O‘zbekiston Prezidenti Xalqaro valyuta jamg‘armasi bilan sheriklikni yanada kengaytirish muhimligini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22 sentyabr kuni Nyu-York shahrida Xalqaro valyuta jamg‘armasi boshqaruvchi direktori Kristalina Georgiyevani qabul qildi.
Ushbu nufuzli global tuzilma bilan sheriklikni kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
XVJ rahbari Kristalina Georgiyeva Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan yangilanishlarga yuksak baho berib, ortga qaytmas islohotlarni qat’iy qo‘llab-quvvatlashini ta’kidladi.
Jamg‘arma bilan makroiqtisodiy siyosat, byudjet va soliq ma’muriyatchiligini takomillashtirish sohalarida samarali hamkorlik qilinayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Mutaxassislarimiz XVJ markazlarida muntazam ravishda malaka oshirish dasturlaridan o‘tmoqda. Joriy yilda mamlakatimiz moliya sohasining barqarorligi birgalikda baholandi va “yo‘l xaritasi” qabul qilindi.
Uchrashuv davomida pul-kredit va fiskal siyosatni rivojlantirish, statistika tizimini transformatsiya qilish bo‘yicha jamg‘armaning ekspertlik ko‘magini davom ettirish, shuningdek, iqtisodiy idoralar xodimlari uchun o‘quv dasturlarini kengaytirish yuzasidan kelishuvlarga erishildi.

Президент Узбекистана выступил за дальнейшее расширение партнерства с Международным валютным фондом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 22 сентября в городе Нью-Йорке принял директора-распорядителя Международного валютного фонда Кристалину Георгиеву.
Были рассмотрены актуальные вопросы расширения партнерства с данной авторитетной глобальной структурой.
Глава МВФ Кристалина Георгиева дала высокую оценку осуществляемым преобразованиям и подтвердила решительную поддержку необратимым реформам в Новом Узбекистане.
С удовлетворением отмечено плодотворное взаимодействие с Фондом в сфере совершенствования макроэкономической политики, бюджетного и налогового администрирования. Наши специалисты регулярно проходят программы повышения квалификации в центрах МВФ. В этом году совместно проведена оценка устойчивости финансового сектора страны и принята «дорожная карта».
В ходе встречи достигнуты договоренности о дальнейшей экспертной поддержке Фонда по вопросам развития денежно-кредитной и фискальной политики, трансформации системы статистики, а также расширении учебных программ для работников экономических ведомств.