Sizlarni “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” birinchi sammitida qutlashdan g‘oyat mamnunman.
Yevropa Kengashi Prezidenti Antoniu Koshta Janobi Oliylariga, Yevropa Komissiyasi Prezidenti Ursula fon der Lyayen Xonim Oliyalariga, mening barcha hamkasblarim – mintaqa mamlakatlari yetakchilariga sammitni aynan shu zaminda, qadimiy Samarqand shahrida o‘tkazish borasidagi tashabbusimizni qo‘llab-quvvatlaganlari uchun minnatdorlik bildiraman.
Ko‘p asrlar davomida Buyuk Ipak yo‘lining asosiy yo‘llari chorrahasida joylashgan ushbu shonli shahar sivilizatsiyalar muloqoti hamda Sharq va G‘arb o‘rtasidagi diplomatiya, savdo va madaniy almashuvlarning muhim markazi bo‘lgan.
Bu haqda ko‘plab tarixiy dalillar mavjud. Masalan, Movarounnahr hukmdori Amir Temur bundan olti asrdan ziyod vaqt oldin aynan shu zaminda turib erkin va xavfsiz savdoni ta’minlash maqsadida Yevropa hukmdorlari bilan faol muloqotlarni yo‘lga qo‘ygan.
Bizning Muhammad Xorazmiy, Ahmad Farg‘oniy, Abu Rayhon Beruniy, Ibn Sino, Mirzo Ulug‘bek va boshqa buyuk alloma va mutafakkirlarimiz jahon, jumladan, Yevropa ilm-fani va falsafasi rivojiga beqiyos hissa qo‘shganini albatta qayd etmasdan o‘tolmaymiz.
Bugun men mamnuniyat bilan ta’kidlashni istardimki, bizning chuqur tarixiy ildizlarga ega bo‘lgan munosabatlarimiz hozirgi zamon sharoitida jadal rivojlanmoqda va mustahkamlanmoqda.
Shu kunlarda bo‘lib o‘tgan ochiq, konstruktiv va samarali uchrashuvlar mamlakatlarimiz va mintaqalarimiz manfaatlari yo‘lida sheriklik va amaliy hamkorlikni chuqurlashtirishga bo‘lgan siyosiy irodamiz va qat’iyatimizni yana bir bor namoyon etdi.
Yevropa Ittifoqi asosiy institutlari rahbarlariga o‘zaro anglashuv va Markaziy Osiyoda integratsiya va barqaror taraqqiyot jarayonlarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlayotgani uchun yana bir bor minnatdorlik bildiraman.
Men bu zalda an’anaviy sheriklarimiz – Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Reno-Baso va Yevropa investitsiya banki vakillarini ko‘rib turganimdan ham xursandman. Ushbu moliya institutlarining “Kelajakka sarmoyalar” shiori ostida o‘tayotgan bugungi sammitimizning vazifa va qarorlarini ilgari surishdagi roli o‘ta muhim, deb hisoblayman.
Shu o‘rinda bundan sakkiz yil oldin O‘zbekiston bilan Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki munosabatlari to‘xtab yotganini qayd etishni istar edim. Bugun esa biz bankning eng yirik benefitsiarlaridan birimiz.
Ashxoboddagi uchrashuvlar yakunlari bo‘yicha bizning vazirlar va ekspertlarimiz ko‘p tomonlama hamkorlikning barcha asosiy yo‘nalishlarini qamrab olgan sammit kun tartibini tayyorlashdi.
Shuningdek, biz bugun Markaziy Osiyo duch kelayotgan zamonaviy ekologik tahdidlarga bag‘ishlangan Samarqand iqlim forumi yalpi sessiyasida ham birgalikda ishtirok etamiz.
Bizning uchrashuvimiz jadal va oldindan bashorat qilib bo‘lmaydigan global jarayonlar sharoitida o‘tmoqda.
Biz geosiyosiy ziddiyatlar, xavfsizlik muammolari, yirik mintaqaviy mojarolarning hamda barqaror taraqqiyotga nisbatan ijtimoiy va iqtisodiy tahdidlarning kuchayishiga guvoh bo‘lmoqdamiz.
Ayonki, hech bir mintaqa keng xalqaro hamkorliksiz bu qadar murakkab masalalarni mustaqil holda hal etishga qodir emas.
Shu munosabat bilan ta’kidlashni istardimki, Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi an’anaviy sheriklar bo‘lib, o‘zaro yaqin hamkorlik uchun talab faqat o‘sib bormoqda. Biz ham Yevropa tomoni kabi xalqaro huquqning tamoyil va me’yorlariga sodiqligimizni bildiramiz.
Ukraina atrofidagi vaziyatni tinch yo‘l bilan hal etish bo‘yicha muzokaralar jarayonlari boshlanganini olqishlaymiz va to‘liq qo‘llab-quvvatlaymiz. Oldinda juda murakkab va yechimi oson bo‘lmagan masalalar turganini tushunamiz.
