O‘zbekiston Prezidenti SHHT doirasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikni kengaytirishning ustuvor yo‘nalishlarini ko‘rsatib o‘tdi
1734
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1 sentyabr kuni Tyanszin shahrida Shanxay hamkorlik tashkiloti Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi majlisida ishtirok etdi.
Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin raisligida o‘tgan tadbirda Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Hindiston Respublikasi Bosh vaziri Narendra Modi, Eron Islom Respublikasi Prezidenti Mas’ud Pezeshkiyon, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon, shuningdek, SHHT bosh kotibi Nurlan Yermekbayev va Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi Ijroiya qo‘mitasi direktori Ularbek Sharsheyev qatnashdi.
Kun tartibiga muvofiq, SHHT doirasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish va tashkilot faoliyatini takomillashtirish istiqbollari muhokama qilindi, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ochiq fikr almashildi.
Xitoy Raisi Si Szinpin davlatimiz rahbariga so‘z berar ekan, mamlakatimiz yetakchisi va xalqini Mustaqillik kuni bilan qutladi hamda Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida O‘zbekiston yuksak sur’atda rivojlanib, mamlakatda hayot yaxshilangani va Xitoy tomoni bundan juda mamnunligini alohida ta’kidladi.
Prezidentimiz uchrashuv ishtirokchilarini qutlab, Xitoyning SHHTga raisligini yuksak baholadi va Ikkinchi jahon urushidagi Buyuk G‘alabaning 80 yilligi bilan tabrikladi, shuningdek, SHHTga a’zo davlatlar delegatsiyalari rahbarlariga O‘zbekiston Respublikasining Mustaqillik kuni munosabati bilan bildirgan samimiy tabriklari va ezgu tilaklari uchun minnatdorlik izhor etdi.
Mamlakatimiz yetakchisi ushbu sammit global noaniqlik sharoitida o‘tayotganini qayd etdi.
Ishonchning tizimli inqirozi, mojarolarning kengayib borayotgani, ko‘p tomonlama institutlarning zaiflashishi va jahon savdo tizimining parchalanishi xalqaro xavfsizlik va barqarorlik arxitekturasi asoslariga putur yetkazmoqda.
– Bunday sharoitda SHHT davlatlarining bir-birini o‘zaro tushunishi va birdamligi – bu faqat qimmatli boylik emas, balki bizning bepoyon mintaqamizda tinchlikni saqlashning kalitidir, – dedi O‘zbekiston yetakchisi.
SHHT doirasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlash maqsadida davlatimiz rahbari quyidagi masalalarga e’tibor qaratdi.
Eng avvalo, tashkilotning samaradorligini oshirish, uning institutlari va qarorlarni amalga oshirish mexanizmlarini mustahkamlash zarurligi qayd etildi. Tashkilotni transformatsiya qilish bo‘yicha Samarqand sammitida boshlangan jarayonlar ushbu muhim vazifalarni hal etishga yordam berishiga ishonch bildirildi.
Davlatimiz rahbari SHHTni izchil kengaytirish, uning muloqot bo‘yicha sheriklari tarkibiga yangi a’zolarni, jumladan, boshqa mintaqa davlatlarini qo‘shish zarurligini, bu tashkilotni Global Janub mamlakatlari bilan hamkorlik platformasiga aylantirishga yordam berishini ta’kidladi.
Xavfsizlik sohasidagi hamkorlik SHHTning ustuvor yo‘nalishlaridan biridir.
– Bugungi kunda kelishilgan yondashuvlarga hamda ishonch va xavfsizlikni ta’minlashning yangi mexanizmlariga talab kuchayib bormoqda, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Shu ma’noda, davlatimiz rahbari Yadro xavfsizligi yo‘lida ko‘p tomonlama sheriklikni mustahkamlash bo‘yicha SHHT deklaratsiyasini qabul qilishga chaqirdi. Ushbu deklaratsiya tinchlik yo‘lidagi atomni rivojlantirish va favqulodda holatlarga javob qaytarishning mustahkam asosiga aylanadi, Birlashgan Millatlar Tashkiloti shafeligidagi tarqatmaslik global rejimiga munosib hissa bo‘ladi.
