San’at va hunarmandchilik sohalariga oid takliflar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev madaniyat va san’at sohasida boshqaruvni takomillashtirish, hunarmandchilikni rivojlantirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Xalqimizning ulkan ma’naviy merosi bor. Bugungi kunda odamlarning intellektual, estetik va madaniy ehtiyojlari muttasil ortib bormoqda. Shu bois madaniyat sohasida boshqaruv va moliyalashtirishni takomillashtirish, bu borada ilg‘or xorijiy tajribani joriy etish ko‘zda tutilmoqda.
Xususan, madaniyat markazlarida davlat-xususiy sheriklik yo‘lga qo‘yilib, ijodiy ishlanmalarni rag‘batlantiruvchi startap loyihalar amalga oshiriladi. Yoshlarda vatanparvarlik hissini kuchaytiruvchi, O‘zbekiston brendini yaratuvchi tarixiy, ilmiy va animatsion milliy mahsulotlar qo‘llab-quvvatlanadi.
Davlatimiz rahbari sohada ilg‘or xorijiy tajribani bosqichma-bosqich joriy etish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.
Ma’lumki, O‘zbekiston Prezidentining qarori bilan Botir Zokirov nomidagi Milliy estrada san’ati instituti tashkil etilgan edi. Endi san’atkorning memorial muzeyini tashkil etish, Botir Zokirov nomidagi stipendiya joriy qilish, xalqaro estrada tanlovini o‘tkazish rejalashtirilgan. Institutning bakalavriat bosqichini tamomlagan eng faol bitiruvchilar chet elga magistraturada o‘qishga yuboriladi hamda iqtidorli talabalarning nufuzli xalqaro tanlovlarda ishtiroki qo‘llab-quvvatlanadi.
Davlatimiz rahbari Andijon viloyatiga tashrifi chog‘ida xalq artisti Sherali Jo‘rayev xotirasini abadiylashtirish tashabbusini bildirgan edi. Shunga muvofiq, Andijon shahridagi san’at maktabi negizida ijodkor nomidagi musiqa va san’at oliy maktabi tashkil etiladi. Sherali Jo‘rayev nomidagi milliy qo‘shiqchilik teletanlovi har yili o‘tkaziladi.
Oliy maktabda ilmiy-ijodiy laboratoriya tuzilib, Sherali Jo‘rayev qo‘shiqlarining “oltin fondi” yaratiladi. Zamonaviy ovoz yozish va tasvirga olish studiyasi tashkil etilib, iqtidorli yosh ijodkorlar undan imtiyozli foydalanishi mumkin bo‘ladi.
Hozir yurtimizda O‘zbekiston davlat simfonik orkestri hamda filarmoniya tarkibida 8 ta professional orkestr faoliyat olib borayapti. Lekin ular faqat Toshkent shahrida, respublika darajasidagi tadbirlarda ishtirok etadi, xolos.
Shu bois bunday orkestrlarni joylarda ham bosqichma-bosqich tashkil qilish rejalashtirilgan. Jumladan, Farg‘ona viloyatida simfonik orkestr va milliy cholg‘ular orkestri tuziladi. Ular zarur musiqa asboblari, ovoz kuchaytirish va yoritish uskunalari,
sahna liboslari va boshqa anjomlar bilan ta’minlanadi.
Davlatimiz rahbari milliy va jahon san’atining sara asarlarini aholiga chuqur yetkazish, tuman va shaharlarga gastrol safarlari uyushtirish zarurligini ta’kidladi.
Madaniyati boy va rang-barang yurtimizda kreativ iqtisodiyot ravnaqi uchun juda keng imkoniyatlar bor. Bugungi kunda bu sohada 14 mingta korxona faoliyat yuritmoqda, ularda qariyb 100 ming kishi ishlayapti. Kelgusi 5 yilda kreativ iqtisodiyot hajmini 2 karra ko‘paytirish, yalpi ichki mahsulotdagi ulushini 5 foizga yetkazish maqsad qilingan.
O‘tgan yili bu borada qonun qabul qilindi. Toshkentda Kreativ iqtisodiyot bo‘yicha to‘rtinchi butunjahon konferensiyasi o‘tkazildi. YUNESKO, YUNKTAD, Jahon intellektual mulk tashkiloti kabi xalqaro tuzilmalar, Fransiya, Italiya, Indoneziya, Saudiya Arabistoni, Qatar kabi davlatlar bilan keng hamkorlik yo‘lga qo‘yildi.
Kreativ industriyaning eng katta sohalaridan biri – hunarmandchilik. Yilning o‘tgan davrida bunday mahsulotlar eksporti 6,5 million dollarni tashkil qildi.
Taqdimotda hunarmandchilikni yanada rivojlantirishga qaratilgan takliflar ko‘rib chiqildi.
Jumladan, Buyuk Britaniya Qirollik fondi bilan hamkorlikda Toshkent shahrida akademik platforma yaratish rejalashtirilgan. U orqali magistrlar tayyorlash, tadqiqotlar o‘tkazish, o‘quv qo‘llanmalarini joriy etish yo‘lga qo‘yiladi. Bu platforma bilan 3 mingdan ziyod iqtidorli hunarmandlar bosqichma-bosqich qamrab olinadi. Keyinchalik uni amaliy san’at maktabiga aylantirish ko‘zda tutilgan.
2023 yilda Buxoro “Hunarmandchilik va xalq san’ati” yo‘nalishida YUNESKOning kreativ shaharlar tarmog‘iga kiritilgan edi. U yerda 2 ming nafar hunarmand 36 ta yo‘nalishda ijod qiladi.