Biroq diplomatik sa’y-harakatlar va siyosiy qarorlar qabul qilishdan boshqa muqobil yo‘lni biz ko‘rmayapmiz.
Umumiy siyosiy irodamiz tufayli barqaror va ortga qaytmas tus olgan Markaziy Osiyodagi chuqur transformatsiya jarayonlari ko‘pqirrali hamkorligimizni rivojlantirishga xizmat qilmoqda.
Mintaqa mamlakatlari o‘rtasida ishonch va yaxshi qo‘shnichilik mustahkamlanmoqda, keng ko‘lamli hamkorlik va kooperatsiya aloqalari kengaymoqda. Bundan yetti-sakkiz yil avval buning uchun hatto sharoit ham yo‘q edi. Ba’zi mamlakatlar o‘rtasidagi chegaralar yopiq edi. Na savdo, na tranzit, na biznes, hech qanday gumanitar almashuvlar yo‘q edi. Munosabatlar shunchaki muzlatib qo‘yilgandi. O‘shanda hech kim yaqin kelajakda biz Yevropa yetakchilari bilan muzokaralarda mintaqamizni birgalikda namoyon etishimizni tasavvur ham qila olmas edi.
Markaziy Osiyoning ochiqligi va barcha sheriklar bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikka tayyor ekani mintaqada xavfsizlik va farovonlikni ta’minlashning eng muhim shartiga aylandi.
Shu yil sentyabr oyida biz Toshkentda mintaqadagi davlat rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuvini o‘tkazamiz va uning doirasida umumiy kun tartibidagi barcha dolzarb vazifalarni ochiq va konstruktiv hal qilamiz.
Bugungi sammitimiz arafasida tarixiy voqealar bo‘lib o‘tganini alohida qayd etishni istardim. Bu o‘rinda gap Qirg‘iziston va Tojikiston o‘rtasida davlat chegaralari masalasi to‘liq hal etilgani va delimitatsiya qilish bo‘yicha kelishuvlar imzolangani haqida bormoqda.
Yana bir bor hurmatli hamkasblarim Emomali Sharipovich Rahmon va Sadir Nurg‘ojoyevich Japarovni samimiy tabriklayman.
Biz birgalikda mintaqada yirik investitsiya va infratuzilma loyihalarini amalga oshirayotganimizni ta’kidlash joiz. Bunday loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun qo‘shma investitsiya jamg‘armalari va kompaniyalari faoliyat ko‘rsatmoqda. Mintaqada ichki savdo hajmi oshib bormoqda. Ularni rag‘batlantirish uchun chegaraoldi savdo zonalari yaratilmoqda. Bularning barchasi mamlakatlarimiz va butun mintaqamizning barqaror iqtisodiy taraqqiyotiga imkon yaratayotganini ta’kidlashni istar edim.
Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki ekspertlari hisob-kitoblariga ko‘ra, mintaqaviy yalpi ichki mahsulotning o‘sishi bu yil olti foizgacha yetadi va bu boshqa mintaqalardagi o‘rtacha ko‘rsatkichdan sezilarli darajada yuqoridir. Jumladan, O‘zbekistonda sanoatlashtirish, infratuzilmalarga sarmoyalar kiritish, iqtisodiyotni liberallashtirish va biznesni qo‘llab-quvvatlash hisobidan barqaror iqtisodiy o‘sish ta’minlanmoqda.
Umummintaqaviy o‘ziga xoslikni shakllantirish, shuningdek, madaniy-gumanitar va ta’lim bo‘yicha almashuvlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan hamkorlikdagi ishlarimizni alohida ta’kidlamoqchiman.
Biz mamlakatlarimizda yetakchi milliy o‘quv muassasalarining filiallarini ochyapmiz. Xorijiy sayyohlar uchun yagona Markaziy Osiyo vizasi loyihasini ilgari suryapmiz.
Bizning ilk sammitimiz Qozog‘iston va Qirg‘izistonda muvaffaqiyatli o‘tgan Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi yetakchilarining ikkita uchrashuvining mantiqiy davomidir. Ushbu muloqotlar har ikki tomonning manfaatlarini tushunish va sheriklikning umumiy yo‘nalishlarini belgilab olish uchun foydali bo‘ldi. So‘nggi yillarda Yevropa Ittifoqi bilan o‘zaro hamkorlik sezilarli faollashgani kuzatilayotganini qayd etmoqchiman.
Keyingi yetti yilda Markaziy Osiyo mamlakatlarining Yevropa Ittifoqi bilan o‘zaro tovar aylanmasi hajmi bir necha barobar o‘sib, 54 milliard yevroga yetdi. Hamkorlikning samarali platformalari ishga tushirildi. Barcha muhim yo‘nalishlarda vazirlar ishtirokida majlislar, forumlar, sammitlar va konferensiyalar doimiy o‘tkazib kelinmoqda.
