O‘zbekiston Prezidenti BMT Bosh kotibining maxsus vakili bilan hamkorlik kun tartibi kengligini qayd etdi
421
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7 aprel kuni Toshkent shahrida o‘tayotgan Parlamentlararo ittifoqning 150-Assambleyasi doirasida BMT Bosh kotibining bolalarga nisbatan zo‘ravonlik masalalari bo‘yicha maxsus vakili Najat Maalani qabul qildi.
Yuqori martabali mehmon davlatimiz rahbariga Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi Antoniu Guterrishning samimiy salomini yetkazdi.
BMT institutlari, xususan, Maxsus vakil ofisi bilan bola huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha ko‘p qirrali sheriklikni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Maxsus vakil O‘zbekiston yetakchisining bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish, xotin-qizlar va bolalarni mojaroli hududlardan qaytarish, bolalar mehnatiga barham berish borasidagi samarali islohotlarini yuqori baholadi.
Bola huquqlariga oid xalqaro normativ-huquqiy hujjatlarni ishlab chiqish, bola huquqlarini himoya qilish bo‘yicha qonunchilik va milliy institutlar faoliyatini takomillashtirish masalalarida hamkorlikni rivojlantirish muhimligi qayd etildi.
Shuningdek, Toshkent shahrida bolalarga nisbatan zo‘ravonlikning oldini olish bo‘yicha mintaqaviy konferensiya va BMT bosh qarorgohida O‘zbekistonning amaliy tajribasi bilan tanishish bo‘yicha davra suhbatini o‘tkazish masalalari ko‘rib chiqildi.

Президент Узбекистана отметил широкую повестку сотрудничества со спецпредставителем Генерального секретаря ООН по вопросам насилия в отношении детей
382
7 апреля на полях 150-й Ассамблеи Межпарламентского союза, проходящей в городе Ташкенте Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял специального представителя Генерального секретаря ООН по вопросам насилия в отношении детей Наджат Маалу.
Высокая гостья передала главе нашего государства искренние приветствия Генерального секретаря Организации Объединённых Наций Антониу Гутерриша.
Были рассмотрены вопросы развития многопланового партнёрства с институтами ООН, в частности с офисом спецпредставителя в сфере защиты прав, свобод и законных интересов детей.
Специальный представитель высоко оценила результативные реформы лидера Узбекистана в области защиты детей от всех форм насилия, возвращения женщин и детей из конфликтных зон, а также искоренения детского труда.
Отмечена важность развития сотрудничества в вопросах разработки международных нормативно-правовых актов о правах ребенка, совершенствования законодательства и деятельности национальных институтов по защите прав детей.
Рассмотрены также вопросы проведения региональной конференции по профилактике насилия в отношении детей в Ташкенте и «круглого стола» по ознакомлению с практическим опытом Узбекистана в штаб-квартире ООН.