O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning “Ko‘ksaroy” qarorgohida o‘tkazilgan iftorlik marosimidagi nutqi
Bismillahir rahmonir rahim.
Assalomu alaykum, muhtaram vatandoshlar, nuroniy otaxon va onaxonlar!
Ciz, azizlarni, butun xalqimizni, uzoq-yaqindagi jamiki musulmon ummatini davom etayotgan muborak Ramazon oyi bilan yana bir bor samimiy tabriklayman. Barchangizga tinchlik-xotirjamlik, sihat-salomatlik va farovonlik yor bo‘lishini tilayman.
Ushbu sharofatli oyda go‘zal diyorimizda mana shunday fayzli iftorlik marosimini el-yurtimiz bilan birgalikda o‘tkazish nasib etgani uchun mehribon va qudratli Alloh taologa behisob shukronalar aytamiz.
Fursatdan foydalanib, bugungi davramizda ishtirok etayotgan hurmatli mehmonlarimizga – xorijiy davlatlarning elchilari, xalqaro tashkilotlar vakillariga, diniy konfessiyalar rahbarlariga Vatanimiz va xalqimizga ko‘rsatayotgan yuksak ehtirom va e’tiborlari uchun chin dildan minnatdorlik bildiraman.
Cizlarga ma’lumki, so‘nggi yillarda milliy va diniy qadriyatlarimizni asrab-avaylash, ularni zamon talablari asosida rivojlantirish bo‘yicha ko‘p ishlarni amalga oshirmoqdamiz.
Bu borada “Inson qadri uchun, inson baxti uchun” degan ezgu g‘oya bizning faoliyat dasturimizga aylanmoqda. Shu asosda millati, tili va dinidan qat’i nazar, har bir vatandoshimizning huquq va manfaatlarini ta’minlash ijtimoiy hayotimizda yetakchi o‘ringa chiqmoqda.
Fuqarolarimizning vijdon erkinligi sohasidagi konstitutsiyaviy huquqlari to‘liq ta’minlanayotgani bu yil Ramazon oyida yanada yaqqol namoyon bo‘lmoqda.
Muqaddas dinimiz buyurgan xayrli amallar – ahillik va hamjihatlik, mehr-saxovat, sabru qanoat, axloq-odob, ilmu ma’rifat fazilatlari jamiyatimizda tobora mustahkam bo‘lib bormoqda. Xususan, islom dinining insonparvarlik mohiyatini chuqur o‘rganish, buyuk tariximiz va madaniyatimiz durdonalarini, ulug‘ allomalarimizning boy merosini to‘plash va keng targ‘ib etishga alohida e’tibor berilmoqda.
Ana shu ezgu maqsad yo‘lida Toshkent shahrida bunyod etilayotgan Islom sivilizatsiyasi markazi O‘zbekistonda ilk bor amalga oshirilayotgan ulkan ilmiy-ma’naviy loyiha sifatida mamlakatimiz va xalqaro jamoatchilikda katta qiziqish uyg‘otmoqda.
Ushbu markaz necha ming yillik taraqqiyot yutuqlarini o‘zida mujassam etib, islom sivilizatsiyasi yurtimizda aynan ilm-fan, ta’lim-tarbiya, madaniyat va ma’rifat asosida rivojlanganini tasdiqlaydi. Bu maskan biz uchun nafaqat o‘tmish yodgorligi sifatida, balki xalqimiz, yoshlarimizni kelajak sari chorlashi, buyuk kashfiyotlarga ruhlantirishi bilan ayniqsa e’tiborlidir.
Xabaringiz bor, ulug‘ vatandoshimiz, hadis ilmining sultoni Imom Buxoriyning Samarqandda barpo qilinayotgan muazzam majmuasi qurilishi ham jadal davom ettirilmoqda. Bu yerda buyuk ajdodimiz hayoti va faoliyatiga bag‘ishlangan muzey va ilmiy dargohlar bilan birga, 10 ming kishilik masjid ham bunyod etilmoqda.
Nasib etsa, bu yil ana shu ikki muhtasham obidani – Islom sivilizatsiyasi markazi va Imom Buxoriy majmuasining ochilish marosimini barchamiz birgalikda tantanali ravishda o‘tkazamiz.
Xalqimizning islom dini va falsafasiga qo‘shgan bebaho hissasini yanada teran o‘rganish maqsadida yaqinda yana bir muhim qaror qabul qildik.
