O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Navro‘z umumxalq bayramiga bag‘ishlangan tantanali marosimdagi nutqi
Muhtaram faxriylar, qadrli yoshlar!
Munis opa-singillar, hurmatli mehmonlar!
Siz, azizlarni, ko‘pmillatli butun xalqimizni qadimiy va hamisha navqiron bayram – Navro‘zi olam bilan chin yurakdan samimiy muborakbod etaman.
Bugungi munavvar kunni elu yurtimiz bilan tinch va xotirjam kutib olayotganimiz uchun Yaratganga cheksiz shukronalar aytamiz.
Bu yilgi Navro‘z muqaddas Ramazon oyida, uning tabarruk fazilatlariga uyg‘un holda o‘tayotgani bayramga alohida ruh, o‘zgacha fayz va quvonch bag‘ishlamoqda.
Qalblarimiz shodlikka to‘lgan shunday barokatli kunlarda yurtimiz mo‘min-musulmonlarini, butun islom ummatini Ramazoni sharif bilan yana bir bor qutlab, jamiki pok niyatlarimiz ijobat bo‘lishini tilaymiz.
Xorijiy mamlakatlarda ona yurt mehri va sog‘inchi bilan yashayotgan vatandoshlarimizni ham chin dildan tabriklab, samimiy tilaklarimizni izhor etamiz.
Shunday shukuhli va ulug‘ kunlar barchamizga muborak bo‘lsin!
Navro‘zi olam 3 ming yillik davlatchiligimiz tarixida o‘zining beqiyos ma’naviy ahamiyati bilan hamisha alohida e’tibor topgan buyuk bayramdir.
Ushbu bebaho ayyom haqida bitilgan ilmiy-tarixiy va badiiy asarlar shu qadar ko‘pki, ular haqli ravishda milliy merosimizning o‘lmas durdonalariga aylangan.
Xalqimiz asrlar davomida og‘ir va mashaqqatli, sinovli paytlarda ham bu bayramni olijanob tabiati va qadriyatlari bilan asrab-avaylab kelgani chinakam mo‘’jizadir.
Navro‘zning betakror go‘zalligi, insonparvarlik ruhi va teran falsafasi globallashuv davrida ham butun bashariyatni hayratga solayotgani uning azaliy mohiyati va hayotbaxsh kuchidan dalolat beradi.
Ayniqsa, insonning tabiat va borliq bilan uyg‘unligi, yaratuvchanlik ishtiyoqi, g‘ayrat va shijoati, o‘zaro hamjihatlik, mehr-oqibat va saxovat kabi olijanob fazilatlari Navro‘z timsolida yanada yorqin namoyon bo‘ladi.
Navro‘z kunlarida bobo dehqonlarimiz rizq-ro‘zimiz, dasturxonimiz qut-barakasini o‘ylab, ona zaminga o‘z mehrini beradi, mo‘l hosil olish niyatida qattiq bel bog‘laydi.
Shu ma’noda, Mir Alisher Navoiy bobomizning “Dehqonki, dona sochar, yerni yormoq bilan rizq yo‘lin ochar” degan so‘zlarida chuqur hayotiy ma’no mujassam.
Ko‘nglimizda mehnat va ijod, uyg‘onish va yasharish zavqi tobora kuchayib borayotgan mana shunday bahoriy lahzalarda mirishkor dehqon va fermerlarimiz, bog‘bon va chorvadorlarimizga alohida ehtirom izhor etamiz.
Hech shubhasiz, yuksak bunyodkorlik ruhi Yangi O‘zbekistonimizda amalga oshirilayotgan ulkan islohotlar va jadal o‘zgarishlarning asl mazmuni va ezgu g‘oyalariga hamohangdir.
Bugun mamlakatimizda inson qadrini ulug‘lash, ijtimoiy adolat tamoyillarini mustahkamlash, aholi daromadlari va turmush darajasini yuksaltirish yo‘lida qat’iy qadamlar qo‘ymoqdamiz.
Yurtimizda ko‘plab zamonaviy sanoat majmualari, infratuzilma va logistika tarmoqlari, avtomobil va temir yo‘llar barpo etilmoqda.
Biznes, “Ay-ti” va turizm sohalari jadal rivojlanmoqda.
Minglab yangi imorat va uy-joylar, bog‘cha va maktablar, oliygohlar, shifoxonalar, madaniyat va sport maskanlari bunyod etilmoqda.