Shu bilan birga, ushbu uchrashuv ko‘pqirrali munosabatlarimiz rivojida yangi bosqichning o‘ziga xos boshlanish nuqtasi bo‘lishi lozim, deb hisoblayman.
Shu munosabat bilan, o‘rta va uzoq muddatli istiqbolda hamkorlikdagi ishlarimizning biz uchun ustuvor yo‘nalishlarini ko‘rsatib o‘tishni istar edim.
Birinchi. Bu – siyosiy muloqotlarni mustahkamlash yo‘lidagi sa’y-harakatlar va investitsiyalar, ko‘p tomonlama hamkorlikning huquqiy va institutsional asoslari.
Sammit yakunlari bo‘yicha Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida strategik sheriklik o‘rnatish haqida tarixiy qaror qabul qilinadi. Qabul qilinadigan hujjatning qoidalarini amalga oshirishga qaratilgan kompleks chora-tadbirlarni birgalikda ishlab chiqish va qabul qilish zarur, deb hisoblaymiz.
Ishonchim komilki, bizning strategik sherikligimiz aniq qarorlar, loyiha va dasturlar bilan boyitilishi kerak. Shu munosabat bilan, bizning ikki mintaqamiz o‘rtasida sheriklik va hamkorlik bo‘yicha to‘laqonli Bitimni imzolash masalasini ko‘rib chiqishni taklif etamiz.
Biz, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi muhim masalalar bo‘yicha umumiy pozitsiyalarni ishlab chiqish uchun tashqi siyosat idoralari rahbarlari uchrashuvlarini doimiy o‘tkazib borish, parlamentlararo aloqalarni faollashtirish va “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” parlamentlararo hamkorlik forumini ta’sis etish hamda uning ilk tadbirini shu yil kuzda O‘zbekistonda o‘tkazish, yetakchi tahlil markazlari hamkorligini kengaytirishni taklif etamiz.
Sammitimizni har ikki yilda bir marta o‘tkazish bo‘yicha taklifni to‘liq qo‘llab-quvvatlaymiz. Kelishuvlarimizni o‘z vaqtida amalga oshirishni ta’minlash bo‘yicha tizimli ishlash maqsadida navbatdagi yig‘ilishimizga qadar sammit kotibiyati funksiyasini o‘z zimmamizga olishga tayyormiz.
Ikkinchi. Iqtisodiyot va texnologik modernizatsiyaga investitsiyalar kiritish o‘zaro hamkorligimizning ustuvor mezoni bo‘lishi lozim.
Biz iyun oyining boshida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan sheriklikda Toshkent xalqaro investitsiya forumini o‘tkazamiz. Ushbu tadbirda Yevropaning yetakchi kompaniya va banklari bilan umumiy qiymati 30 milliard yevrodan ortiq bo‘lgan joriy loyihalar portfelini taqdim etish niyatidamiz.
Ta’kidlash o‘rinliki, bugungi kunda Yevropaning barcha biznes “kapitanlari”, sanoat va innovatsiya sohalari yetakchilari O‘zbekiston va mintaqamizdagi boshqa mamlakatlarda muvaffaqiyatli ish olib bormoqda. Ular orasida “TOTAL”, “Siemens”, “Linde”, “Airbus”, “BASF”, “IDF”, “Orano”, “OTP Group” va boshqa ko‘plab korporatsiyalar bor.
Forum jarayonida ikki mintaqaning investitsiyaviy imkoniyatlariga bag‘ishlangan alohida sessiyani o‘tkazishni taklif etaman. O‘zbekistonda Yevropa kompaniyalari uchun Mintaqaviy sanoat parki konsepsiyasi taqdimotini ham ana shu sessiyada o‘tkazishni reja qilyapmiz.
Shu kunlarda Toshkentda Yevropa investitsiya banki ofisini ochish to‘g‘risida imzolangan bitim Yevropa Ittifoqi mamlakatlaridan Markaziy Osiyoga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar oqimini rag‘batlantiradi.
Yevropalik sheriklarimiz yana bir tashabbusimizni – “yashil” energetika, innovatsiyalar, transport, infratuzilma sohalarida va agrar sektorda yirik mintaqaviy loyihalarni ilgari surish uchun Investitsiya platformasini ishga tushirish bo‘yicha taklifimizni qo‘llab-quvvatlashiga umid qilamiz.
Bundan tashqari, mamlakatlarimizning iqtisodiy manfaatlarini yaqinlashtirish bo‘yicha qator yangi takliflarni bildirmoqchimiz. Bu, eng avvalo, investitsiyalarni himoya qilish va rag‘batlantirish to‘g‘risidagi ko‘ptomonlama bitimni imzolash, xususiy sektor vakillarini keng jalb etgan holda, “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” qo‘shma savdo palatasini ishga tushirish, kichik va o‘rta biznes loyihalarini, birinchi galda, xotin-qizlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shma mintaqaviy dasturlarni qabul qilishga qaratilgandir.