Sentyabr-noyabr oylarida Buxoroda birinchi zamonaviy san’at biyennalesi o‘tkaziladi. Unga 40 ta davlatdan 70 nafar mashhur rassom tashrif buyuradi.
Davlatimiz rahbari madaniy turizmni rivojlantirishga katta turtki beradigan bunday yirik tadbirlarni yuqori saviyada tashkil qilish muhimligini ta’kidladi.
Turizm bo‘yicha yana bir salohiyatli hudud – Qoraqalpog‘iston. Hozir u yerda 2 ming nafar yoshlar milliy hunarmandchilik bilan professional shug‘ullanayapti. Yana ko‘plari shu kasblarni egallamoqchi.
Shu bois Nukusdagi “Istiqlol” bog‘ini kreativ klasterga aylantirib, unda hunarmandlar va dizaynerlarga an’anaviy bilim va innovatsion g‘oyalarni birlashtirgan holda ta’lim beradigan Orol maktabini tashkil qilish mo‘ljallangan.
Mutasaddilarga loyihalarni sifatli bajarish va tadbirlarni yuqori saviyada o‘tkazish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Рассмотрены предложения по развитию сферы искусств и ремесленничества
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по совершенствованию системы управления в сфере культуры и искусства, а также развитию ремесленничества.
У нашего народа богатое духовное наследие. С учетом все более растущих интеллектуальных, эстетических и культурных потребностей предусматривается совершенствование управления и финансирования в сфере культуры, внедрение передового зарубежного опыта в этом направлении.
В частности, планируется внедрение механизмов государственно-частного партнерства в деятельности центров культуры и реализация стартап-проектов, поддерживающих творческие идеи. Будет оказываться поддержка созданию отечественных исторических, научных и анимационных продуктов, формирующих бренд Узбекистана и укрепляющих чувство патриотизма среди молодежи.
Глава государства дал указания касательно поэтапного внедрения передового зарубежного опыта в сфере.
Постановлением Президента Узбекистана был создан Национальный институт эстрадного искусства имени Батыра Закирова. Теперь планируется создание его памяти артиста, учреждение стипендии и проведение международного конкурса эстрадного искусства имени Батыра Закирова. Лучшие выпускники бакалавриата института ежегодно будут направляться на магистратуру за рубеж, также будет оказываться поддержка участию талантливых студентов в престижных международных конкурсах.
В ходе поездки в Андижанскую область Президент также выступил с инициативой увековечения памяти народного артиста Шерали Джураева. Так, на базе специализированной школы искусств в Андижане будет создана Высшая школа музыки и искусств имени Шерали Джураева. Ежегодно будет проводиться телевизионный конкурс национальной песни его имени.
В высшей школе будет создана научно-творческая лаборатория и сформирован золотой фонд песен Шерали Джураева. Также планируется открытие современной студии звукозаписи и видеосъемки, которой смогут на льготной основе пользоваться талантливые молодые исполнители.
Сегодня в стране действуют Государственный симфонический оркестр Узбекистана и 8 профессиональных оркестров в составе филармонии. Однако их деятельность ограничивается Ташкентом и республиканскими мероприятиями.
В связи с этим принято решение о поэтапной организации таких оркестров в регионах. В частности, в Ферганской области будет создан оркестр народных инструментов и симфонический оркестр. Они будут полностью обеспечены необходимыми музыкальными инструментами, звуковым и световым оборудованием, сценическими костюмами и другим инвентарём.
Глава государства подчеркнул необходимость доведения лучших произведений национального и мирового искусства до широкой аудитории и организации гастрольных туров по районам и городам страны.
В Узбекистане с его богатым и разнообразным культурным наследием имеются широкие возможности для развития креативной экономики. Сегодня в этой сфере действуют 14 тысяч предприятий, где занято почти 100 тысяч человек. В ближайшие пять лет планируется удвоить объемы креативной экономики и довести ее долю в валовом внутреннем продукте до 5 процентов.
В прошлом году был принят закон, регулирующий эту сферу. В Ташкенте прошла четвертая Всемирная конференция по креативной экономике. Налажено широкое сотрудничество с международными организациями, такими как ЮНЕСКО, ЮНКТАД, Всемирная организация интеллектуальной собственности, а также с государствами, включая Францию, Италию, Индонезию, Саудовскую Аравию и Катар.
Одним из крупнейших направлений креативной индустрии является ремесленничество. На презентации были рассмотрены предложения по дальнейшему развитию этой сферы.
В частности, совместно с британским Королевским фондом планируется создание академической платформы в городе Ташкенте. На ее базе будет организована подготовка магистров, проведение исследований и внедрение учебных пособий. Постепенно к платформе планируется подключить более 3 тысяч талантливых ремесленников. В перспективе она будет преобразована в полноценную школу прикладных искусств.
В 2023 году Бухара была включена в Сеть креативных городов ЮНЕСКО по направлению «Ремесла и народное искусство». В этом древнем городе в 36 направлениях творят 2 тысячи мастеров.
В период с сентября по ноябрь в Бухаре впервые будет проведена биеннале современного искусства, в которой примут участие 70 известных художников из 40 стран.
Еще один перспективный регион в сфере туризма — Каракалпакстан. Сегодня там около 2 тысяч молодых людей профессионально занимаются народными промыслами, еще многие стремятся освоить ремесла.
В связи с этим планируется трансформация парка «Истиклол» в городе Нукусе в креативный кластер, в рамках которого будет создана Аральская школа – образовательное пространство для ремесленников и дизайнеров, сочетающее традиционные знания с инновационными подходами.
Ответственным лицам даны указания по качественной реализации предложений и проведения запланированных мероприятий на высоком организационном уровне.