Yo‘l qurilishi loyihalari bo‘yicha hisobot berildi
Mamlakatimizda jami 184 ming kilometrdan ziyod avtomobil yo‘li bor. Tahlillarga ko‘ra, xalqaro ahamiyatga ega yo‘llarimizning 25 foizi katta yuklamada ishlayapti. Masalan, kuniga 32 ming avtomobilga mo‘ljallangan “Toshkent – Samarqand” yo‘lida 45 mingta transport qatnayapti. Tirbandlik sababli ba’zan bunga 6 soatgacha vaqt ketayapti. 2030 yilga borib harakat jadalligi 80 mingdan oshishi mumkin.
O‘zbekiston Prezidentining 2023 yil 10 oktyabrdagi qarorida zamonaviy avtomobil yo‘llarini tashkil etish istiqbollari belgilangan edi. Bundan ko‘zlangan asosiy maqsad, birinchi navbatda, aholiga qulayliklar yaratish, milliy iqtisodiyotda logistika zanjirlarini mustahkamlashdir.
Mazkur qarorga muvofiq, Toshkentdan Samarqandga va Andijonga eltuvchi muqobil yo‘llar qurish ustida ish olib borilmoqda. Jumladan, Jahon banki ishtirokida “Toshkent – Andijon” yo‘li loyihalashtirildi. Yanvarda uni qurish bo‘yicha xalqaro tender e’lon qilindi. Qisqa vaqtda unga 30 dan ortiq nufuzli xorijiy kompaniyalar qiziqish bildirdi.
Umumiy uzunligi 314 kilometr bo‘lgan bu tezyurar magistral foydalanishga topshirilishi natijasida Toshkent bilan Andijon orasidagi qatnov vaqti 5 soatdan 3 soatgacha qisqaradi. Shuningdek, bu yalpi ichki mahsulotni 2,6 foizga oshirib, avtohalokatlarni 40 foizga kamaytirish imkonini beradi.
Yana bir loyiha Toshkent bilan Samarqandni bog‘lovchi qo‘shimcha yo‘l qurishga qaratilgan. Xorijiy mutaxassislar ishtirokida uning texnik-iqtisodiy asoslari ishlab chiqilgan. Bu yangi yo‘lning uzunligi 300 kilometr atrofida bo‘ladi. Uning natijasida Toshkent bilan Samarqand o‘rtasida qatnov vaqti 4,5 soatdan 2,5 soatgacha qisqaradi. Hozirgi mavjud yo‘lda tirbandlik ancha kamayadi.
Umuman, bu yangi yo‘llar barcha zamonaviy talablarga javob beradigan, muqobil va qulay bo‘ladi. Ularda haydovchi va yo‘lovchilar uchun turli pullik xizmatlar yo‘lga qo‘yiladi. Bunyodkorlik jarayonida mahalliy qurilish korxonalari ham qatnashishi mumkin bo‘ladi.
Transport vaziri mazkur loyihalar holati bo‘yicha taqdimot qildi. Geodeziya ishlarini jadallashtirib, yo‘llar hududini tayyorlash, qurilishga mablag‘ va pudratchilarni jalb qilish masalalari ko‘rib chiqildi.

Доложено о ходе проектов дорожного строительства
Главе нашего государства была представлена информация о ходе реализации проектов строительства автомобильных дорог.
Общая протяженность автодорог в Узбекистане составляет более 184 тысяч километров. По оценкам, 25 процентов дорог международного значения в стране эксплуатируются с высокой нагрузкой. Так, например, трасса «Ташкент – Самарканд», рассчитанная на 32 тысячи автомобилей в сутки, сейчас обслуживает 45 тысяч транспортных средств, время в пути занимает до 6 часов. К 2030 году ожидается, что интенсивность движения может превысить 80 тысяч в сутки.
В постановлении Президента Республики Узбекистан от 10 октября 2023 года определены перспективы создания современных автодорог. Главная цель – создание удобных условий для населения, укрепление транспортно-логистических связей в национальной экономике.
В соответствии с документом ведутся работы по строительству альтернативных магистралей из Ташкента в Самарканд и Андижан. В частности, при участии Всемирного банка был разработан проект дороги «Ташкент – Андижан». В январе текущего года объявлен международный тендер на его строительство. Уже за короткий срок интерес к проекту проявили более 30 ведущих иностранных компаний.
Протяженность скоростной магистрали составит 314 километров. Ввод ее в эксплуатацию позволит сократить время в пути между Ташкентом и Андижаном с 5 до 3 часов, увеличить валовой внутренний продукт на 2,6 процента и снизить количество дорожно-транспортных происшествий на 40 процентов.
Другой крупный проект — строительство дополнительной дороги, соединяющей Ташкент и Самарканд. С участием зарубежных специалистов подготовлено технико-экономическое обоснование проекта. Новая магистраль протяженностью около 300 километров также сократит время в пути между двумя городами с 5 до 3 часов, существенно снизит загруженность существующей трассы.
В целом, новые автотрассы будут современными, удобными и соответствующими всем актуальным требованиям. На них будут организованы различные платные услуги для водителей и пассажиров. В процессе строительства широкое участие примут и отечественные строительные предприятия.
Министр транспорта представил ход реализации данных проектов. Обсуждены меры по ускорению геодезических работ, подготовке участков под строительство, привлечению инвестиций и подрядных организаций.