O‘zbekiston Prezidenti Qozog‘iston bilan ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Toshkent xalqaro investitsiya forumi tadbirlarida ishtirok etayotgan Qozog‘iston Respublikasi Bosh vaziri Oljas Bektenovni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida Oljas Bektenov davlatimiz rahbariga Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Oliy darajadagi uchrashuvlarda erishilgan kelishuvlar doirasida O‘zbekiston-Qozog‘iston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Tovar ayirboshlash barqaror ortib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Avtosanoat, elektrotexnika, to‘qimachilik, metallurgiya, farmatsevtika, qurilish, qishloq xo‘jaligi tarmoqlarida loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
O‘zaro savdoni ko‘paytirish va ustuvor tarmoqlarda, shu jumladan hududlar darajasida sanoat kooperatsiyasining uzoq muddatli dasturini shakllantirish bo‘yicha ikki mamlakat hukumatlari tomonidan muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlar ko‘rilishi muhim ekani qayd etildi.

Президент Узбекистана отметил важность дальнейшего расширения многопланового сотрудничества с Казахстаном
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял Премьер-министра Республики Казахстан Олжаса Бектенова, участвующего в мероприятиях Ташкентского международного инвестиционного форума.
В начале встречиОлжас Бектенов передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-казахстанских отношений стратегического партнерства и союзничества в контексте договоренностей, достигнутых в ходе встреч на высшем уровне.
С удовлетворением отмечен устойчивый рост товарооборота. Успешно реализуются проекты в автопроме, электротехнической, текстильной, металлургической, фармацевтической отраслях, строительстве, сельском хозяйстве.
Отмечена важность принятия правительствами двух стран скоординированных мер по наращиванию товарооборота и формированию долгосрочной программы промышленной кооперации в приоритетных отраслях, в том числе на уровне регионов.