Transchegaraviy tahdidlarga qarshi samarali kurashish maqsadida Ichki ishlar va jamoat xavfsizligi vazirlari kengashi ishini qayta tiklash, Jinoyatchilikka qarshi kurashishda hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni qayta ko‘rib chiqish, Giyohvandlikka qaram bo‘lib qolishga qarshi kurashishning 2030 yilga qadar mo‘ljallangan dasturini ishlab chiqish taklif qilindi.
O‘zbekiston yetakchisi “SHHT – Afg‘oniston” muloqot guruhi faoliyati qayta tiklanishini qo‘llab-quvvatladi. Konstruktiv muloqotlarni rivojlantirish va Afg‘onistondagi ijtimoiy-iqtisodiy loyihalarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha takliflarni ishlab chiqish uning asosiy vazifalaridan biri bo‘lishi mumkin.
Jahon iqtisodiyotida kuzatilayotgan hozirgi tendensiyalarni hisobga olib, savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga ustuvor ahamiyat qaratilmoqda.
– Biz keng mintaqamizda iqtisodiy hamkorlikning barqaror modellarini shakllantirish tarafdorimiz, – dedi davlatimiz rahbari.
Savdoni soddalashtirish tartib-taomillari to‘g‘risidagi bitimni imzolash hamda mintaqaviy sanoat va infratuzilma loyihalarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlashning samarali vositalarini tezroq joriy etish muhimligi qayd etildi.
Ishonchli ishlab chiqarish-logistika zanjirlarini rivojlantirish va o‘zaro sarmoyalarni rag‘batlantirish maqsadida SHHT doirasida Strategik materiallar bo‘yicha mintaqaviy markaz, Energetika konsorsiumi, startap va innovatsion loyihalarni qo‘llab-quvvatlash hamda ilgari surish uchun Venchur kompaniyalari va jamg‘armalari tarmog‘i, biznes bo‘yicha muloqotlarni yo‘lga qo‘yish va investitsiyalarni ilgari surish uchun Maxsus elektron portal kabi bir qator yangi ko‘p tomonlama tuzilmalar va kooperatsiyani qo‘llab-quvvatlash vositalarini joriy etish taklif qilindi.
Davlatimiz rahbari Shimol – Janub va Sharq – G‘arb yo‘nalishlari bo‘yicha transport-tranzit salohiyatini to‘liq ishga solish, Markaziy Osiyo orqali Fors ko‘rfazi va Hind okeani portlariga chiqadigan janubiy yo‘nalishdagi yo‘laklarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratdi.
“SHHT yagona transport makoni”ni shakllantirish va uni “Bir makon, bir yo‘l” strategik tashabbusi bilan bog‘lash bo‘yicha sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish uchun katta imkoniyatlar mavjudligi ko‘rsatib o‘tildi. Yangi multimodal tarmoqlar, raqamli platformalar va “yashil” yo‘laklar yaratishni nazarda tutuvchi konsepsiyani ishlab chiqish taklif etildi.
SHHTning “yashil” transformatsiya sohasidagi hamkorligini kengaytirish borasida iqlim o‘zgarishiga moslashish, havoga zaharli gazlarni chiqarishni kamaytirish, ekologik xavf-xatarlarni bashorat qilish uchun sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish masalalari bo‘yicha mintaqaviy platformani ishga tushirish zarurligi qayd etildi.