O‘zbekistonda o‘zaro transport bog‘liqligi bo‘yicha navbatdagi Iqtisodiy forum va Investorlar forumini qabul qilishga tayyormiz.
Shuningdek, eksport qiluvchilarimiz salohiyatini oshirish, laboratoriyalar, standartlashtirish va sertifikatlashtirish markazlarini yaratish uchun Yevropa Ittifoqining texnik ko‘magini kengaytirish muhimdir.
Uchinchi. Sammit davomida strategik mineral resurslar sohasida hamkorlik va investitsiyalarni chuqurlashtirish bo‘yicha qaror qabul qilinadi.
Ta’kidlash o‘rinliki, O‘zbekiston geologiya-razvedka, strategik xomashyo materiallari konlarini o‘zlashtirish va ularni chuqur qayta ishlash sohasida yuqori texnologik ishlab chiqarish tarmoqlarini yaratish borasida Yevropadagi yetakchi kompaniyalar bilan hamkorlik qilish bo‘yicha katta ijobiy tajribaga ega. Biz bu yo‘nalishda Yevropa Ittifoqi bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni chuqurlashtirishni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash niyatidamiz.
Ushbu mahsulotlarni, shuningdek, tayyor sanoat va qishloq xo‘jaligi tovarlarini Yevropa bozorlariga yetkazib berish uchun samarali transport yo‘laklarining yo‘qligi bunda asosiy to‘siq hisoblanadi. Jumladan, Transkaspiy transport koridorini kengaytirish va yuk bilan ta’minlash uchun o‘zaro muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlarni va biznes uchun manfaatli sharoitlarni ishlab chiqish zarur. Ishonaman, ushbu vazifalar “Global darvoza” umumevropa dasturining maqsadlariga to‘liq mos keladi.
Shu munosabat bilan, kelishilgan yondashuvlarni ishlab chiqish uchun Yevropa Ittifoqi shafeligida ushbu yo‘nalishda joylashgan mamlakatlarning transport vazirlari uchrashuvini chaqirishni taklif etamiz.
To‘rtinchi. “Yashil” energetika va ekologik barqarorlikka yo‘naltirilgan investitsiyalar strategik ahamiyatga ega bo‘lib bormoqda.
O‘zbekiston Markaziy Osiyo mintaqasidan Yevropaga elektr energiyasini yetkazib berish bo‘yicha xalqaro loyihani to‘liq qo‘llab-quvvatlaydi. Sammit arafasida ushbu loyihani amalga oshirish bo‘yicha tegishli bitimni ratifikatsiya qildik.
Ta’kidlash o‘rinliki, biz 2030 yilga borib mamlakat energiya balansida qayta tiklanadigan energiya ulushini 54 foizga yetkazishni, 24 ming megavatt “yashil” quvvatlarni ishga tushirishni rejalashtirmoqdamiz.
“Toza” energiya bo‘yicha “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” sherikligining yo‘lga qo‘yilishi bilan o‘zaro hamkorligimizning muhim platformasi yaratilishi mumkin.
Shuningdek, “uglerod kreditlari” loyihalarini ishlab chiqishni moliyalashtirish va ularning bozorini rivojlantirish uchun turdosh vazirliklar rahbarlari darajasida ishchi guruhni ta’sis etishni taklif etamiz. Bo‘lib o‘tishi kutilayotgan Iqlim forumi chog‘ida mintaqaning “Yashil” taraqqiyot konsepsiyasini taqdim etamiz.
Beshinchi. Inson kapitaliga investitsiyalar ta’lim va madaniy-gumanitar sohalardagi almashuvlarni kengaytirish imkonini beradi.
Yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash bo‘yicha “ERAZMUS PLYUS” dasturlari doirasida mintaqa mamlakatlari uchun maxsus kvotalarni joriy etish  ushbu maqsadga erishishga xizmat qilishi mumkin.
Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan ilmiy-ta’lim hamkorligini kengaytirish uchun O‘zbekistonda “Ufq – Yevropa” dasturi ofisini ochishga tayyormiz. Bundan tashqari, sun’iy intellekt, ma’lumotlar “katta bazalari”, raqamlashtirish, kosmik tadqiqotlar sohasida ilmiy va texnologik almashuvlar bo‘yicha qo‘shma dasturni ishlab chiqishni taklif etamiz.
O‘zbekiston, shuningdek, mintaqa mamlakatlarini raqamli ta’lim sohasida Yevropa harakatlar dasturiga qo‘shish, Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi mamlakatlari yetakchi universitetlari o‘rtasida sheriklik borasida “Yo‘l xaritasi”ni amalga oshirish bo‘yicha tashabbuslarni ilgari suradi.
