Mahalliy sanoat rivoji uchun yangi imkoniyatlar belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 26-may kuni mahalliy sanoatni rivojlantirishga qaratilgan ustuvor vazifalar yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Bugun dunyodagi tebranishlar sharoitda har bir davlat, avvalo, eng ko‘p ish o‘rinlari yaratadigan sohalarni himoyalash choralarini ko‘rayapti. Mamlakatimizda to‘qimachilik, qurilish materiallari, mebelsozlik ana shunday sohalardir – ularda 1 millionga yaqin aholi ishlamoqda.
O‘tgan 4 oyda yurtimizda sanoat 6,3 foizga o‘sib, 290 trillion so‘mga yetgan. Eksport 20 foizga oshib, 6 milliard 350 million dollarni tashkil etgan.
Yig‘ilishda mahalliy sanoatni qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Bu boradagi holat tuman va tarmoqlar kesimida tahlil qilinib, kamchiliklar ko‘rsatib o‘tildi.
Masalan, to‘qimachilikda 7 mingga yaqin tadbirkor 500 dan ziyod turdagi mahsulotlar chiqarayapti. Ayrimlari nufuzli brendlarga kiyim-kechak yetkazib berayapti.
Lekin ko‘pchilik sifatga ishlayotgani bilan, buni ko‘rsatib bera olmayapti. Hozirgacha faqat 244 ta korxonamizda xalqaro sertifikat bor, xolos. Ularning ham katta qismi Toshkent va vodiy viloyatlarida bo‘lib, boshqa hududlarda barmoq bilan sanarli.
O‘zbekiston Prezidentining farmoniga ko‘ra, nafaqat xalqaro sertifikat olish, balki korxonani bunga moslashtirish xarajati ham qoplab berilishi belgilangan. Bundan foydalanib, imkoniyatlarni tadbirkorlarga yetkazib, har bir viloyatda xalqaro sertifikatga ega korxonalarni ko‘paytirish vazifasi qo‘yildi.
Davlatimiz rahbari bu borada muhim tashabbusni ilgari surdi. O‘zbekistonda Milliy brendlarni qo‘llab-quvvatlash kompaniyasi tashkil qilinadi. Unga xorijdan brend-menejer, dizayner, marketologlar jalb etilib, milliy brendlarimizni jahon bozoriga olib chiqishga ko‘maklashiladi. Xalqaro sertifikati bor, raqobatbardosh mahsulotlarga sifat belgisi berilib, dunyoda keng targ‘ib etiladi.
Yurtimizda milliy mahsulotlar bir joyda sotiladigan savdo markazlari yo‘q. Shu bois endi hududlarda “Mall of Uzbekistan” majmualari barpo etiladi. Ulardagi savdo do‘konlari tadbirkorlarga minimal narxda ijaraga beriladi. Bunday markazlar xaridorlarga keng tanlov imkonini berib, xorijiy turistlarga ham qulay bo‘ladi.
Hozirgi murakkab sharoitda o‘zimizda bor xomashyoni chuqur qayta ishlab, qo‘shilgan qiymatni ko‘paytirish – eng asosiy masala. Shu maqsadda, tayyor mahsulot ishlab chiqaruvchilar uchun faktoring tizimi joriy qilindi, bunga 100 million dollar ajratildi.
Shuning davomi sifatida, endi to‘qimachilik korxonalari ip-kalavani faktoring asosida soddalashgan tartibda sotib olishi mumkin bo‘ladi.
Mahalliy sanoatdagi yana bir salohiyatli yo‘nalish – mebelsozlik. Bu tarmoqda 7 ming 500 ta korxona ishlab turibdi. O‘tgan yilning o‘zida 920 ta yangi korxona ochilgan. Sohada 6 trillion 700 milliard so‘mlik mahsulot tayyorlanib, 20 million dollarlik mebel eksport qilingan.
Tadbirkorlarimiz bundan ko‘piga ham qodir. Shu maqsadda uydagi hunarmandlikdan sanoatlashgan bosqichga o‘tish istagida yurganlar ancha.