– Madaniy aloqalarni yanada chuqurlashtirish va xalq diplomatiyasi institutini kuchaytirish SHHT doirasidagi uzoq muddatli sheriklikning muhim omili hisoblanadi, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Xalq ijodiyoti xalqaro festivallarini o‘tkazish, “SHHT universiteti” sheriklik tarmog‘ining onlayn kampusini yaratish, innovatsion yo‘nalishlar bo‘yicha har yili talabalar va yosh mutaxassislar o‘rtasida tanlov va olimpiadalar tashkil etish gumanitar almashuvlarni rivojlantirish hamda xalqlarimizni yanada yaqinlashtirishga kuchli turtki berishi ta’kidlandi.
“Sayyohlik yo‘lagi” va SHHT tibbiyot turizmi alyansini ishga tushirish kabi istiqbolli loyihalarni ishlab chiqish taklif qilindi.
So‘zining yakunida davlatimiz rahbari Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarovni Shanxay hamkorlik tashkilotiga raislikni qabul qilgani bilan tabrikladi.
Xitoy Raisi Si Szinpin davlatimiz rahbariga ilgari surilgan muhim tashabbuslar uchun minnatdorlik bildirib, ularni birgalikda amalga oshirish muhimligini ta’kidladi.
Majlis yakunida hujjatlarni imzolash marosimi bo‘ldi. Xususan, Tyanszin deklaratsiyasi, SHHTni 2035 yilga qadar rivojlantirish strategiyasi hamda hamkorlikning turli sohalarida sheriklikni yanada mustahkamlashga qaratilgan muhim ko‘p tomonlama hujjatlar to‘plami qabul qilindi.

Президент Узбекистана обозначил приоритеты углубления многостороннего сотрудничества в рамках ШОС
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 сентября принял участие в очередном заседании Совета глав государств-членов ШОС, состоявшемся в городе Тяньцзине.
В мероприятии, прошедшем под председательством Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина, также участвовали Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, Премьер-министр Республики Индия Нарендра Моди, Президент Исламской Республики Иран Масуд Пезешкиан, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Шахбаз Шариф, Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, а также генеральный секретарь ШОС Нурлан Ермекбаев и директор Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры организацииУларбек Шаршеев.
В соответствии с повесткой дня обсуждены перспективы дальнейшего углубления многостороннего сотрудничества в рамках ШОС и совершенствования деятельности организации, состоялся открытый обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки.
Передавая слово главе нашего государства, Председатель КНР Си Цзиньпин поздравил Президента Шавката Мирзиёева и народ Узбекистана с Днём независимости. Он особо подчеркнул, что под руководством Президента  Узбекистан развивается высокими темпами, жизнь народа улучшилась и китайская сторона искренне радуется этим успехам.
Приветствуя участников встречи, глава Узбекистана дал высокую оценку председательству Китая в ШОС и поздравил присутствующих с 80-летием Великой Победы во Второй мировой войне, а также поблагодарил глав делегаций государств-членов ШОС за теплые поздравления и искренние пожелания в связи с Днем независимости Республики Узбекистан.
Лидер нашей страны подчеркнул, что нынешний саммит проходит в условиях глобальной неопределенности.
Системный кризис доверия, эскалация конфликтов, ослабление многосторонних институтов и фрагментация мировой торговой системы подрывают основы международной архитектуры безопасности и стабильности.
– В таких условиях взаимопонимание и солидарность государств ШОС – не просто ценное достояние, а ключ к сохранению мира в нашем обширном регионе, – отметил лидер Узбекистана.
В целях дальнейшего углубления многостороннего сотрудничества в рамках ШОС глава Узбекистана обратил внимание на следующее.
Прежде всего подчеркнута важность повышения эффективности организации, совершенствования ее институтов и механизмов реализации решений. Выражена уверенность, что запущенный на Самаркандском саммите процесс трансформации организации будет способствовать решению этих задач.
Глава государства выступил за последовательное расширение ШОС, включение в состав ее партнеров новых государств, в том числе за счет стран из других регионов, что будет способствовать превращению организации в платформу сотрудничества с государствами Глобального Юга.
Среди ключевых приоритетов ШОС обозначено взаимодействие в области безопасности.
– Сегодня усиливается потребность в согласованных подходах и новых механизмах доверия и обеспечения безопасности, – подчеркнул Президент Узбекистана.
В данном контексте глава Узбекистана призвал принять Декларацию ШОС по укреплению многостороннего партнерства во имя ядерной безопасности, которая станет прочной основой развития мирного атома и реагирования на чрезвычайные ситуации, а также важным вкладом в глобальный режим нераспространения под эгидой Организации Объединённых Наций.
Для эффективного противостояния трансграничным угрозам предложено возобновить работу Совещания министров внутренних дел и общественной безопасности, пересмотреть положения Соглашения о сотрудничестве в борьбе с преступностью, а также разработать Программу борьбы с наркозависимостью до 2030 года.
Лидер Узбекистана поддержал возобновление работы Контактной группы «ШОС-Афганистан», одной из основных задач которой могла бы стать разработка предложений по развитию конструктивного диалога и поддержке социально-экономических проектов в Афганистане.
На фоне текущих тенденций в мировой экономике приоритетное значение придается расширению торгово-экономического сотрудничества.
– Мы выступаем за формирование устойчивой модели экономического сотрудничества в нашем обширном регионе, – заявил глава нашего государства.
В данном контексте отмечена важность подписания Соглашения об упрощении процедур торговли и скорейшее внедрение эффективных инструментов финансовой поддержки региональных промышленных и инфраструктурных проектов.
В целях развития надежных производственно-логистических цепочек и стимулирования взаимных инвестиций предложено создать в рамках ШОС ряд новых многосторонних площадок и инструментов поддержки кооперации, таких как Региональный центр по критическим материалам, Энергетический консорциум, Сеть венчурных компаний и фондов для поддержки стартап и инновационных проектов, Специальный электронный портал для налаживания бизнес-контактов и продвижения инвестиций, с вовлечением регионов.
Глава нашего государства обратил особое внимание на раскрытие транспортно-транзитного потенциала по линиям Север-Юг и Восток-Запад, развитие коридоров в южном направлении, пролегающих через Центральную Азию, с выходом к портам Персидского залива и Индийского океана.
Указано на большие возможности для координации усилий по формированию «Единого транспортного пространства ШОС» и его сопряжению со стратегической инициативой «Пояса и пути». Предложено разработать концепцию, предусматривающую создание новых мультимодальных сетей, цифровых платформ и «зеленых» коридоров.
В контексте расширения партнерства в области «зеленой» трансформации ШОС, отмечена необходимость запуска Региональной платформы по вопросам адаптации к изменению климата, декарбонизации, внедрения технологий искусственного интеллекта для прогнозирования экологических рисков.
– Ключевым фактором долгосрочного партнерства в рамках ШОС является дальнейшее углубление культурных связей и усиление института «народной дипломатии», – подчеркнул Президент Узбекистана.
По его словам, мощный толчок для развития гуманитарного обмена и еще большего сближения наших народов могли бы придать проведение Международного фестиваля народного творчества, создание онлайн-кампуса партнерской сети «Университет ШОС», организация ежегодных конкурсов
и олимпиад среди студентов и молодых специалистов по инновационным направлениям.
Предложено также проработать такие перспективные проекты, как запуск «Туристического коридора» и Альянса медицинского туризма ШОС.
В завершение глава нашего государства поздравил Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова с принятием председательства в Шанхайской организации сотрудничества.
Председатель КНР Си Цзиньпин выразил главе нашего государства благодарность за выдвинутые в выступлении важные инициативы и подчеркнул важность их совместной реализации.
По итогам заседания состоялась церемония подписания документов. В частности, приняты Тяньцзиньская декларация, Стратегия развития ШОС до 2035 года, а также пакет важных многосторонних документов, направленных на дальнейшее укрепление партнерства в различных сферах взаимодействия.