Kimyo sanoatini diversifikatsiya qilish bo‘yicha rejalar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev kimyo sanoatidagi loyihalar ijrosi va tarmoqni diversifikatsiya qilish bo‘yicha rejalar taqdimoti bilan tanishdi.
Islohotlar natijasida tarmoqda bozor tamoyillari joriy etilib, investitsiyalarga keng yo‘l ochildi. Ishlab chiqarish zanjirini kengaytirish uchun Navoiy, Farg‘ona, Qo‘ng‘irotda 3 ta kimyoviy klaster, Chirchiq va Jizzaxda 2 ta texnopark tashkil etildi. Qo‘qon superfosfat zavodi to‘liq modernizatsiya qilindi.
So‘nggi besh yilda 23 ta yangi korxona ochilib, 4 mingdan ortiq ish o‘rni yaratildi. Tarmoqqa xalqaro brendlar kirib keldi, kichik tonnajli mahsulotlar tayyorlash yo‘lga qo‘yildi. Bularning samarasida kimyo sanoatida ishlab chiqarish 1,5 barobar o‘sdi.
Taqdimotda mutasaddilar bu yilgi ishlar va rejalar to‘g‘risida hisobot berdi.
Qayd etilganidek, joriy yil birinchi chorakda tarmoqda 181 million dollarlik investitsiya o‘zlashtirilgan, 39 million dollarlik 3 ta loyiha ishga tushirilgan.
Endi ikkinchi chorakda 170 million dollarlik xorijiy investitsiyalarni o‘zlashtirish hisobidan “yashil” vodorod va sian tuzlari korxonalarini ishga tushirish rejalashtirilgan.
Raqamlashtirish jarayoni davom ettirilib, tarmoqning hamkor sohalar bilan integratsiyasi kengaytiriladi. Kimyo zavodlarining yagona g‘aznachilik tizimida qo‘shimcha modullar ochiladi. “Yagona raqamli platforma” yakuniga yetkazilib, korxonalarning 15 ta iqtisodiy ko‘rsatkichlari aks ettiriladi.
Yana bir muhim vazifa – energiya samaradorlik. Energiyani tejash hamda ishlab chiqarish quvvatlaridan foydalanish darajasini oshirish orqali tannarxni kamaytirish zarurligi ta’kidlandi.
Sohada hali ishga solinmagan imkoniyatlar ko‘pligi ko‘rsatib o‘tildi. Jadal rivojlanayotgan ichki bozorda mahsulotlarga talab ortayapti. Jahon bozoridagi nobarqaror sharoit ham yangi vazifalar qo‘ymoqda.
Shu bois tarmoqni tarkibiy jihatdan o‘zgartirish, mahalliylashtirish va qo‘shilgan qiymatni oshirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Mutasaddilarga hozirgi zamon talablari va kelgusi iqtisodiy prognozlar asosida kimyo sanoatini rivojlantirish bo‘yicha yangi dastur ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi. Bunda yangi yo‘nalishlarni o‘zlashtirish orqali tarmoqni diversifikatsiya qilish, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishga alohida ahamiyat qaratish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.

Рассмотрены планы по диверсификации химической промышленности
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о ходе реализации проектов в химической промышленности и планами по диверсификации отрасли.
В результате проводимых реформ в отрасли были внедрены рыночные механизмы и открыт широкий доступ к инвестициям. Для расширения производственной цепочки созданы три химических кластера в Навои, Фергане и Кунграде, а также два технопарка в Чирчике и Джизаке. Кокандский суперфосфатный завод прошел полную модернизацию.
За последние пять лет введено в строй 23 новых предприятия, создано более 4 тысяч рабочих мест. В отрасль пришли международные бренды, налажен выпуск малотоннажной продукции. В результате объемы производства в химической промышленности выросли в 1,5 раза.
В ходе презентации главе государства доложено о проделанной работе и планах на текущий год. Отмечено, что в первом квартале освоено 181 миллион долларов инвестиций, введены в эксплуатацию три проекта на сумму 39 миллионов долларов.
Во втором квартале за счет привлечения еще 170 миллионов долларов иностранных инвестиций планируется завершить строительство и запустить предприятия по производству «зеленого» водорода и цианистых солей.
Продолжится цифровизация отрасли и расширение ее интеграции со смежными секторами. В единой казначейской системе химических заводов будут внедрены дополнительные модули, а на «Единой цифровой платформе» отразятся 15 ключевых экономических показателей предприятий.
Особое внимание уделено вопросам энергоэффективности. Подчеркнута необходимость снижения себестоимости за счет энергосбережения и эффективного использования производственных мощностей.
Было указано на наличие значительного неиспользованного потенциала. Спрос на химическую продукцию на внутреннем рынке стремительно растет, а нестабильная ситуация на мировых рынках требует новых подходов.
В этой связи обсуждены меры по структурной трансформации отрасли, углублению локализации и увеличению добавленной стоимости.
Перед ответственными лицами поставлена задача разработать новую программу развития химической промышленности, учитывающую современные требования и экономические прогнозы, с акцентом на диверсификацию отрасли за счет освоения новых направлений по выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью.