Prezident Shavkat Mirziyoyev 22 mart kuni Samarqandga tashrif buyurib, hududda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari va kelgusidagi rejalar bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari dastlab Imom Buxoriy majmuasini ziyorat qildi. Qur’on tilovat etilib, duo o‘qildi.
– Kuni kecha xalqimiz bilan Navro‘z ayyomini kutib oldik. Bugun, muqaddas Ramazon oyida mana shu tabarruk joyga kelib turibmiz. Bu ulug‘ kunlarga tinchlik-xotirjamlikda yetkazgani uchun Yaratganga shukronalar aytamiz. Ilohim, hamisha yurtimiz tinch, elimiz farovon bo‘lsin, hamma xayrli niyatlarimiz amalga oshsin. Bu majmuani Imom Buxoriy bobomizga munosib tarzda quryapmiz. U ziyorat bilan birga ma’rifat, tarbiya, ibrat o‘chog‘i bo‘lsin, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Imom Buxoriy maqbarasi butun islom olamida e’zozli maskan. Ko‘p ming sonli ziyoratchilarga sharoitlarni kengaytirish maqsadida Prezidentimiz tashabbusi bilan bu yerda yangi majmua barpo etilmoqda.
Majmuaning umumiy maydoni 44 gektar. Bugungi kunda mahobatli maqbara, 10 ming kishiga mo‘ljallangan masjid qurib bitkazilgan. Balandligi 75 metrlik 4 ta minora majmuaga ulug‘vorlik bag‘ishlagan. Shuningdek, muzey, ayvonlar, ma’muriyat va xizmat ko‘rsatish binolari barpo etilgan.
Ayni paytda pardozlash ishlari olib borilmoqda. Bunda milliy an’analar va issiq ranglardan foydalanilmoqda. Peshtoqlar va ayvon devorlariga “Sahihi Buxoriy”dan hadislar bitiladi.
Bundan tashqari, hududda ikki ming o‘rinli yigirmadan ortiq mehmonxona, xiyobonlar, xizmat ko‘rsatish shoxobchalari barpo etiladi.
Bu yil yurtimizda Imom Moturidiy tavalludining 1155 yilligi keng nishonlanadi. Shu haqdagi Prezident qarorida kalom ilmi sultonining Samarqand shahridagi majmuasini qayta ta’mirlash va obodonlashtirish belgilangan.
Tashrif chog‘ida Prezidentimizga ushbu loyiha taqdimot qilindi.
Qayd etilganidek, Moturidiy majmuasida 1 ming 500 kishiga mo‘ljallangan jome masjid, ma’muriy bino qurilishi ko‘zda tutilgan. U yerda kutubxona, majlislar zali, innovatsion muzey hamda mutaxassislar uchun xonalar bo‘ladi. Majmua yaqinida avtoturargoh tashkil etiladi, ziyoratchilar uchun qo‘shimcha qulayliklar yaratiladi.
Imom Abu Mansur Moturidiy islom olamida ixtiloflar avj olib, har xil firqalar ko‘paygan paytda yashagan, butun hayotini islomiy aqidani himoya qilish va ma’rifatini yoyishga bag‘ishlagan. U zotning moturidiylik ta’limoti, “Ta’vilotul Qur’on”, “Kitob at-Tavhid” kabi asarlari bag‘rikenglik va mo‘’tadillik tamoyillari bilan ahli sunna val-jamoaning ma’naviy asoslariga aylangan.
Davlatimiz rahbari bu tamoyillar bugungi kunda ham dolzarb bo‘lib borayotganini ta’kidlab, alloma bobomizning merosini yanada keng o‘rganish va jahonga targ‘ib etish, majmuaga keluvchilarga sharoitlarni kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Yana bir xayrli loyiha – Oqdaryo tumanidagi Mahdumi A’zam qadamjosini obod qilishga qaratilgan. Asli hozirgi Kosonsoy tumanida tug‘ilgan so‘fiy olim naqshbandiya ta’limotining rahnamolaridan biri bo‘lgan. Ilm va din yo‘lidagi uzoq safardan so‘ng, Samarqandda abadiy qo‘nim topgan.
Bu maskanga keluvchi ziyoratchilar ham ko‘p. Ularga sharoitlarni yaxshilash maqsadida majmua hududida qurilish-obodonlashtirish ishlari amalga oshiriladi, bugungi kun talablariga mos qo‘shimcha qulayliklar yaratiladi.
Taqdimot chog‘ida Samarqand zaminidan yetishib chiqqan boshqa olim va mutafakkirlar, aziz avliyolarning qadamjolari ham bosqichma-bosqich ta’mirlanib, obod qilinishi aytildi.
So‘nggi yillarda eng zamonaviy standartlarga mos infratuzilma yaratilgani tufayli Samarqand shahri xalqaro miqyosdagi yirik tadbirlar – oliy va yuqori darajadagi sammitlar, konferensiya va kongresslarning an’anaviy mezboniga aylandi.
2022 yilda davlatimiz rahbari tashabbusi bilan “Buyuk ipak yo‘li” majmuasi bunyod etilgani bu boradagi ishlarni yangi bosqichga olib chiqib, Samarqandning xalqaro markaz sifatidagi salohiyatini yanada oshirdi.
Shavkat Mirziyoyev ushbu Xalqaro turizm markaziga tashrif buyurib, olib borilayotgan bunyodkorlik ishlari, yaratilayotgan sharoitlar bilan tanishdi. Majmuada xorijiy delegatsiyalar va sayyohlarga xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish, qulayliklarni kengaytirishga qaratilgan muayyan ishlar olib borilmoqda, qator yangi ob’ektlar qurilmoqda.
Jumladan, markaz hududida umumiy maydoni 1150 kvadrat metr bo‘lgan yirik konsert zali barpo etilmoqda. 100 kishini qabul qila oladigan madaniyat maskani zamonaviy akustika uskunalari bilan jihozlanmoqda.
Prezidentimiz xorijiy delegatsiyalar, ikki tomonlama uchrashuvlar uchun qulayliklarni oshirish bo‘yicha tavsiyalar berdi.
Shu yerning o‘zida Samarqand viloyati hokimi hududning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi yuzasidan davlatimiz rahbariga hisobot berdi.
Ta’kidlash joiz, joriy yilda Samarqandda yirik xalqaro anjumanlar bo‘lib o‘tadi. Bugungi kunda “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” birinchi sammiti va Iqlim forumi, “Markaziy Osiyo – Ko‘rfaz arab davlatlari” sammiti, YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasini o‘tkazishga qizg‘in tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev Samarqand shahriga tashrifi yakunida Hazrati Hizr majmuasida bo‘lib, Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov maqbarasini ziyorat qildi.
Marhumlarning yaxshiliklarini eslash, qabristonlarni obodonlashtirish xalqimizning ezgu qadriyatlaridan. Ushbu maqbara ham Prezidentimiz boshchiligida qurdirilgan, aziz ziyoratgohga aylantirilgan. Muborak Ramazon oyida bunday ezgu amallar barcha joylarda yorqin namoyon bo‘lmoqda.

Всемирно известный Самарканд готовится к престижным международным форумам
Президент Шавкат Мирзиёев 22 марта посетил Самаркандскую область, где ознакомился с проводимой созидательной работой, планами на перспективу.
Глава государства сначала посетил мавзолей Имама Бухари. Были прочитаны суры из Корана.
– Недавно мы с народом отпраздновали Навруз. А сегодня, в священный месяц Рамазан, мы находимся в этом благословенном месте. Выражаем благодарность Всевышнему за то, что он даровал нам возможность встретить эти великие дни в мире и спокойствии. Пусть всегда царят мир и благополучие в нашей стране, а все добрые начинания воплощаются в жизнь. Мы создаем этот комплекс достойным великих заслуг нашего предка Имама Бухари. Пусть он станет не только местом паломничества, но и центром просвещения, воспитания и духовного назидания, – отметил Президент Шавкат Мирзиёев.
Мавзолей Имама Бухари является одним из самых почитаемых мест в исламском мире. По инициативе главы государства здесь строится новый масштабный мемориальный комплекс для удобства многочисленных паломников.
Площадь комплекса составляет 44 гектара. Уже завершено строительство величественного мавзолея и мечети на 10 тысяч человек. Четыре минарета высотой 75 метров придают комплексу особую монументальность. Также возведены музей, крытые галереи, административные и подсобные здания.
В настоящее время продолжаются отделочные работы с использованием национальных традиций и теплой цветовой палитры. На фасадах и стенах айванов будут размещены хадисы из «Сахих аль-Бухари».
Помимо этого, предусмотрено строительство более 20 гостиниц на 2 тысячи мест, прогулочных аллей.
В этом году в нашей стране широко отметят 1155-летие со дня рождения Имама Абу Мансура аль-Мотуриди. В соответствующем постановлении Президента предусмотрены реставрация и благоустройство его мавзолея в Самарканде.
Был представлен проект предстоящих работ.
Согласно плану здесь будет построена соборная мечеть на 1 500 человек и административное здание. Также предусмотрены библиотека, конференц-зал, инновационный музей и помещения для специалистов. Для паломников предусмотрят парковку и тахоратхону.
Имам Абу Мансур аль-Мотуриди жил в период, когда в исламском мире усиливались разногласия и распространялись различные течения. Всю свою жизнь он посвятил защите истинной исламской веры и распространению просвещения. Его труды, такие как «Тавилат аль-Куран» и «Китаб ат-Таухид», стали духовной основой суннитского направления ислама, выступавшего за умеренность и терпимость.
Президент подчеркнул, что идеи аль-Мотуриди по-прежнему актуальны и поручил углубленно изучить и популяризировать наследие великого ученого, а также создать все необходимые условия для посетителей комплекса.
Еще один благородный проект – благоустройство святыни Махдума Азама в Акдарьинском районе. Этот выдающийся суфийский ученый родом из современного Касансайского района, был одним из ведущих наставников тариката Накшбандия. По завершении своего долгого пути к науке и вере он нашел последнее пристанище в Самаркандской области.
Место также привлекает множество паломников. Для их удобства рядом с мавзолеем Махдума Азама планируется строительство трехэтажной парковки и тахоратхоны.
Места, связанные с жизнью и деятельностью других великих ученых, мыслителей и святых, выходцев из самаркандского региона, также будут поэтапно отреставрированы и благоустроены.
В последние годы благодаря созданию современной инфраструктуры, соответствующей международным стандартам, город Самарканд стал традиционной площадкой для проведения мероприятий самого высокого уровня — саммитов, международных конференций и конгрессов.
Построенный по инициативе Президента в 2022 году туристический комплекс «Великий шелковый путь» стал важным этапом в укреплении статуса Самарканда как международного центра и придал новый импульс его развитию.
Глава государства посетил Международный туристический центр, чтобы ознакомиться с проводимыми строительными и благоустроительными работами, а также созданными условиями. В настоящее время в комплексе ведется реализация ряда проектов, направленных на расширение удобств и повышение качества сервиса для иностранных делегаций и туристов.
В частности, на территории центра возводится концертный зал, который оснащается высококачественным акустическим оборудованием.
Президент дал рекомендации по созданию дополнительных удобств для приема зарубежных делегаций и проведения двусторонних встреч.
Следует отметить, что в этом году Самарканд вновь примет крупные международные мероприятия. Ведется активная подготовка к первому саммиту «Центральная Азия – Европейский союз», Климатическому форуму, саммиту «Центральная Азия – арабские государства Залива» и 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО.
В завершение поездки в Самарканд Президент Шавкат Мирзиёев посетил мемориальный комплекс Хазрати Хизр и отдал дань уважения Первому Президенту нашей страны Исламу Каримову, посетив его мавзолей.
Были прочитаны суры из Корана и произнесена дуа.
Поминание усопших, благоустройство кладбищ и уважение к памяти предков — важные духовные ценности нашего народа. Мавзолей, возведенный по инициативе Президента, стал местом паломничества и символом глубокого почтения. В благословенный месяц Рамазан такие добрые деяния осуществляются по всей стране.