Bu yil mutafakkir ajdodimiz, kalom ilmining buyuk peshvolaridan biri bo‘lmish Imom Moturidiy hazratlari tavalludining 1155 yilligini keng nishonlaymiz. Jumladan, ul zotning Samarqanddagi muborak qadamjolari yanada obod qilinadi.
Eng muhimi, bu ishlarimiz Imom Moturidiy merosi va moturidiylik ta’limotini yurtimiz va xorijiy olimu ulamolar bilan hamkorlikda ilmiy asosda o‘rganishda yangi va katta qadam bo‘ladi.
Ko‘pmillatli jamiyatimizda tinchlik va hamjihatlikni mustahkamlash, turli millat va din vakillari o‘rtasida do‘stlik va birdamlikni kuchaytirish vazifasi doimiy e’tiborimiz markazida bo‘lib kelmoqda.
Shu maqsadda joriy yilning sentyabr oyida Toshkent va Samarqand shaharlarida nufuzli xalqaro anjuman o‘tkazamiz. “Deklaratsiyalar muloqoti forumi” deb nomlangan bu yirik tadbir 2022 yili Toshkent, Samarqand va Buxoro shaharlarida bo‘lib o‘tgan anjumanning mantiqiy davomi bo‘lib, turli diniy e’tiqod vakillari o‘rtasida o‘ziga xos ma’rifiy muloqot maydoni bo‘lib xizmat qiladi.
Shu o‘rinda yana ta’kidlab aytmoqchiman: mamlakatimizda hukm surayotgan tinchlik va barqarorlik – bizning eng katta boyligimizdir.
Ana shu beqiyos boylikni ko‘z qorachig‘idek asrash, yurtimizdagi do‘stlik, tenglik, bag‘rikenglik muhitini mustahkamlashga qaratilgan ishlarni bundan buyon ham qat’iy davom ettiramiz. Buning uchun bor kuch va imkoniyatlarimizni to‘la safarbar etamiz. Bu masala hozirgi murakkab davrda biz olib borayotgan erkinlik va ochiqlik siyosati uchun ayniqsa o‘ta muhimdir.
Yangi O‘zbekiston yangicha ustuvor tamoyillarga, jumladan, Konstitutsiyamizda aniq belgilab qo‘yilgan ijtimoiy davlat maqomiga ega bo‘lib, xalqchil va insonparvar siyosat olib bormoqda.
Shu borada birgina misol keltirishga ijozat bergaysiz. O‘tgan yilning o‘zida ko‘makka muhtoj insonlarga 16 trillion so‘mlik moddiy yordam va nafaqalar berildi. Kam ta’minlangan oilalarga mansub 51 ming nafar bola bog‘chaga joylashtirildi, ularning 176 ming nafar a’zosiga tibbiy ko‘mak ko‘rsatildi, 182 ming nafari esa ijtimoiy xizmatlar bilan qamrab olindi.
“Saxovat va ko‘mak” jamg‘armasi orqali 94 mingga yaqin kam ta’minlangan oilalarga davolanish, oziq-ovqat, kiyim-kechak, kommunal to‘lovlar bilan bog‘liq 130 milliard so‘mlik xarajatlar qoplab berildi.
“Ayollar daftari” doirasida 3,5 million nafar opa-singillarimizga 5 trillion 700 milliard so‘mlik yordam ajratildi.
“Yoshlar daftari” joriy etilganidan buyon 1 million 300 ming nafar ehtiyojmand yoshlarga 1 trillion 700 milliard so‘mlik ijtimoiy yordam ko‘rsatildi.
Eng asosiysi, bu ishlarimiz izchil davom ettirilmoqda.
Qadrli marosim ishtirokchilari!
Yangi O‘zbekistonning ustuvor xususiyatlaridan yana biri – bu “yashil taraqqiyot” yo‘lidir.
Bugungi kunda mamlakatimizda yangi ekologik makon barpo etilmoqda. “Yashil makon” umummilliy loyihasi aynan shu maqsadga qaratilgan.
“Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili” deb e’lon qilingan joriy yilda amalga oshirilayotgan davlat dasturi ham bu borada muhim qadam bo‘lmoqda.
Yaqinda Xiva shahrida ilk bor kengaytirilgan tarkibda o‘tkazilgan Konfessiyalararo kengash majlisida yurtimizdagi diniy konfessiyalar vakillari mazkur davlat dasturida faol ishtirok etishga qaratilgan murojaatnoma qabul qildilar.
Albatta, jamiyatimizdagi ezgu ishlarda hurmatli din peshvolari, ulamo va nuroniylarimiz, keng jamoatchiligimiz faol ishtirok etayotganini minnatdorlik bilan ta’kidlaymiz.
