O‘zbekistonning birinchi xonimi Xitoydagi madaniy tadbirlarda ishtirok etdi
1 sentyabr kuni Tyanszin shahrida Shanxay hamkorlik tashkiloti sammiti doirasida davlat va hukumatlar rahbarlarining rafiqalari ishtirokida madaniy tadbirlar bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining rafiqasi Ziroat Mirziyoyeva Xitoy Xalq Respublikasi Raisining rafiqasi Pen Liyuan, Turkiya birinchi xonimi Emine Erdo‘g‘an, Ozarbayjon birinchi xonimi Mehribon Aliyeva, Mo‘g‘uliston birinchi xonimi Luvsandorj Bolorsetseg, Armaniston Bosh vazirining rafiqasi Anna Akopyan, Nepal Bosh vazirining rafiqasi Radxika Shakya va Kambodja Bosh vaziri rafiqasi Pich Chanmoni bilan birgalikda Xayxe daryosi bo‘ylab teploxodda sayr qilishdi.
Buyuk Xitoy tekisligi bo‘ylab oquvchi Xayxe daryosi shahar tarixida muhim rol o‘ynagan. Turli davrlarda daryoning etagida poytaxtni himoya qilish uchun mo‘ljallangan qal’alar qurilgan.
Birinchi xonimlar ushbu qal’alarni ko‘zdan kechirdi. Mehmonlar uchun sahnalashtirilgan tomosha ham tashkil etildi. Madaniy meros, an’anaviy san’at va tarixni asrab-avaylash muhimligi alohida qayd etildi. Zero, ular xalqlar o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlikni mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etadi.
Birinchi xonimlar tabiat qo‘ynida mamlakatlar xalqlari o‘rtasidagi do‘stona aloqalarni mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar.
O‘zbekistonning birinchi xonimi Tyanszin shahridagi eng yirik badiiy-tarixiy muzeyga ham tashrif buyurdi. Bu madaniyat maskani Xitoydagi birinchi toifali muzeylardan hisoblanadi. U sobiq Tarix muzeyi va San’at muzeyi eksponatlarini o‘zida birlashtirgan. Muzeyning yangi binosida ko‘rgazma zallari, omborlar va ilmiy tadqiqot markazlari joylashgan. Muzey kolleksiyasida 218 mingga yaqin eksponat mavjud bo‘lib, ularning aksariyati “qimmatli madaniy durdonalar“ toifasiga kiritilgan.

Первая леди Узбекистана приняла участие в культурных мероприятиях в Китае
1 сентября в Тяньцзине в рамках саммита Шанхайской Организации Сотрудничества состоялись культурные мероприятия с участием супруг глав государств и правительств.
Супруга Президента Республики Узбекистан Зироат Мирзиёева вместе с супругой Председателя КНР Пэн Лиюань, первыми леди Турции Эмине Эрдоган, Азербайджана Мехрибан Алиевой, Монголии Лувсандорж Болорцэцэг,  супругой Премьер-министра Армении Анной Акопян, Непала Радхикой Шакья и Королевства Комбоджа Пич Чанмони совершила прогулку на теплоходе по реке Хайхэ.
Река Хайхэ, протекающая по Великой Китайской равнине, всегда играла важную роль в истории города Тяньцзиня. У устья реки в разные периоды располагались крепости, предназначенные для защиты столицы.
Первые леди осмотрели эти крепости. Было также организовано театрализованное представление. Была подчеркнута важность сохранения культурного наследия, традиционных искусств и истории. Всё это является важными факторами укрепления дружбы и сотрудничества между народами.
На фоне природных пейзажей Первые леди обсудили вопросы укрепления дружеских связей между народами стран.
В этот же день Первая леди Узбекистана посетила крупнейший художественно-исторический музей Тяньцзиня. Данный культурный объект имеет статус музея первой категории КНР. Он объединил в своей коллекции экспонаты бывших Исторического музея и Музея искусств. Его новое здание включает выставочные залы, хранилища и исследовательские центры. В коллекцию музея входят около 218 тысяч предметов, а большинство экспонатов внесены в категорию «ценные культурные реликвии».
Вниманию высокой гостьи были представлены три основные постоянные экспозиции «Древний Тяньцзинь», «Сто лет китайской культуры в Тяньцзине» и «Сокровища Яоши — прекрасная экспозиция культурных реликвий», рассказывающая об историческом значении Тяньцзиня и его истории.
В коллекции музея представлено более 60 комплектов наиболее представительных предметов искусства: античная бронза, нефрит, каллиграфия и живопись, фарфор.