Shahar va qishloqlarimiz, butun yurtimiz qiyofasi tobora go‘zal va obod bo‘lib bormoqda.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida diyorimizda yangi ekologik muhit yaratilmoqda.
Har yili millionlab ko‘chatlar ekish, yashil bog‘lar barpo etish, hayvonot dunyosini asrab-avaylash, har bir qarich yerdan unumli foydalanish kabi yuksak ekologik madaniy qadriyatlar kundalik hayotimizning ajralmas qismiga aylanmoqda.
“Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili” davlat dasturi doirasidagi ulkan ishlarimiz bu jarayonlarni yanada yuqori bosqichga olib chiqishiga aminman.
Ma’lumki, xalqimiz qadimda Navro‘zni “yil boshi” deb atagan. Biz ham ajdodlarimiz kabi shu ajoyib kunda yaxshi niyatlar qilamiz:
Sharqona Yangi yilimiz qutlug‘ kelsin, daryolarimiz suvga, omborlarimiz hosilga to‘lsin!
Bunyodkor quruvchilarimiz, aziz va mo‘’tabar ustoz-murabbiylarimiz, fidoyi shifokorlarimiz, iqtisodiyotimiz tayanchi bo‘lgan g‘ayratli tadbirkorlarimiz, yurtimiz posbonlari hamisha sog‘-omon bo‘lsin!
Oldimizga qo‘ygan baland marralar va ulug‘ rejalar to‘liq ro‘yobga chiqsin!
Navro‘z – yoshlik va shijoat ayyomidir.
Hayotga katta orzu-umidlar bilan kirib kelayotgan yoshlarimiz Yangi O‘zbekistonning ilg‘or va qudratli kuchiga aylanib borayotganiga barchamiz guvohmiz.
Azmu shijoatli, iste’dodli farzandlarimizning dadil va mardona harakatlari butun dunyoda katta aks-sado berayotgani bizni benihoya quvontiradi.
Bugun mamlakatimizdagi yuqori texnologik korxonalarni boshqarayotganlar – asosan bilimli va malakali yoshlarimizdir.
Tadbirkorlik rivojiga yangi kuch va shiddat berayotgan ham aql-idrokli, serg‘ayrat va ishbilarmon o‘g‘il-qizlarimizdir.
Sarhadlarimizda doimo sergak turgan askar va ofitserlar ham mard va jasur o‘g‘lonlarimizdir.
Ilm-fan, madaniyat, adabiyot va san’at sohalarida Vatanimizni dunyoga tarannum etayotganlar ham yoshlardir.
Xususan, yurtimizni jahonga mashhur qilishda yosh sportchilarimizning alohida o‘rni va hissasi bor.
Xalqimizga har tomonlama munosib bo‘lgan bunday navqiron avlodimizga shon-sharaflar bo‘lsin!
Aziz farzandlarim, sizlar Vatanimiz osmonida yorqin yulduzlar bo‘lib porlaydigan vaqt keldi.
Bu ulug‘ maqsad yo‘lida mana shu Navro‘z faslida tavallud topgan  Abduxoliq G‘ijduvoniy, Bahouddin Naqshband, Mirzo Ulug‘bek, Zulfiyaxonim, Ozod Sharafiddinov, Abdulla Oripov kabi mutafakkir zotlar sizlar uchun chinakam ibrat namunasidir.
Yurtimizdagi beqiyos imkoniyatlarni amaliy natijalarga aylantirish uchun tinimsiz harakat qiling!
Qayerda bo‘lmang, qaysi sohada ishlamang, milliy qadriyatlarimizga, o‘zligimizga, Vatanimizga munosib va sodiq bo‘ling!
Hech qachon unutmangki, ortingizda salkam 38 millionlik buyuk xalq, Prezident turibdi.
Sizlarga doimo omad va zafarlar yor bo‘lsin!
Navro‘zning betakror sehru jozibasi, eng avvalo, to‘qqiz yarim mingga yaqin mahallamizda o‘tkazilayotgan xalq sayillarida, bayram tantanalarida o‘z ifodasini topadi.
Ko‘p ming yillik an’analar va zamonaviy qadriyatlarimizni o‘zida mujassam etgan mahalla tizimining hayotimizdagi o‘rni va ta’siri tobora ortib bormoqda.
Ayniqsa, turli muammo va masalalarni mahallaning o‘zida hal etayotganimiz islohotlarimiz xalqchilligi va natijadorligini keskin oshirmoqda.
Zero, yoshlar tarbiyasi, osoyishtalikni ta’minlash, kambag‘allikni qisqartirish, aholini tadbirkorlikka jalb etish, ijtimoiy himoya va xotin-qizlar faolligini kuchaytirish, ekologiya va obodlik kabi biri-biridan muhim vazifalar mahalla yettiligi tizimi orqali samarali yechim topmoqda.
Ma’lumki, bu yil yurtimizda mahalla raislari saylovlari bo‘lib o‘tadi.
Xalqimiz ushbu mas’uliyatli jarayonda  fidoyi va vatanparvar yurtdoshlarimiz uchun ovoz beradi, deb ishonaman.
Mahallalarni har tomonlama rivojlantirish bundan buyon ham e’tiborimiz markazida bo‘ladi.
Fursatdan foydalanib, ertaga – 22 mart kuni mamlakatimizda keng nishonlanadigan Mahalla tizimi xodimlari kuni bilan barcha yurtdoshlarimizni, mahalla faollarini samimiy tabriklab, ularning sharafli faoliyatida ulkan yutuqlar tilayman.
Navro‘z azaldan xalqimizning milliy va umumbashariy qadriyatlarga, dunyoviy davlat tamoyillariga, bag‘rikenglik, chin do‘stlik va hamkorlik g‘oyalariga sodiqligining yaqqol ramzidir.
Bu ayyom yurtimizdagi barcha millat va elat vakillari uchun sevimli, tom ma’noda umumxalq bayramiga aylangan.
Mana shu quvonchli lahzalarda butun xalqimizga murojaat qilib aytmoqchiman:
bizning kuchimiz – birlik va ahillikda,
qudratimiz – Vatanga mehr va sadoqatda,
yutug‘imiz – o‘zimizga bo‘lgan yuksak ishonchimizda!
Navro‘z Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan xalqaro bayram sifatida e’tirof etilgani bizga alohida mamnuniyat bag‘ishlaydi.
Navro‘zi olam hozirgi kunda barcha elu elatlarni, jumladan, Markaziy Osiyo xalqlarini yanada jipslashtirmoqda.
Bugungi imkoniyatdan foydalanib, bepoyon mintaqamizda yashayotgan jamiki sof niyatli insonlarni el-yurtimiz nomidan qizg‘in tabriklayman.
Tom ma’noda do‘stlik, qardoshlik va hamkorlik makoniga aylanayotgan mintaqamiz hamisha tinch bo‘lsin, hamisha gullab-yashnasin!
Shu o‘rinda mintaqamizning hurmatli ziyolilari, ilm-fan, madaniyat, san’at va adabiyot namoyandalariga murojaat qilib aytmoqchiman.
Aziz do‘stlar, sizlar noyob iste’dodingiz, aql-tafakkuringiz bilan azaliy qardoshligimizni, mushtarak qadriyat va urf-odatlarimizni, ezgu intilishlarimizni tarannum etadigan asarlar yaratib,
yoshlarimizni ayni shu ruhda tarbiyalashga hissa qo‘shsangiz, xalqlarimiz sizlardan albatta minnatdor bo‘ladi.
Bunday barkamol ijod namunalari bugungi tahlikali davrda ellarimiz, ayniqsa, yosh avlodlarimizga mustahkam ma’naviy qalqon bo‘lib xizmat qilishi shubhasiz.
Shu oy oxirida qadimiy Xo‘jand shahrida O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston yetakchilarining uch tomonlama uchrashuvi mana shu yo‘lda yana bir amaliy qadam bo‘ladi, deb ishonaman.
Fursatdan foydalanib, bugungi bayramimizda ishtirok etayotgan xorijiy davlatlarning muhtaram elchilarini, barcha diplomatik korpus va xalqaro tashkilotlar vakillarini XALQARO Navro‘z kuni bilan samimiy qutlaymiz.
Mamlakatlaringiz va xalqlaringizga do‘stlik salomini yo‘llaymiz.
Ushbu unutilmas, dilbar lahzalarda siz, azizlarni, barcha-barcha yurtdoshlarimizni Navro‘z bayrami bilan yana bir bor qutlayman.

Искренне, от всего сердца поздравляю вас, весь наш многонациональный народ с древним и вечно молодым праздником Навруз.
Мы благодарим Всевышнего за то, что вместе с нашим народом встречаем эти светлые дни в мире и спокойствии.
В нынешнем году Навруз проходит в благословенный месяц Рамазан в созвучии с его священными ценностями, что придает празднику особый, еще более глубокий смысл.
В эти благодатные дни, когда наши сердца наполнены радостью, мы еще раз поздравляем мусульман страны, всю исламскую умму со священным месяцем Рамазан, желаем исполнения добрых надежд и устремлений.
От всей души также поздравляю наших соотечественников, которые живут в зарубежных странах, сохраняя в сердцах любовь к Родине, выражаю им свои наилучшие пожелания.
С праздником всех вас!
На протяжении всей трехтысячелетней истории нашей государственности Навруз играл поистине неоценимую роль в духовной жизни народа.
Замечательному празднику посвящено множество научно-исторических и художественных произведений, по праву считающихся жемчужинами нашего национального наследия.
Настоящим чудом можно назвать то, что в течение веков, в самые трудные и сложные периоды испытаний наш народ сумел бережно сохранить уникальные ценности этого благородного праздника.
И в эпоху глобализации неповторимая красота, гуманистический дух и глубокая философия Навруза продолжают восхищать миллионы людей на земле, что свидетельствует о его древних корнях и жизнеутверждающей силе.
В дни Навруза особенно ярко проявляются гармония человека и природы, его созидательный потенциал и энергия, такие лучшие качества, как великодушие, доброта и милосердие.
С наступлением Навруза наши дехкане, заботящиеся об изобилии в домах соотечественников, с любовью к родной земле возделывают поля, неустанно трудятся, чтобы вырастить богатый урожай.
Глубокий жизненный смысл заложен в мудрых словах нашего великого предка Мир Алишера Навои о том, что, засевая поля, они создают основу достатка и благополучия народа.
В такие весенние мгновения, когда в наших сердцах усиливается стремление к труду и творчеству, повсюду ощущается атмосфера пробуждения и обновления, мы выражаем особую признательность нашим умелым дехканам и фермерам, садоводам и животноводам.
Несомненно, этот высокий созидательный дух созвучен самой сути масштабных реформ и динамичных преобразований, осуществляемых в Новом Узбекистане.
Сегодня мы уверенно идем по пути обеспечения в стране интересов, чести и достоинства человека, укрепления принципов социальной справедливости, повышения доходов и уровня жизни населения.
Строится множество современных промышленных комплексов, объектов инфраструктуры и логистики, автомобильных и железных дорог. Интенсивно развиваются сферы бизнеса, IT и туризма. Возводятся тысячи новых зданий и жилых домов, детских садов и школ, вузов, больниц, объектов культуры и спорта. Преображаются города и села, вся наша республика.
В рамках общенационального проекта «Яшил макон» в стране создается новая экологическая среда.
Высокая экологическая культура, – в частности, ежегодная высадка миллионов саженцев, создание садов, сохранение животного мира, рациональное использование земли, – становится неотъемлемой частью нашей повседневной жизни.
Убежден, что масштабная работа в рамках Государственной программы «Год защиты окружающей среды и «зеленой» экономики» позволит вывести эти процессы на более высокий уровень.
Известно, что наш народ испокон веков называл Навруз «началом года». Как и наши предки, мы встречаем этот прекрасный день добрыми пожеланиями.
Пусть восточный Новый год будет благословенным, реки наши – полноводными, урожаи – богатыми!
Здоровья и благополучия нашим уважаемым строителям, учителям и наставникам, медикам, предпринимателям, защитникам Родины!
Пусть осуществляются все наши грандиозные планы, достигаются высокие рубежи, которые мы поставили перед собой!
Навруз – праздник молодости и энергии.
Все мы видим, как наша молодежь, вступая в жизнь с большими надеждами, становится мощной авангардной силой Нового Узбекистана.
Уверенные и решительные действия наших талантливых, целеустремленных юношей и девушек получают признание во всем мире, и это нас очень радует.
Сегодня высокотехнологичными предприятиями страны в основном управляет образованная и имеющая современную квалификацию молодежь.
Наше энергичное, предприимчивое молодое поколение также придает новый импульс и динамику развитию предпринимательства.
Рядовые и офицеры, всегда стоящие на страже границ родной страны, – это наши мужественные и отважные сыновья.
Молодежь прославляет Родину в сферах науки, культуры, литературы и искусства.
В приумножении мировой славы Узбекистана есть особая роль и вклад наших молодых спортсменов.
Слава такому молодому поколению, достойному свершений нашего народа!
Дорогие мои сыновья и дочери, настало время еще полнее реализовать своей потенциал во имя процветания Родины.
На пути к этой высокой цели примером для вас являются наши выдающиеся ученые, поэты и мыслители, родившиеся в дни Навруза, такие как Абдухолик Гиждувони, Бахоуддин Накшбанд, Мирзо Улугбек, Зульфия, Озод Шарафиддинов, Абдулла Арипов.
Неустанно трудитесь, направляйте все свои силы на то, чтобы превратить огромные возможности нашей страны в реальные, практические результаты!
Где бы вы ни находились, в какой бы сфере ни были заняты, будьте всегда преданны нашим национальным ценностям, родному Узбекистану!
Всегда помните, что за вами стоит великий, почти 38-миллионный народ. И я как Президент сделаю все для того, чтобы каждый из вас занял достойное место в жизни.
Пусть вам всегда сопутствует успех!
Неповторимая красота и очарование Навруза прежде всего находят отражение в народных сайилях, праздничных мероприятиях, проводимых в почти 9,5 тысячи махаллей страны.
В нашей жизни все больше возрастают роль и влияние системы махалли, воплотившей в себе тысячелетние традиции и современные ценности народа.
Эффективность проводимых реформ особенно повышает то, что многие вопросы решаются сегодня в самой махалле.
Такие важные задачи, как воспитание молодежи, обеспечение спокойствия, сокращение бедности, привлечение населения к предпринимательству, усиление социальной защиты и активности женщин, защита окружающей среды и благоустройство, находят решение благодаря «махаллинским семеркам».
Как известно, в нынешнем году в стране пройдут выборы председателей махаллей. Уверен, что в ходе этого важного процесса соотечественники проголосуют за самоотверженных и патриотичных граждан.
Всестороннее развитие махаллей и впредь будет находиться в центре нашего внимания.
Пользуясь случаем, искренне поздравляю наш народ, активистов органов самоуправления с Днем работников системы махалли, широко отмечаемым в стране 22 марта, желаю больших успехов в их ответственной деятельности.
Навруз издревле является ярким символом приверженности нашего народа национальным и общечеловеческим ценностям, принципам толерантности, дружбы и сотрудничества.
Навруз стал по-настоящему всенародным праздником, любимым проживающими в стране представителями разных наций и народностей.
Обращаясь в эти радостные мгновения ко всему нашему народу, хочу подчеркнуть:
наша сила – в единстве и сплоченности,
наша мощь – в любви и преданности Родине,
наш успех – в уверенности в своих возможностях!
Навруз признан Организацией Объединенных Наций международным праздником, и это, конечно, радует нас.
В настоящее время Навруз еще больше сплачивает все страны и народы, в том числе Центральной Азии.
Пользуясь сегодняшней возможностью, от имени народа Узбекистана сердечно поздравляю всех жителей нашего обширного региона. Пусть в этом регионе, который превращается в процветающий край дружбы, братства и сотрудничества, всегда царят мир и спокойствие!
В этой связи хочу обратиться к уважаемым представителям интеллигенции, деятелям науки, культуры, искусства и литературы нашего региона.
Дорогие друзья, наши народы, безусловно, будут благодарны вам, если вы, используя свой выдающийся талант, ум и мировоззрение, будете создавать произведения, воспевающие древние узы нашего братства, схожие ценности и обычаи, благие устремления и многовековые традиции, и вносить таким образом достойный вклад в воспитание молодежи.
Несомненно, в нынешнее тревожное время такие яркие произведения будут служить нашим народам, особенно молодому поколению, надежной духовной защитой от различных вызовов и угроз.
Убежден, что предстоящая в конце этого месяца в древнем городе Худжанде трехсторонняя встреча лидеров Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана станет еще одним практическим шагом в дальнейшем укреплении нашего добрососедства.
Пользуясь случаем, искренне поздравляем с Международным днем Навруза присутствующих на сегодняшнем торжестве уважаемых послов зарубежных государств, всех представителей дипломатического корпуса и международных организаций, передаем дружественные приветствия вашим странам и народам.
В эти незабываемые, прекрасные мгновения еще раз поздравляю вас, всех наших соотечественников с праздником Навруз.