O‘zbekiston Prezidenti Hindiston bilan parlamentlararo hamkorlikni faollashtirishga chaqirdi
O‘zbekiston-Hindiston strategik sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Ko‘p qirrali hamkorlik izchil rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Keyingi yillarda tovar ayirboshlashda barqaror o‘sish kuzatilmoqda, muvaffaqiyatli kooperatsiya loyihalari ko‘paymoqda, aviaqatnovlar kengaymoqda.
Energetika, sog‘liqni saqlash, farmatsevtika, IT, qishloq xo‘jaligi kabi sohalarda loyihalar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekistonda Hindistonning 4 ta universiteti filiallari faoliyat yuritmoqda.
Suhbatda yaqin parlamentlararo almashinuvlarni, sohaviy qo‘mitalar darajasida faol aloqalarni yo‘lga qo‘yish, do‘stlik guruhlari va yoshlar platformalarini tashkil etish, shuningdek, ikki mamlakat hududlarining salohiyatini samarali ishga solish muhimligi ta’kidlandi.

Президент Узбекистана выступил за активное межпарламентское сотрудничество с Индией
7 апреля на полях 150-й юбилейной Ассамблеи Межпарламентского союза Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Республики Индия во главе со Спикером Лок Сабхи (нижней палаты) Парламента Омом Бирлой.
В начале встречи спикер передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Премьер-министра Индии Нарендры Моди.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-индийских отношений стратегического партнерства.
С удовлетворением отмечено последовательное развитие многопланового сотрудничества. В последние годы наблюдается устойчивый рост товарооборота, увеличивается число успешных примеров кооперации, расширяется авиасообщение.
Реализуются проекты в сферах энергетики, здравоохранения, фармацевтики, IT, сельского хозяйства.
В Узбекистане действуют филиалы 4 индийских университетов.
В ходе беседы была подчеркнута важность налаживания тесного межпарламентского обмена, активных контактов на уровне профильных комитетов, создания групп дружбы и молодежных платформ, а также эффективного задействования потенциала регионов двух стран.