Yevropalik mutaxassislar ishtirokida “Lazgi” milliy baletining sahnalashtirilishi madaniyat sohasidagi kooperatsiyaning yaqqol misoli bo‘ldi. Yevropadagi Luvr, Berlin Yangi muzeyi, Vena Butunjahon muzeyi kabi yirik muzeylarda Markaziy Osiyoning tarixiy merosiga bag‘ishlangan ko‘rgazmalar muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Ta’kidlash joizki, joriy yilning kuzida ushbu zaminda, Samarqandda o‘tadigan, so‘nggi qirq yilda Parijdan tashqarida ilk bor bo‘ladigan YUNESKO Bosh konferensiyasi chog‘ida barcha xorijiy sheriklarimizni mintaqamiz xalqlarining boy madaniyati va san’ati bilan yanada keng tanishtirishni xohlar edik.
Shuningdek, joriy yilda Buxoroda birinchi “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” sayyohlik forumini o‘tkazishni reja qilyapmiz.
Yevropa Ittifoqi mamlakatlari tajribasini joriy etish asosida “Bir tur – butun mintaqa” konsepsiyasini amalga oshirish, shuningdek, mintaqamiz sayyohlari uchun viza rejimini soddalashtirish masalasini ko‘rib chiqishda yevropalik sheriklarimizning ko‘magiga tayanamiz.
Xavfsizlikka nisbatan umumiy tahdidlar, xususan, terrorizm, ekstremizm, radikalizm, kiberjinoyatchilik, narkotrafik va noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashishda hamkorlik tobora dolzarb bo‘lib bormoqda.
Yevropalik sheriklarimizning terrorizmga qarshi kurashish masalalari bo‘yicha muloqotni yo‘lga qo‘yish haqidagi taklifini qo‘llab-quvvatlaymiz. “BOMCA” va “CADAP” dasturlari doirasida o‘zaro amaliy hamkorlikni kengaytirish muhim, deb hisoblaymiz.
Afg‘onistonni tinch rivojlantirish masalalarida siyosiy maslahatlashuvlarni davom ettirishga tayyormiz. Ming afsuski, jahon hamjamiyati ushbu mamlakat hududidan kelib chiqadigan barcha tahdidlarni yetarlicha baholay olmayapti.
Afg‘on tomonini mintaqaviy iqtisodiy jarayonlarga, jumladan, investitsiya va infratuzilma loyihalarini amalga oshirish, ijtimoiy sohani qayta tiklash yo‘li bilan faol jalb etish zarur, deb hisoblaymiz. Qabul qilingan majburiyatlarni bajarish uchun xalqaro hamjamiyatning amaldagi afg‘on hukumati bilan konstruktiv muloqot o‘rnatish muhimligini tushunishi va qo‘llab-quvvatlashiga umid qilamiz.
So‘zimning nihoyasida bizning tashabbus va kelishuvlarimizni amalga oshirish mexanizmlarini joriy etish muhimligini alohida qayd etishni istar edim.
Shu munosabat bilan, “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” formatida Bosh vazir o‘rinbosarlari darajasida har yili uchrashuvlari o‘tkazib boriladigan Sheriklik qo‘mitasini ta’sis etish maqsadga muvofiq, deb hisoblaymiz.
Barchangizga ochiq, ishonchli va konstruktiv muloqot uchun yana bir bor chuqur tashakkur izhor etaman.
Ishonchim komilki, Yevropaning yetakchi institutlari va moliya tashkilotlari rahbarlari Markaziy Osiyoning umumiy pozitsiyaga ega ekaniga, ishonchli va mas’uliyatli sherik sifatida keng ko‘lamli hamkorlikka tayyor ekaniga amin bo‘lishdi.
Barchangizni ikki mintaqa o‘rtasida strategik sheriklik o‘rnatish to‘g‘risida tarixiy qaror qabul qilinishi bilan tabriklayman.
Erishilgan barcha kelishuvlar va ilgari surilgan tashabbuslarni amalga oshirish uchun Sammit kotibiyatiga, ekspertlar bilan birgalikda, bir oy muddatda, biz ishchi tartibda tasdiqlashimiz mumkin bo‘lgan “Yo‘l xaritasi”ni tayyorlash taklifini bildiraman.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на первом саммите «Центральная Азия – Европейский Союз»
360
Рад приветствовать вас на первом саммите «Центральная Азия – Европейский Союз».
Хочу выразить слова особой признательности президенту Европейского совета господину Антониу Коште, президенту Европейской комиссии госпоже Урсуле фон дер Ляйен, всем моим коллегам – лидерам стран региона за поддержку нашей инициативыо проведении саммита именно здесь, в древнем Самарканде.
На протяжении столетий этот прославленный город, расположенный на перекрестке главных дорог Великого шелкового пути, был важным центром диалога цивилизаций, дипломатического, торгового и культурного обмена между Востоком и Западом.
Есть много подтверждающих это исторических фактов. Так, именно отсюда правитель Мавераннахра Амир Темур более шести веков назад налаживал активные контакты с европейскими монархами в целях обеспечения свободной и безопасной торговли.
Не могу не отметить вклад наших великих ученых и мыслителей – Хорезми, Фергани, Беруни, Авиценны, Улугбека и других в развитие мировой науки и философии, в том числе в Европе.
И сегодня я с удовлетворением хочу подчеркнуть, что наши отношения, имеющие глубокие корни, динамично развиваются и укрепляются в современных условиях.
Состоявшиеся накануне открытые, конструктивные и продуктивные встречи еще раз показали наличие политической воли и решимости углублять партнерство и практическое сотрудничество в интересах наших стран и регионов.
Еще раз выражаю благодарность руководителям главных институтов Европейского Союза за понимание и всемерную поддержку процессов интеграции и устойчивого развития в Центральной Азии.
Я также рад видеть в этом зале наших традиционных партнеров – президента Европейского банка реконструкции и развития госпожу Рено-Бассо и представителей Европейского инвестиционного банка.
Считаю ключевой роль этих финансовых институтов в продвижении задач и решений сегодняшнего саммита, проходящего под девизом «Инвестируя в будущее».
В этом контексте хотел бы отметить, что еще восемь лет назад отношения Узбекистана с ЕБРР были заморожены. А сегодня мы являемся крупнейшим бенефициаром данного банка.
Наши министры и эксперты по итогам встречи в Ашхабаде подготовили повестку дня саммита, которая охватывает все основные направления многогранного сотрудничества.
Сегодня нам также предстоит вместе принять участие в пленарной сессии Самаркандского климатического форума, посвященного современным экологическим вызовам, с которыми сталкивается Центральная Азия.
Наша встреча проходит в условиях динамичных и непредсказуемых глобальных процессов. Мы являемся свидетелями усиления геополитической напряженности, проблем безопасности, крупных региональных конфликтов, социальных и экономических вызовов устойчивому развитию.
Очевидно, что ни один регион самостоятельно, без широкого международного сотрудничества не справится с решением столь непростых вопросов. В этой связи подчеркну, что Центральная Азия и Евросоюз являются традиционными партнерами, и востребованность тесного взаимодействия только растет.
Мы разделяем приверженность европейской стороны принципам и нормам международного права.
Приветствуем и полностью поддерживаем начало переговорного процесса по мирному урегулированию ситуации вокруг Украины. Понимаем, что предстоит решить очень сложные, непростые вопросы. Но другой альтернативы предпринимаемым дипломатическим усилиям и политическому решению мы не видим.
Развитию нашего многопланового сотрудничества способствует глубинная трансформация в Центральной Азии, которая благодаря общей политической воле приобрела устойчивый и необратимый характер.
Между странами региона укрепляются доверие и добрососедство, расширяются полномасштабное сотрудничество и кооперация.
Еще семь-восемь лет назад для этого не было даже предпосылок. Границы между отдельными странами были закрыты. Не было ни торговли, ни транзита, ни бизнеса, никаких гуманитарных обменов. Отношения были попросту заморожены.
Никто не мог тогда представить, что в самом ближайшем будущем мы станем вместе представлять регион на переговорах с европейскими лидерами.
Подчеркну, открытость Центральной Азии и ее готовность к взаимовыгодному сотрудничеству со всеми партнерами стали важнейшим условием обеспечения безопасности и процветания региона.
В сентябре этого года мы проведем в Ташкенте уже седьмую Консультативную встречу глав государств нашего региона, на площадке которой открыто и конструктивно решаем все актуальные задачи совместной повестки.
Отдельно хочу отметить историческое событие, которое состоялось накануне сегодняшнего саммита. Речь идет о полном урегулировании и подписании договоренностей по делимитации Государственной границы между Кыргызстаном и Таджикистаном.
Ещё раз искренне поздравляю моих уважаемых коллег Эмомали Шариповича Рахмона и Садыра Нургожоевича Жапарова.
Следует отметить, что мы вместе реализуем в регионе крупные инвестиционные и инфраструктурные проекты. При этом для поддержки таких проектов действуют совместные инвестиционные фонды и компании. Увеличивается внутрирегиональная торговля. В целях ее стимулирования создаются приграничные торговые зоны.
Подчеркну, что все это способствует устойчивому экономическому развитию наших стран и региона в целом.
Эксперты ЕБРР прогнозируют рост регионального ВВП в этом году до шести процентов, что заметно выше средних показателей в других регионах.
В частности, в Узбекистане устойчивое экономическое развитие обеспечивается за счет индустриализации, инвестиций в инфраструктуру, либерализации экономики и поддержки бизнеса.