Bu yil “Yashil makon” loyihasi doirasida bahor mavsumining o‘zida diniy soha xodimlari tomonidan 10 ming tupdan ziyod daraxt, 32 ming tupga yaqin gul ekilgani, masjid va ziyoratgohlarda 25 gektar yer obod qilingani ham bu fikrni tasdiqlaydi.
Yurtimiz hojilarining ham ko‘plab xayrli ishlarda shaxsiy namuna ko‘rsatib, o‘rnak bo‘layotganlari albatta barchamizni xursand qiladi.
O‘tgan yili muftiy Nuriddin Xoliqnazar hazratlari boshchiligida hojilarimiz “Yangi O‘zbekiston fidoyisi bo‘lib, ma’naviyat targ‘ibotchisiga aylanamiz” degan tashabbusni ilgari surgan edilar. Shu kunga qadar ularning tashabbusi bilan kam ta’minlangan, boquvchisini yo‘qotgan, ehtiyojmand oilalarga 6 milliard 300 million so‘m miqdorida moddiy yordamlar ko‘rsatildi.
Bunday savobli ishlari uchun ularga barchamiz chin ko‘ngildan tashakkur aytamiz.
Hozirgi kunda dunyodagi vaziyat o‘ta qaltis va murakkab bo‘lib borayotganini hammamiz ko‘rib-bilib turibmiz.
Afsuski, aksariyat ziddiyat va mojarolar aynan islom dunyosida sodir bo‘layotgani barchamizni chuqur tashvishga solmoqda.
Notinchlik o‘choqlari istalgan paytda kengayib, butun-butun mintaqalarga yoyilib ketish xavfi tobora ortib bormoqda.
Musulmon mamlakatlarida tinchlik va barqarorlikni ta’minlash uchun birdamlik va islom ummati hamjihatligini yanada mustahkamlash har qachongidan ham dolzarb bo‘lib qolmoqda.
E’tiborimiz markazida turishi kerak bo‘lgan yana bir masala – bu yoshlarimizning qalbi va ongini zaharlashga, hayotini izdan chiqarishga qaratilgan ko‘plab tahdidlar bilan bog‘liq.
Farzandlarimizni ilm-ma’rifatga targ‘ib etish, yot g‘oyalar ta’siridan saqlash borasida hurmatli imom-xatiblarimiz, ko‘pni ko‘rgan otaxon va onaxonlarimiz, mahalla faollari, hojilarimizning o‘rni beqiyos, albatta.
Barchamiz sizlarning ushbu yo‘nalishda olib borayotgan faoliyatingizni yuksak qadrlaymiz.
Buyuk Bahouddin Naqshband bobomizning “Qo‘ling mehnatda, diling Allohda bo‘lsin”, degan o‘gitlari hammamizning hayotiy e’tiqodimizga aylanib ketgan.
Yoshlarimizni mana shunday ruhda tarbiyalashda ularni mehnat va kasbga o‘rgatish juda muhim ahamiyatga ega.
Shu ma’noda, hurmatli nuroniylarimiz, mahalla faollari, mirishkor fermerlarimiz, tadbirkorlarimiz yoshlarni halol mehnat qilib, oilasi va yurt farovonligi yo‘lida tinimsiz izlanib yashashga o‘rgatadilar, deb ishonaman.
Ushbu fazilatli oy davomida yurtimizdagi 9,5 mingga yaqin mahallada kam ta’minlangan va ehtiyojmand oilalarda iftorlik dasturxonlari yozilib, xayr-saxovat ishlari amalga oshirildi.
Joylardagi bu tadbirlarda muftiy hazratlari va imom-xatiblarimiz ham xonadonma-xonadon yurib, faol ishtirok etishdi.
O‘ylaymanki, “Ramazon – saxovat, birdamlik va bag‘rikenglik oyi” shiori ostida o‘tkazilgan bunday xayrli marosimlar inson qadrini ulug‘lash, pok maqsadli barcha yurtdoshlarimizni yanada birlashtirishga xizmat qiladi.
Buyuk Alisher Navoiy bobomiz aytganlaridek, “Yaxshilarning ishi – yaxshilik qilishdir”. Chindan ham, bu hayot aynan ezgulik va yaxshilik tufayli doimo yorug‘ va bardavomdir.
Shu bois ezgu niyatlar ijobat bo‘ladigan muborak Ramazon oyida, Laylatul qadr kechasi arafasida turib, yurtimizda, butun dunyoda tinchlik va farovonlik, mehr-oqibat barqaror bo‘lishini so‘rab duolar qilamiz.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на церемонии ифтара в резиденции «Куксарой»
Бисмиллахир рахмонир рахим.
