adolatli, integratsiyalashgan va mahalliy resurslarga asoslangan sog‘liqni saqlash tizimlarini rivojlantirish orqali 2030-yilga qadar saratonga chalingan bolalarning yashovchanlik ko‘rsatkichini 60 foizga yetkazish borasidagi qat’iy intilishlarini tasdiqladilar. Shuningdek, bolalarda saraton kasalliklarini davolashdagi yutuqlarni qo‘llab-quvvatlash va o‘roqsimon hujayrali anemiyaga qarshi global tashabbusni amalga oshirish masalalarini muhokama qildilar.

В рамках Генеральной Ассамблеи ООН состоялось специальное мероприятие, организованное совместно с Фондом Zamin
В Нью-Йорке, в рамках Недели высокого уровня 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН — Министерство Здравоохранения Республики Узбекистан, ВОЗ, Детская исследовательская больница St. Jude и Фонд Zamin провели совместное мероприятие «Глобальное движение за повышение выживаемости и уменьшение страданий детей с онкологическими и другими жизнеугрожающими заболеваниями», в котором приняла участие Зироат Мирзиёева.
В своём обращении к участникам мероприятия председатель Попечительского совета Фонда Zamin отметила: «В настоящее время более двух миллиардов детей во всем мире находятся в зоне риска или страдают от неинфекционных заболеваний. Это почти треть населения планеты. Миллионы из них борются с раком. Несмотря на достижения современной медицины, уровень выживаемости остаётся разным: в развитых странах он превышает 80%, в развивающихся — составляет менее 30%. Этот разрыв недопустимо велик. Мы обязаны предпринять шаги для предотвращения подобной трагедии».
В мероприятии приняли участие Первые леди Турции, Азербайджана, Анголы, Вьетнама, Гватемалы, Сербии, супруга Премьер-министра Ливана, Генеральный директор ВОЗ, Президент ЭКОСОС, Президент детской исследовательской больницы «Сент Джуд», министры здравоохранения Турции, Анголы, Армении, Бангладеш, Мозамбика, Доминиканской Республики, Нигерии, Казахстана, Катара, Республики Конго, Кыргызстана, Мальты, Монголии, ОАЭ, Перу, Таджикистана, Тимор-Леште, Тувалу, Чада, Ямайки; представители руководства структур здравоохранения Венгрии, Индонезии, России, Танзании, международных организаций, экспертного сообщества и гражданского сектора, дети, столкнувшиеся с серьёзными заболеваниями. Трогательную историю своей жизни рассказала юная выпускница и волонтёр школы Mehrli maktab Самира Идрисова.
Участники подтвердили свою приверженность достижению показателя в 60% выживаемости детей с онкологическими заболеваниями к 2030 году путем развития справедливых, интегрированных и основанных на местных ресурсах систем здравоохранения, обсудили вопросы поддержки дальнейшего прогресса в лечении детского рака и реализацию глобальной инициативы по борьбе с серповидноклеточной анемией.