Отдельно отмечу совместную работу по формированию общерегиональной идентичности, а также поддержке культурно-гуманитарного и образовательного обмена.
Мы открываем в наших странах филиалы ведущих национальных учебных заведений. Продвигаем проект единой центральноазиатской визы для зарубежных туристов.
Наш первый саммит является логическим продолжением двух встреч лидеров Центральной Азии и Евросоюза, успешно прошедших в Казахстане и Кыргызстане. Эти контакты стали полезными для понимания обоюдных интересов и определения общих направлений партнерства.
Отмечу, что в последние годы наблюдается заметная активизация взаимодействия с Евросоюзом. За семь лет товарооборот стран Центральной Азии с ЕС вырос в несколько раз, составив 54 миллиарда евро.
Запущены эффективные платформы сотрудничества. Регулярно проходят министерские заседания, форумы, саммиты и конференции по всем ключевым направлениям. Вместе с тем считаю, что нынешняя встреча должна стать «точкой отсчета» нового этапа в развитии многоплановых отношений.
В этой связи хотел бы представить наше видение приоритетов дальнейшей совместной работы на среднесрочную и долгосрочную перспективу.
Первое. Это усилия и инвестиции в укрепление политического диалога, правовой и институциональной основы многостороннего сотрудничества.
По итогам саммита будет принято историческое решение об установлении стратегического партнерства между Центральной Азией и Европейским Союзом.
Считаем необходимым совместно выработать и принять комплексные меры, направленные на практическую реализацию положений принимаемого документа.
Убежден, что наше стратегическое партнерство должно быть наполнено конкретными решениями, проектами и программами.
В этой связи предлагаем рассмотреть вопрос подписания полноценного Соглашения о партнерстве и сотрудничестве между двумя нашими регионами.
Мы также выступаем за проведение регулярных встреч глав внешнеполитических ведомств для «сверки часов» по международной и региональной повестке, активизацию межпарламентских связей и учреждение Форума межпарламентского сотрудничества «Центральная Азия – ЕС» с организацией первого мероприятия уже этой осенью в Узбекистане, расширение сотрудничества ведущих аналитических центров.
Полностью поддерживаем предложение о проведении саммита раз в два года.
В целях системной работы по обеспечению своевременной реализации договоренностей готовы взять на себя функции секретариата саммита до очередного заседания.
Второе. Приоритетным измерением нашего взаимодействия должны стать инвестиции в экономическую и технологическую модернизацию.
В начале июня в партнерстве с Европейским банком реконструкции и развития мы проведем Ташкентский инвестиционный форум. На этом мероприятии намерены представить текущий портфель проектов с ведущими европейскими компаниями и банками на сумму свыше 30 миллиардов евро.
Надо подчеркнуть, что сегодня все «капитаны» бизнеса, индустриальные и инновационные лидеры Европы успешно работают в Узбекистане и других странах региона. В их числе корпорации «TOTAL», «Siemens», «Linde», «Airbus», «BASF», «IDF», «Orano», «OTP Group» и многие другие.
Предлагаем в ходе форума провести отдельную сессию «Инвестиционных возможностей двух регионов».
Там же планируем провести презентацию Концепции регионального Промышленного парка для европейских компаний в Узбекистане.
Уверен, что подписанное накануне Соглашение об открытии офиса Европейского инвестиционного банка в Ташкенте будет стимулировать приток прямых инвестиций в Центральную Азию из стран ЕС.
Рассчитываем на поддержку со стороны европейских партнеров еще одной инициативы – о запуске Инвестиционной платформы для продвижения крупных региональных проектов в области «зеленой» энергетики, инноваций, транспорта, инфраструктуры и аграрного сектора.
Кроме того, мы выступаем с целым рядом новых предложений по сближению экономических интересов наших стран.
Это прежде всего заключение многостороннего Соглашения о защите и поощрении инвестиций, запуск совместной Торговой палаты «Центральная Азия – ЕС» с широким вовлечением представителей частного сектора, принятие совместной региональной программы поддержки проектов малого и среднего бизнеса, в первую очередь женского предпринимательства.
Готовы принять в Узбекистане очередной Экономический форум и Форум инвесторов по транспортной взаимосвязанности.
Важно также расширение технического содействия Европейского Союза для повышения потенциала наших экспортеров, создания лабораторий и центров стандартизации и сертификации.
Третье. В ходе саммита будет принято решение об углублении сотрудничества и инвестициях в сферу критических минеральных ресурсов.
Следует отметить, что Узбекистан имеет большой положительный опыт сотрудничества с ведущими европейскими компаниями в области геологоразведки и освоения месторождений стратегических сырьевых материалов, создания высокотехнологичных производств по их глубокой переработке.
Мы намерены всесторонне поддерживать углубление взаимовыгодного сотрудничества с Европейским Союзом в этом направлении.
