O‘zbekiston Prezidenti arab mamlakatlari parlamentlari rahbarlarini qabul qildi
Uchrashuvda Arab parlamenti Raisi Muhammad bin Ahmad Al-Yamahiy, Bahrayn parlamenti Vakillar kengashi Spikeri Ahmad bin Salmon Al-Musallam, Misr Vakillar palatasi Spikeri Hanafiy Ali Al-Jabaliy, O‘mon Sho‘ro kengashi Raisi Xolid bin Hilol Al-Ma’avali, Qatar Sho‘ro kengashi Raisi Hasan bin Abdulloh Al-G‘anim va Birlashgan Arab Amirliklari Federal milliy kengashi qo‘mitasi raisi Ali Rashid Al-Nuaymiy ishtirok etdi.
Arab dunyosi davlatlari bilan ko‘p qirrali munosabatlarni, shu jumladan parlamentlararo aloqalar orqali yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida delegatsiyalar rahbarlari O‘zbekiston yetakchisiga o‘z mamlakatlari yetakchilarining samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdilar.
Keyingi yillarda O‘zbekiston va arab mamlakatlarining keng qamrovli sherikligi jadal rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Oliy darajadagi tarixiy tashriflar amalga oshirildi, o‘zaro muloqot va almashinuvlar faol davom ettirilmoqda.
Birlashgan Arab Amirliklari va Qatar Davlati bilan munosabatlar strategik sheriklik darajasiga ko‘tarildi, Saudiya Arabistoni va Misr bilan keng qamrovli hamkorlik yo‘lga qo‘yildi.
Bahrayn Podshohligi va O‘mon Sultonligi bilan har tomonlama hamkorlik izchil rivojlanmoqda.
Ushbu mamlakatlar bilan investitsiya loyihalari portfeli 50 milliard dollardan oshdi. “Yashil” energetika, kimyo sanoati, qishloq xo‘jaligi, IT, transport va logistika, infratuzilma va turizm sohalarida loyihalar amalga oshirilmoqda. 500 ga yaqin qo‘shma korxona tashkil etildi, to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar soni haftasiga 150 tadan oshdi.
Mintaqaviy kun tartibidagi, shu jumladan Yaqin Sharqdagi vaziyatni tartibga solishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlar rejasi, eng avvalo, joriy yil may oyida Samarqand shahrida “Markaziy Osiyo – Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi” muloqtining ikkinchi sammitini o‘tkazish masalalari ko‘rib chiqildi.

Президент Узбекистана принял руководителей парламентов арабских стран
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 апреля на полях 150-й юбилейной Ассамблеи Межпарламентского союза принял руководителей парламентов арабских государств.
Во встрече приняли участие председатель Арабского парламента Мухаммад бин Ахмад Аль-Ямахи, спикер Совета представителей Парламента Бахрейна Ахмад бин Салман Аль-Мусаллам, спикер Палаты представителей Египта Ханафи Али Аль-Гебали, председатель Совета Шуры Омана Халид бин Хилал Аль-Маавали, председатель Совета Шуры Катара Хасан бин Абдулла Аль-Ганим и председатель комитета Федерального национального совета Объединенных Арабских Эмиратов Али Рашид Аль-Нуайми.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития многогранных отношений с государствами арабского мира, в том числе по линии парламентских связей.
В начале встречи главы делегаций передали лидеру Узбекистана искрение приветствия и наилучшие пожелания руководителей своих стран.
С глубоким удовлетворением отмечено, что в последние годы всеобъемлющее партнерство Узбекистана и стран арабского мира динамично развивается.
Осуществлены исторические визиты на высшем уровне, поддерживаются активные взаимные контакты и обмены.
Отношения с Объединенными Арабскими Эмиратами и Государством Катар вышли на уровень стратегического партнерства, с Саудовской Аравией и Египтом налажено всеобъемлющее сотрудничество.
Последовательно развивается всестороннее взаимодействие с Королевством Бахрейн и Султанатом Оман.
Портфель инвестиционных проектов с указанными странами превысил 50 миллиардов долларов. Реализуются проекты в сферах «зеленой» энергетики, химической промышленности, сельского хозяйства, IT-индустрии, транспорта и логистики, инфраструктуры и туризма. Создано порядка 500 совместных предприятий, число прямых авиарейсов превышает 150 в неделю.
Были рассмотрены актуальные вопросы региональной повестки, включая урегулирование ситуации на Ближнем Востоке.
Рассмотрен график предстоящих мероприятий на высшем уровне, прежде всего проведение второго саммита диалога «Центральная Азия– Совет сотрудничества арабских государств Залива» в мае этого года в городе Самарканде.