Уважаемые соотечественники, наши отцы и матери!
Еще раз искренне поздравляю вас, весь наш народ, всю мусульманскую умму стран дальнего и ближнего зарубежья с продолжающимся священным месяцем Рамазан.
Желаю всем вам мира, спокойствия, здоровья и благополучия.
В этот благословенный месяц мы счастливы вместе с нашим народом на нашей благодатной земле проводить церемонию ифтарлик (вечернее розговение в дни мусульманского поста), за что бесконечно благодарим Аллаха Всемилостивого.
Пользуясь случаем, выражаю сердечную признательность находящимся среди нас уважаемым гостям – послам зарубежных государств, представителям международных организаций, главам конфессий за высокое уважение и внимание к нашей стране и народу.
Как известно, в последние годы мы многое делаем для сохранения наших национальных и религиозных ценностей, их развития на основе современных требований.
Благородная идея “Во имя человека, во имя его счастья” становится программной в нашей деятельности в этом направлении. На ее основе обеспечение прав и интересов каждого соотечественника, независимо от национальности, языка и религии, выходит на первый план в жизни общества. Так, полное обеспечение конституционных прав граждан в сфере свободы совести наглядно проявляется в нынешнем месяце Рамазан.
В обществе с каждым днем укрепляются благородные ценности, предписанные нам нашей священной религией, такие как дружба и согласие, доброта и поддержка, терпение и выдержка, нравственность и порядочность, стремление к науке и просвещению.
Особое внимание уделяется глубокому изучению гуманистической сути религии ислам, сбору и широкой популяризации сокровищницы нашей великой истории и культуры, богатого наследия выдающихся мыслителей.
На пути к этой благородной цели в Ташкенте возводится Центр исламской цивилизации, который у многих в стране и за рубежом вызывает большой интерес как впервые реализуемый в Узбекистане грандиозный научно-духовный проект.
Центр, воплощающий в себе достижения многотысячелетнего развития, подтверждает, что исламская цивилизация в нашей стране развивалась именно на основе науки, образования и воспитания, культуры и просвещения.
Заслуживает особого внимания, что он не только хранит памятники древности, но и вдохновляет наш народ, нашу молодежь на будущие великие открытия.
Как вы знаете, в Самарканде ускоренно продолжается строительство величественного комплекса нашего великого соотечественника, султана науки хадисов Имама Бухари.
Здесь, наряду с музеем, посвященным его жизни и деятельности, и научными учреждениями возводится мечеть вместимостью до 10 тысяч человек.
В этом году мы все вместе торжественно откроем эти два величественных сооружения – Центр исламской цивилизации и комплекс Имама Бухари.
В целях еще более глубокого изучения неоценимого вклада нашего народа в исламскую религию и философию недавно было принято еще одно важное постановление. В этом году мы широко отметим 1155-летие Имама Матуриди – нашего выдающегося предка, мыслителя, великого представителя науки калям.
В частности, будет еще более благоустроено место его захоронения в Самарканде.
Самое главное, эта работа станет новым важным шагом в исследовании наследия Имама Матуриди и учения матуридизма на научной основе в сотрудничестве с учеными и улемами Узбекистана и зарубежных стран.
В центре нашего постоянного внимания находятся задачи укрепления мира и согласия в нашем многонациональном обществе, дружбы и сплоченности представителей разных наций и конфессий.
В сентябре этого года мы проведем в Ташкенте и Самарканде авторитетный международный форум. Это крупное мероприятие под названием “Диалог деклараций”. Оно станет логическим продолжением форума, состоявшегося в Ташкенте, Самарканде и Бухаре в 2022 году, и послужит своеобразной площадкой для просветительского диалога представителей разных религиозных убеждений.
Здесь хочу еще раз подчеркнуть: царящие в стране мир и стабильность – это наше самое большое богатство. Мы решительно продолжим работу по бережному сохранению этого бесценного достояния, укреплению атмосферы дружбы, равенства и толерантности в стране.
Мы мобилизуем на это все наши силы и возможности.
Данный вопрос, особенно в нынешнее сложное время, занимает чрезвычайно важное место в осуществляемой нами политике свободы и открытости всему миру.
Новый Узбекистан, имеющий новые приоритетные принципы, в частности, четко закрепленный в нашей Конституции статус социального государства, проводит подлинно народную и ориентированную на человека политику.