Основным препятствием является отсутствие эффективных транспортных коридоров для доставки данной продукции, а также готовых промышленных и сельскохозяйственных товаров на европейский рынок. В частности, нужна разработка скоординированных мер и выгодных бизнесу условий для расширения и загрузки Транскаспийского транспортного коридора.
Уверен, что эти задачи полностью соответствуют целям общеевропейской программы «Глобальные ворота».
В этой связи предлагаем созвать под эгидой Евросоюза встречу министров транспорта стран пролегания данного маршрута для выработки согласованных подходов.
Четвертое. Стратегическое значение приобретают инвестиции в «зеленую» энергетику и экологическую устойчивость.
Узбекистан полностью поддерживает международный проект по поставкам электроэнергии из региона Центральной Азии в направлении Европы. Накануне саммита ратифицировали соответствующее соглашение по реализации данного проекта.
Следует отметить, что мы планируем к тридцатому году увеличить до 54 процентов долю возобновляемой энергии в энергобалансе страны, ввести 24 тысячи мегаватт «зеленых» мощностей.
Важная платформа взаимодействия может быть создана с запуском Партнерства «Центральная Азия – ЕС» по «чистой» энергетике.
Для проработки финансирования проектов и развития рынка «углеродных кредитов» предлагаем также учредить Рабочую группу на уровне руководителей профильных ведомств.
В ходе запланированного Климатического форума мы представим Концепцию «зеленого» развития региона.
Пятое. Инвестиции в человеческий капитал позволят расширить образовательный и культурно-гуманитарный обмен.
Достижению этой цели может способствовать введение специальных квот для стран региона в рамках программы «Эразмус плюс» по подготовке высококвалифицированных специалистов.
Готовы открыть в Узбекистане офис программы «Горизонт – Европа» для расширения научно-образовательного сотрудничества со странами Центральной Азии.
Кроме того, предлагаем разработать совместную Программу научного и технологического обмена в области искусственного интеллекта, «больших данных», цифровизации и космических исследований.
Узбекистан также выступает с инициативами включения стран региона в европейскую Программу действий в области цифрового образования, реализации «дорожной карты» партнерства между ведущими университетами стран Центральной Азии и Европейского Союза.
Ярким примером кооперации в культурной сфере стала постановка с участием европейских специалистов национального балета «Лазги».
В Европе успешно проведены выставки исторического наследия Центральной Азии в таких крупнейших музеях, как Лувр, Новый музей Берлина и Всемирный музей Вены.
Хотели бы в ходе предстоящей этой осенью здесь, в Самарканде, Генеральной конференции ЮНЕСКО, которая впервые за сорок лет пройдет за пределами Парижа, еще шире ознакомить всех наших зарубежных партнеров с богатейшей культурой и искусством народов региона.
В этом году также планируем провести в Бухаре первый туристический форум «Центральная Азия – Европейский Союз».
Рассчитываем на содействие европейских партнеров в реализации концепции «Один тур – весь регион» на основе внедрения опыта стран ЕС, а также в рассмотрении вопроса упрощения визового режима для туристов из нашего региона.
Растет актуальность сотрудничества в борьбе с общими угрозами безопасности, в том числе терроризмом, экстремизмом, радикализмом, киберпреступностью, наркотрафиком и незаконной миграцией.
Поддерживаем предложение европейских партнеров о запуске диалога по вопросам контртерроризма.
Считаем также важным расширять практическое взаимодействие в рамках программ «BOMCA» и «CADAP».
Готовы продолжать политические консультации по вопросам мирного развития Афганистана. К глубокому сожалению, мировое сообщество недооценивает все вызовы, исходящие с территории этой страны.
Считаем необходимым активно вовлекать афганскую сторону в региональные экономические процессы, в том числе путем реализации инвестиционных и инфраструктурных проектов, восстановления социального сектора. Надеемся на понимание и поддержку важности налаживания конструктивного диалога международного сообщества с нынешними афганскими властями для выполнения принятых обязательств.
В завершение своего выступления хотел бы особо отметить важность внедрения механизмов практической реализации наших инициатив и договоренностей.
В этой связи считаем целесообразным учреждение Комитета партнерства на уровне заместителей премьер-министров в формате «Центральная Азия – ЕС» с проведением ежегодных встреч.
Выражаю глубокую благодарность всем вам за открытый, доверительный и конструктивный диалог.
Уверен: руководители ведущих европейских институтов и финансовых организаций убедились в том, что Центральная Азия выступает с общих позиций и готова к полномасштабному сотрудничеству в качестве надежного и ответственного партнера.
Поздравляю всех вас с принимаемым историческим решением об установлении стратегического партнерства между двумя нашими регионами.
Для практической реализации всех достигнутых договоренностей и выдвинутых инициатив предлагаю секретариату саммита вместе с экспертами в месячный срок подготовить «дорожную карту», которую мы могли бы утвердить в рабочем порядке.