Shu bois, endi 5 nafargacha ishchi olganlarga yakka tadbirkor sifatida mebel ishlab chiqarishga ruxsat beriladi. Ushbu faoliyatni boshlash, kengayish istagida yurgan yosh tadbirkorlarga 7 yilga 5 milliard so‘mgacha 18 foizli kredit ajratiladi.
Mebelchilikka ixtisoslashgan Sharof Rashidov, Yangi Namangan, Pastdarg‘om, O‘rta Chirchiq, Quva, Buvayda, Yunusobod va Uchtepa tumanlarida Xonqa tajribasi asosida mebelchilik markazlari tashkil etiladi.
Sohadagi kichik biznes vakillari chet eldan materiallar olib kelishda qiynalishi mumkin. Ularga bu borada ko‘maklashish, transport xarajatlarini yengillatib, xomashyoni arzon yetkazib berish maqsadida yog‘och va yog‘och materiallarini markazlashgan holda olib kelish tashkil etiladi. Bunda monopoliyaga yo‘l qo‘yilmaydi, aksincha bozorda tanlov imkoniyati oshadi. Tadbirkorlar narxi va ehtiyojiga qarab, ushbu arzonlashtirilgan yog‘ochdan yoki boshqa ta’minotchidan sotib olishi, yoki chet eldan o‘zi keltirishi mumkin bo‘ladi.
Shuningdek, 14 turdagi xomashyo, furnitura, aksessuar uchun 3 yil muddatga import boji 1 foiz etib belgilanadi.
Eksport faoliyatini rag‘batlantirish maqsadida mebelchilarga xalqaro sertifikat olish xarajatining hamda xorijdan jalb qilgan dizayner, marketolog, muhandis-texnologlar ish haqining yarmi qoplab beriladi. Xalqaro ko‘rgazmalarda ijara puli kompensatsiya qilinadigan maydon hozirgi 20 kvadratdan 40 kvadrat metrga oshiriladi.
Yurtimizda azaldan qadrlangan zargarlik bugun iqtisodiyotda qo‘shimcha drayver bo‘lishi mumkin. O‘gan yili bu tarmoqda ishlab chiqarish 200 million dollardan oshgan, eksport 17 foizga o‘sib, 92 million dollarga yetgan.
Lekin bu yiliga 100 tonnadan ziyod oltin qazib olinadigan O‘zbekistondagi imkoniyatlarning o‘ndan biri ham emas. Shu bois bu sohada ham qo‘shimcha yengilliklar belgilandi.
Endi zargarlar ham yakka tadbirkor sifatida tilla buyumlari savdosi bilan shug‘ullanishi mumkin bo‘ladi. Chet eldan mutaxassis olib kelish xarajatining 2,5 ming dollargacha qismi kamida 5 nafar shogird chiqarish sharti bilan qoplab beriladi.
Bu sohada ham sanoat usuliga o‘tish va milliy brendlarni qo‘llab-quvvatlash choralari ko‘riladi. Xususan, zargarlikda ishlatiladigan uskunalar va ularning butlovchi qismlari import bojidan ozod qilinadi. Navoiy va Olmaliq kon-metallurgiya kombinatlaridan oltinni bo‘lib to‘lash asosida sotib olish tartibi yana 3 yilga uzaytiriladi. Nufuzli brendlar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yib, ularning dizayni va qolipini olib kelish xarajatining 30 ming dollargacha qismi qoplab beriladi.
Turkiya, Dubay va Misr tajribasi asosida Toshkent, Andijon va Xivada zargarlik markazlari ochildi. Endi bunday majmualar boshqa hududlarimizda ham bosqichma-bosqich tashkil etiladi.
Zargarlarni xomashyo bilan barqaror ta’minlash uchun bu yil birjaga chiqariladigan oltin hajmi 6 tonnadan 8 tonnaga oshiriladi. Barcha hududlarda oltin zaxirasi yaratiladi.