Позвольте привести пример. Только в прошлом году людям, нуждающимся в поддержке, была оказана материальная помощь и выплачены пособия на 16 триллионов сумов. 51 тысяча детей из малообеспеченных семей устроены в детские сады, 176 тысячам членов малообеспеченных семей оказана медицинская помощь, 182 тысячи – были охвачены социальными услугами.
Посредством фонда “Доброта и поддержка” около 94 тысячам малообеспеченных семей были компенсированы расходы на лечение, продукты питания, одежду, коммунальные платежи на 130 миллиардов сумов.
3,5 миллиона женщин получили помощь в рамках “женской тетради” на 5 триллионов 700 миллиардов сумов. С начала внедрения “молодежной тетради” 1 миллиону 300 тысячам нуждающихся молодых людей была оказана социальная помощь на 1 триллион 700 миллиардов сумов.
Самое главное, эта работа последовательно продолжается.
Еще один из приоритетов Нового Узбекистана – “зеленое” развитие.
В настоящее время в стране создается новое экологическое пространство. Именно в этом цель общенационального проекта “Яшил макон”.
В республике нынешний год объявлен Годом защиты окружающей среды и “зеленой экономики”, реализуется специальная Государственная программа.
Недавно в городе Хиве на заседании Межконфессионального совета, впервые проведенном в расширенном составе, представители религиозных конфессий страны приняли обращение, направленное на активное участие в данной Государственной программе.
Конечно, мы с благодарностью отмечаем активность в добрых делах уважаемых улемов, представителей старшего поколения, широкой общественности. Так, в нынешнем году в рамках проекта “Яшил макон” только в весенний сезон служители духовенства посадили более 10 тысяч деревьев, около 32 тысяч цветов, у мечетей и мест поклонения благоустроено 25 гектаров земли.
Отрадно, что ходжи нашей страны (совершившие священное паломничество) также показывают личный пример во многих благих деяниях. В прошлом году во главе с муфтием Нуриддином Холикназаром они выступили с инициативой – “Как патриоты Нового Узбекистана станем пропагандистами духовности”.  По их инициативе до сегодняшнего дня малообеспеченным, потерявшим кормильца, нуждающимся семьям была оказана материальная помощь на 6 миллиардов 300 миллионов сумов.
От всего сердца благодарим их за такие благородные дела.
Сегодня все мы являемся свидетелями нестабильной и чрезвычайно сложной обстановки в мире. Мы глубоко обеспокоены тем, что большинство противоречий и конфликтов, к сожалению, происходит в исламском мире. Нарастает угроза расширения очагов напряженности и их распространения на целые регионы.
Сегодня становится как никогда актуальным еще большее укрепление единства и согласия исламской уммы во имя обеспечения мира и стабильности в мусульманских странах.
В центре нашего внимания должет находиться еще один вопрос – он связан с угрозами, отравляющими сердца и умы наших молодых людей, разрушающими их жизни.
В популяризации среди молодежи знаний, просвещения, ее ограждении от влияния чуждых идей, несомненно, неоценима роль наших уважаемых имам-хатибов, представителей старшего поколения с большим жизненным опытом, активистов махаллей, ходжи.
Все мы высоко ценим вашу деятельность в этом направлении.
Завет нашего великого предка Бахауддина Накшбанда: “Да будут руки твои в труде и Аллах в сердце” стало нашим главным жизненным убеждением. В воспитании молодежи чрезвычайно важное значение имеет обучение их труду и профессии.
Уверен, наши уважаемые старейшины, активисты махаллей, умелые фермеры, предприниматели будут учить молодежь честно трудиться, жить в неустанном поиске ради благополучия своей семьи и процветания Родины.
В течение священного месяца в 9,5 тысячи махаллях страны для малообеспеченных семей на ифтарлик накрывались дастарханы, осуществлялась благотворительная работа.
В мероприятиях на местах принимали активное участие Хазрат муфтий и имам-хатибы, навещая нуждающихся.
Думаю, что такие благостные церемонии, проходящие под девизом “Рамазан – месяц щедрости, единства и великодушия”, служат возвышению человеческой ценности, сплоченности всех соотечественников с чистыми помыслами.
Как писал наш великий предок Алишер Навои: “Дело добрых – творить добро”. Именно благодаря добру и благим делам продолжается и озаряется светом жизнь на земле.
В священный месяц Рамазан, накануне ночи Кадр, когда сбываются все добрые надежды, мы поднимаем руки в молитве, чтобы в нашей стране, во всем мире всегда царили мир, процветание и доброта!