Renovatsiya tartib-tamoyillari bo‘yicha axborot berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 9 aprel kuni shaharsozlik renovatsiyasining huquqiy asoslarini belgilash bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
So‘nggi sakkiz yilda mamlakatimiz aholisi 6 millionga ko‘paydi. Shu davrda yarim millionga yaqin xonadonlar barpo etildi. Jumladan, o‘tgan yili 100 ming xonadondan iborat ko‘p qavatli uy qurilgan bo‘lsa, bu yil yanada ko‘p – 130 mingdan ortiq xonadon reja qilingan.
Yaqin yillarda aholimiz soni 40 million nafarga yetishi kutilmoqda. Bunday o‘sishda yiliga 140-150 ming xonadonga talab paydo bo‘ladi. Bu har yili qo‘shimcha 2 ming gektar yer kerak, degani. Lekin yer maydonlari ham cheklangan.
Bunday holatda renovatsiya dasturi qo‘l keladi. Masalan, respublikada 17 mingta 2-3 qavatli eski uylar bor. Ulardagi sharoit, muhit bugungi zamonga munosib emas. Elektr, gaz, suv va boshqa infratuzilmalar eskirgan, ko‘plarida oqova tarmog‘i ham yo‘q.
Shularning o‘rnida zamonaviy uylar qurilsa, hozirgidan 3 barobar ko‘p aholi joylashadi. Asosiysi, xonadonlarda yangi kommunikatsiya, issiq va sovuq suv, oqova tarmog‘i bo‘ladi. Odamlar ozoda, shinam va fayzli sharoitlarda yashaydi. Bu orqali minglab oilalarning turmush darajasi o‘sadi, muhimi, ular ushbu sharoitlarni ilk bor o‘zlari o‘sib-ulg‘aygan joyda his etishni boshlaydi.
Yana bir muhim tomoni – energiya tejamkorlik masalasi. Turar joylar yaxlit bo‘lsa, infratuzilma tarmoqlari, energiya kam sarflanadi.
Hozirgacha bu borada yagona hujjat yo‘q edi. Shu bois, xorijiy tajriba asosida, “Shaharsozlik renovatsiyasi to‘g‘risida”gi qonun loyihasi ishlab chiqildi.
Taqdimotda renovatsiya tizimining huquqiy, moliyaviy va tashkiliy tomonlari ko‘rib chiqildi.
Bunday dasturlar 3 bosqichda amalga oshirilishi ko‘zda tutilmoqda. Avval, shahar va tumanlarda renovatsiyaga mos hudud tanlanib, loyiha ishlab chiqiladi. Mulkdorlarga yangi uy yoki kompensatsiyalar taklif qilinadi. Barcha mulkdorlar bilan kelishuvlar yakkama-yakka, notarial tartibda tasdiqlanadi. Loyihalar uchun har bir hududda renovatsiya jamg‘armalari tashkil etiladi.
Ikkinchi bosqichda renovatsiya dasturi hududiy va respublika kengashlari tomonidan ko‘rib chiqilib, qurilish tashkiloti aniqlanadi. Uchinchi bosqichda uy-joylar qurilib, foydalanishga topshiriladi.
Renovatsiyaga tushgan hududning iqtisodiy salohiyati ham oshadi. Yangi uylarning 1-2-qavatlarida savdo, xizmat kursatish va kichik ishlab chiqarishlar bo‘ladi. Shuningdek, bu tizim orqali 20 ming gektar yer tejalishi hisob-kitob qilingan.
Xususan, birinchi bosqichda renovatsiya asosida 20 ming xonadon qurilishi mo‘ljallangan.
Davlatimiz rahbari bunday loyihalarni, avvalo, u yerda yashovchilarning manfaatlarini hisobga olgan holda, tizimli va adolatli amalga oshirish zarurligini ta’kidladi. Shu maqsadda mutasaddilar, tuman hokimlari va ularning tegishli o‘rinbosarlari renovatsiya tartib-qoidalari va ishni to‘g‘ri tashkil qilish choralari bo‘yicha qo‘shimcha o‘qitilishi aytildi.
Renovatsiya hududlarini infratuzilma bilan ta’minlash, developer va quruvchi tashkilotlar ishini muvofiqlashtirish masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi.

Представлена информация о порядке и процедурах проведения реновации
Президент Шавкат Мирзиёев 9 апреля ознакомился с презентацией предложений по формированию правовых основ градостроительной реновации.
За последние восемь лет численность населения нашей страны увеличилась на 6 миллионов человек. За этот период было построено около полумиллиона жилых домов. В частности, в прошлом году были возведены многоэтажные дома на 100 тысяч квартир. В текущем году планируется построить ещё больше – более 130 тысяч квартир.
Ожидается, что в ближайшие годы численность населения достигнет 40 миллионов человек. При таких темпах роста ежегодно будет возникать потребность в 140–150 тысячах новых квартир. Это означает, что дополнительно потребуется около 2 тысяч гектаров земли в год. Однако земельные ресурсы ограничены.
В этой ситуации эффективным решением становится программа реновации. Например, в республике насчитывается около 17 тысяч старых двух- и трёхэтажных домов. Условия проживания в них уже не соответствуют современным требованиям. Сети электро-, газо- и водоснабжения, а также другая инфраструктура значительно изношены, во многих домах вовсе отсутствует система канализации.
Если на их месте построить современные 7–9-этажные дома, то там смогут проживать в три раза больше людей. Главное – в новых квартирах будут предусмотрены современные коммуникации, горячая и холодная вода, система канализации. Люди смогут жить в чистой, уютной и благоустроенной среде. Благодаря этому тысячи семей улучшат уровень своей жизни, и что особенно важно – впервые почувствуют такие комфортные условия именно в родном районе.
Ещё один важный аспект – энергосбережение. При компактной застройке инфраструктурные сети и энергоресурсы будут использоваться значительно эффективнее.
Пока в этой сфере не существует единого нормативного документа. В связи с этим на основе международного опыта был разработан проект закона «О градостроительной реновации».
В ходе презентации были рассмотрены правовые, финансовые и организационные аспекты системы реновации.
Предполагается, что реализация таких программ будет проходить в три этапа. На первом этапе в городах и районах определяются территории, подходящие для реновации, и разрабатываются соответствующие проекты. Собственникам жилья предлагается либо новое жильё, либо компенсация. Все соглашения будут заключаться индивидуально с каждым собственником и заверяться нотариально.
На втором этапе программа реновации рассматривается региональными и республиканскими советами, определяется строительная организация. На третьем этапе осуществляется строительство и ввод в эксплуатацию новых домов.
Экономический потенциал районов, охваченных реновацией, также возрастёт. На первых и вторых этажах новых домов разместятся торговые точки, предприятия сферы услуг и небольшие производственные цеха. Кроме того, согласно расчётам, благодаря реализации этой системы можно сэкономить 20 тысяч гектаров земли.
В частности, на первом этапе реновации планируется построить 20 тысяч квартир.
Глава нашего государства подчеркнул важность реализации подобных проектов в первую очередь с учётом интересов местных жителей, на основе чётко выстроенной и справедливой системы. В этой связи было указано, что ответственные руководители, хокимы районов и их заместители по соответствующим направлениям пройдут дополнительное обучение по порядку проведения реновации и вопросам эффективной организации этой работы.
Также были затронуты вопросы инфраструктурного обеспечения зон реновации, развития торговли и сферы услуг вокруг новых жилых массивов.