Bunga javoban, tarmoqda “yashirin iqtisodiyot” ulushini qisqartirish, qonuniy faoliyatga rag‘bat choralarini qo‘llash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Bunyodkorlik ko‘lami keng bo‘lgan yurtimizda qurilish materiallariga talab yuqori. Hozirgi kunda bu tarmoqda 10 mingga yaqin korxona faoliyat yuritmoqda. Endigi muhim vazifa sifat va xaridorgirlikni ta’minlash.
Shu bois bunyodkorlik ishlarida mahalliy materiallardan kengroq foydalanish, developerlarga aylanma mablag‘ uchun kredit ajratish orqali buni qo‘llab-quvvatlash zarurligi qayd etildi.
“Shaffof qurilish” platformasida qurilish materiallari korxonalari reyestrini tashkil qilib, u orqali sifat reytingini yuritish vazifasi qo‘yildi.
Mahsulotlar tannarxini tushirishda energiya iqtisodi juda dolzarb. Shuning uchun energiya va resurs sarfi yuqori yo‘nalishlarni tahlil qilib, tejamkor innovatsion yechimlarni qo‘llash muhimligi qayd etildi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan mutasaddilar va tadbirkorlarning takliflari eshitildi.

Определены новые возможности для развития местной промышленности
26 мая под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание, посвященное приоритетным задачам по развитию местной промышленности.
В условиях глобальной нестабильности каждое государство в первую очередь принимает меры по защите отраслей, обеспечивающих наибольшее количество рабочих мест. В нашей стране к таким отраслям относятся текстильная промышленность, производство строительных материалов и мебели — в них заняты почти 1 миллион граждан.
За первые четыре месяца текущего года промышленное производство в стране выросло на 6,3 процента и достигло 290 триллионов сумов. Объем экспорта увеличился на 20 процентов и составил 6 миллиардов 350 миллионов долларов.
На совещании обсуждены вопросы поддержки и развития местной промышленности. Был проведен анализ текущего положения в разрезе районов и отраслей, выявлены существующие недостатки.
Например, в текстильной отрасли почти 7 тысяч предпринимателей производят свыше 500 видов продукции. Некоторые из них поставляют одежду известным международным брендам. Однако, несмотря на ориентир на качество, многие производители не могут это официально подтвердить. На сегодняшний день международные сертификаты имеются только у 244 предприятий. Большинство из них расположены в Ташкенте и в регионах Ферганской долины, в остальных областях их можно пересчитать по пальцам.
Согласно указу Президента, принятому в феврале текущего года, государство компенсирует не только расходы на получение международных сертификатов, но и затраты на адаптацию производств к соответствующим требованиям. Исходя из этого, поставлена задача довести эти возможности до предпринимателей и увеличить количество сертифицированных предприятий в каждом регионе.
Глава государства выдвинул важную инициативу — создать в Узбекистане компанию по поддержке национальных брендов. В эту структуру будут привлечены бренд-менеджеры, дизайнеры и маркетологи из-за рубежа, которые помогут вывести отечественные бренды на мировой рынок. Продукция, обладающая международными сертификатами и конкурентоспособным качеством, будет получать знак качества и продвигаться за рубежом.
В настоящее время в стране отсутствуют торговые центры, где продавались бы исключительно национальные товары. В связи с этим в городах начнется строительство комплексов «Mall of Uzbekistan». Магазины в этих комплексах будут сдаваться предпринимателям в аренду по минимальным ценам. Такие центры обеспечат широкий выбор для покупателей и будут удобны для иностранных туристов.
В текущей сложной ситуации особое значение приобретает глубокая переработка собственного сырья и увеличение добавленной стоимости. В этом направлении внедрена система факторинга для производителей готовой продукции, на что выделено 100 миллионов долларов.
В продолжение этих мер текстильным предприятиям будет разрешено закупать пряжу на условиях факторинга в упрощенном порядке.
Еще одним перспективным направлением местной промышленности является производство мебели. В этом секторе работают 7,5 тысячи предприятий, из которых 920 были созданы только в прошлом году. В 2023 году произведено мебели на сумму 6 триллионов 700 миллиардов сумов, экспорт составил 20 миллионов долларов.
