Baxtiyor Saidov Qirg‘iziston Prezidenti qabulida bo‘ldi
Ayni paytda Qirg‘iz Respublikasida bo‘lib turgan O‘zbekiston tashqi siyosat idorasi rahbari Baxtiyor Saidov bugun ushbu mamlakat yetakchisi Sadir Japarov tomonidan qabul qilindi.
– Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklik va qardoshlik munosabatlari misli ko‘rilmagan sur’atlar bilan rivojlanib, barqaror taraqqiyot uchun eng qulay shart-sharoitlarni yaratmoqda, – deb yozdi vazirimiz o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida. – Davlatlarimiz rahbarlarining tinimsiz sa’y-harakatlari tufayli, ikki mamlakat o‘rtasida hech qanday hal etilmagan masala qolmadi.
Vazirning ta’kidlashicha, kun tartibida muhokama qilingan masalalar doirasi keng qamrovli bo‘lib, barcha yo‘nalishlarni o‘z ichiga qamrab olgan. Unga ko‘ra, infratuzilmadan tortib, gumanitar sohalargacha bo‘lgan qo‘shma loyihalar nafaqat ikki davlat manfaatlariga xizmat qilmoqda, balki butun mintaqa va undan tashqari hududlar taraqqiyotiga ham hissa qo‘shmoqda.
– O‘zbekiston va Qirg‘iziston Tashqi ishlar vazirliklari barcha erishilgan kelishuvlarning to‘liq amalga oshirilishini ta’minlash yo‘lida yaqin hamkorlikni davom ettiradi, -deya ta’kidlagan B.Saidov.

Бахтиёр Саидов встретился с Президентом Кыргызстана
Делегация Узбекистана во главе с министром иностранных дел Бахтиёром Саидовым в рамках рабочего визита в Кыргызскую Республику была принята Президентом этой страны Садыром Жапаровым, сообщает МИД Узбекистана.
В ходе встречи Бахтиёр Саидов передал главе дружественного государства искренние приветствия от Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Стороны подчеркнули беспрецедентную динамику развития узбекско-кыргызских отношений, основанных на принципах стратегического партнерства, добрососедства и взаимного уважения. Отмечено, что благодаря политической воле и последовательным усилиям лидеров двух стран между Узбекистаном и Кыргызстаном не осталось нерешенных вопросов.
Повестка двустороннего сотрудничества приобрела всесторонний и насыщенный характер, охватывая все ключевые сферы – от торговли и инвестиций до культуры и образования. Особое внимание было уделено вопросам реализации совместных проектов, которые будут способствовать устойчивому развитию не только двух стран, но и всего региона в целом.
Министерства иностранных дел Узбекистана и Кыргызстана подтвердили готовность к дальнейшему углублению взаимодействия, в том числе в целях практической реализации всех достигнутых на высшем уровне договоренностей.