Prezident Shavkat Mirziyoyev Xonqa tumanidagi “Sobirjon Yusuf” oilaviy fermer xo‘jaligi dalasida bo‘ldi.
Uning rahbari Oyimjon Otajanova 73 yoshda. Qo‘li gul bu ayol ko‘chatchilik bilan shug‘ullanayotganiga qirq yildan oshgan. Xo‘jalikning 3 gektar maydonida mevali va manzarali daraxt ko‘chatlari yetishtiriladi. Yana ikki gektarda esa bog‘dorchilik qilinadi. Bundan tashqari, 12 sotix issiqxonada 40 turdagi gul ko‘chatlari yetishtiriladi. Issiqxona zamonaviy suv tejamkor texnologiyalar bilan ta’minlangan bo‘lib, uning har bir bo‘limida ko‘chatlarning turi va hususiyatidan kelib chiqib zarur mikroiqlim yaratilgan.
Serg‘ayrat onaxon oila a’zolarini ham shu ishga boshlagan. Yiliga 50 ming tupdan ortiq ko‘chatlar o‘stirib, sotiladi. Ularning yillik daromadi bir milliard so‘mdan ortadi.
E’tiborli jihati, bu yerda yetishtirilayotgan ko‘chatlar qo‘shni hududlar, Qozog‘iston  va Turkmanistonga ham yetkazib berilmoqda.
Bog‘ joylashgan Guliston mahallasida 7 mingdan ziyod aholi yashaydi. Yoshlar va xotin-qizlarga ibrat bo‘lib, ularni ish bilan ta’minlashda onaxonning xizmatlari katta. U xozirgacha 200 dan ortiq shogird yetishtirgan, 300 nafar ishsiz fuqaroni ko‘chatchilikka o‘rgatgan.
Mahalladagi 70 foiz xonadon bilan kasanachilik yo‘lga qo‘yilgan.
Fidoyi dehqon bu yil tumandagi barcha maktab va bog‘chalarga 2 ming dona qarag‘ay ko‘chatini beg‘araz tarqatib, “Yashil makon” loyihasiga, yurtimiz obodligiga hissa qo‘shdi.
Bandlik vazirligi va bank bilan hamkorlikda xo‘jalikning yondosh hududida o‘quv markazi ochilgan. Unda xo‘jalik tajribasi asosida xonadonlardagi samarasiz tomorqadan yil davomida daromad olishga o‘rgatilmoqda. Natijada mahallalarda omilkorlik kengayib, oilalarga qo‘shimcha daromad kirmoqda.
Ushbu xizmatlari, mehnatsevarligi va yosh avlodga namunaligini inobatga olib, Prezidentimiz Oyimjon Otajanovani “O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan qishloq xo‘jaligi xodimi” unvoni bilan mukofotlashga qaror qildi.

Глава государства отметил труд женщины-фермера
Его руководитель – 73-летняя Ойимжон Отажанова – посвятила более сорока лет своей жизни делу выращивания саженцев. На трех гектарах земли хозяйства разводятся плодовые и декоративные деревья, еще два гектара отведены под садоводство. Кроме того, в теплице площадью 12 соток выращиваются саженцы около 40 видов цветов. Теплица оснащена современными водосберегающими технологиями, а в каждом ее отделении создаются необходимые микроклиматические условия в зависимости от типа и особенностей растений.
Трудолюбивая женщина вовлекла в это дело и членов своей семьи. Ежегодно здесь выращивается и продается свыше 50 тысяч саженцев, приносящих доход более одного миллиарда сумов в год.
Особенно примечательно, что саженцы, выращенные в этом хозяйстве, поставляются не только в соседние районы, но и за рубеж — в Казахстан и Туркменистан.
В махалле Гулистон, где расположен сад, проживает более 7 тысяч человек. Ойимжон-она стала образцом трудолюбия для молодежи и женщин, активно содействует их занятости. Ею подготовлено более 200 учеников, 300 безработных были обучены основам выращивания саженцев. Налажена кооперация с соседями по махалле.
Проявляя гражданскую активность, преданная своему делу фермерша в этом году безвозмездно передала 2 тысячи саженцев сосны всем школам и детским садам района, внеся свой вклад в проект «Яшил макон» и благоустройство страны.
Совместно с Министерством занятости и банком на прилегающем участке открыт учебный центр, где на основе опыта хозяйства обучают использованию приусадебных участков для получения дохода круглый год. Это способствует расширению предприимчивости в махаллях и дополнительному доходу семей.
Учитывая ее заслуги, трудолюбие и пример для молодого поколения, Президент принял решение наградить Ойимжон Отажанову почетным званием «Заслуженный работник сельского хозяйства Узбекистана».