У отечественных предпринимателей и ремесленников есть потенциал для достижения еще более высоких показателей. Многие хотят перейти от ручного труда к индустриальному производству. В связи с этим индивидуальным предпринимателям в мебельной отрасли будет разрешено нанимать до 5 работников.
Молодым предпринимателям, желающим начать или расширить свою деятельность в этом направлении, будут выдаваться кредиты до 5 миллиардов сумов сроком на 7 лет под 18 процентов годовых.
В Шароф-Рашидовском, Янгинаманганском, Пастдаргомском, Уртачирчикском, Кувинском, Бувайдинском, Юнусабадском и Учтепинском районах будут созданы мебельные центры по опыту Ханкинского района.
Представители малого бизнеса в этой сфере могут столкнуться с трудностями при ввозе материалов из-за рубежа. В целях поддержки предпринимателей, снижения транспортных расходов и обеспечения поставок сырья по доступным ценам будет организована централизованная поставка древесины и древесных материалов. При этом не будет допущено создания монополии — наоборот, на рынке расширится выбор. Предприниматели смогут по своему усмотрению приобретать эту удешевленную древесину или сырье у других поставщиков либо ввозить их самостоятельно.
Для 14 видов сырья, фурнитуры и аксессуаров будут установлена льготная таможенная пошлина 1 процент сроком на три года.
Для стимулирования экспортной активности мебельщиков будут компенсироваться расходы на получение международных сертификатов, а также 50 процентов зарплат иностранных дизайнеров, маркетологов и инженеров-технологов. Размер компенсируемой арендной площади на международных выставках будет увеличен с 20 до 40 квадратных метров.
Ювелирное дело, которое издавна ценится в нашей стране, сегодня может стать дополнительным драйвером экономики. В 2023 году объем производства в этой отрасли превысил 200 миллионов долларов, экспорт вырос на 17 процентов, достигнув 92 миллионов долларов. Однако даже это составляет лишь небольшую часть потенциала страны, где ежегодно добывается более 100 тонн золота.
В связи с этим в ювелирной отрасли также предусмотрены дополнительные льготы. Ювелиры смогут официально заниматься торговлей золотыми изделиями как индивидуальные предприниматели.
Расходы на привлечение иностранных специалистов в размере до 2,5 тысячи долларов будут компенсированы при условии подготовки минимум 5 учеников. Также в отрасли планируется переход на промышленный уровень производства и поддержка национальных брендов.
Импортное оборудование и комплектующие для ювелирного производства будут освобождены от таможенных пошлин. Установленный ранее порядок покупки золота в рассрочку у Навоийского и Алмалыкского горнометаллургических комбинатов будет продлен еще на 3 года.
Расходы до 30 тысяч долларов на приобретение дизайнов и форм у известных брендов также будут компенсированы. На основе опыта Турции, Дубая и Египта ювелирные центры уже открылись в Ташкенте, Андижане и Хиве. В дальнейшем аналогичные комплексы будут поэтапно создаваться и в других регионах.
Для устойчивого обеспечения сырьем объем золота, выставляемого на бирже, увеличится с 6 до 8 тонн. Во всех регионах создадут золотые резервы.
Даны поручения по сокращению доли теневой экономики в ювелирной отрасли и стимулированию легальной деятельности.
В условиях масштабного строительного бума в стране сохраняется высокий спрос на строительные материалы. В этой сфере сегодня работают около 10 тысяч предприятий. Основная задача — обеспечить высокое качество продукции и ее конкурентоспособность.
Было отмечено, что необходимо шире использовать местные строительные материалы и поддерживать эту инициативу путем предоставления девелоперам оборотных кредитов.
На платформе «Шаффоф курилиш» будет создан реестр предприятий по производству строительных материалов, а также внедрен рейтинг качества.
Снижение себестоимости продукции невозможно без повышения энергоэффективности. В этой связи подчеркнута необходимость анализа энергозатратных направлений и внедрения инновационных, экономичных решений.
В завершение совещания были заслушаны предложения ответственных руководителей и предпринимателей по обсужденным вопросам.