O‘zbekiston Prezidenti Sloveniyaga tashrifini yakunladi
So‘nggi 20 yil ichida birinchi O‘zbekiston-Sloveniya sammiti ikki tomonlama munosabatlar tarixida yangi bosqichni boshlab berdi.
Tashrif doirasida Sloveniya Respublikasi Prezidenti Natasha Pirs Musar, Bosh vaziri Robert Golob va Milliy assambleyasi Raisi Urshka Klakochar-Zupanchich bilan sermazmun muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar siyosat, iqtisodiyot, investitsiyalar, sanoat kooperatsiyasi, ekologiya, madaniyat, turizm va ta’lim sohalarini qamrab olgan keng ko‘lamli masalalarni muhokama qildilar.
Qo‘shma bayonot, shuningdek, ustuvor yo‘nalishlarda erishilgan kelishuvlarni mustahkamlab qo‘ygan hukumatlararo va idoralararo bitimlarning salmoqli to‘plami qabul qilindi.
Tashrif yakunida davlat rahbarlari va ikki mamlakatning 100 ga yaqin yetakchi kompaniyalari vakillari ishtirokida O‘zbekiston-Sloveniya biznes forumi bo‘lib o‘tdi.
Lyublyana xalqaro aeroportida oliy martabali mehmonni ichki ishlar vaziri Boshtyan Poklukar va boshqa rasmiy shaxslar kuzatib qo‘ydi. Davlatimiz rahbari Toshkentga jo‘nab ketdi.

Президент Узбекистана завершил визит в Словению
Программа официального визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Словения завершилась.
Первый узбекско-словенский саммит за последние 20 лет ознаменовал новый этап в истории двусторонних отношений.
В ходе визита состоялись содержательные переговоры с Президентом Республики Словения Наташей Пирц Мусар, Премьер-министром Робертом Голобом и Председателем Национальной ассамблеи Уршкой Клакочар-Зупанчич.
Стороны обсудили широкий спектр вопросов, охватывающих политику, экономику, инвестиции, промышленную кооперацию, экологию, культуру, туризм и образование.
Принято Совместное заявление, а также солидный пакет межправительственных и межведомственных соглашений, закрепивших договорённости по приоритетным направлениям.
Кульминацией визита стал узбекско-словенский бизнес-форум с участием глав государств и представителей около 100 ведущих компаний двух стран.
В международном аэропорту Любляны высокого гостя проводили министр внутренних дел Боштян Поклукар и другие официальные лица. Лидер Узбекистана отбыл в город Ташкент.