O‘zbekiston Prezidenti Rossiya bilan qurilish sohasida o‘zaro manfaatli hamkorlik uchun keng imkoniyatlar mavjudligini qayd etdi
1115
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28 fevral kuni Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisining o‘rinbosari Marat Xusnullin boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuv avvalida yuqori martabali mehmon davlatimiz rahbariga Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin va Hukumati Raisi Mixail Mishustinning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Rossiya yetakchisining o‘tgan yil may oyidagi O‘zbekistonga davlat tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida o‘zaro manfaatli amaliy hamkorlikni, shu jumladan qurilish tarmog‘ida va hududlarni rivojlantirish sohasida kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Qurilish sohasida keng ko‘lamli kooperatsiyani rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. Ikki mamlakat tashkilotlari va kompaniyalari ishtirokida hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturlari doirasida infratuzilma ob’ektlarini loyihalashtirish va qurish, qurilish materiallari va uskunalar yetkazib berish shunday loyihalar jumlasidan.
Ulushli qurilish, loyihalashtirish, ekspertiza, raqamlashtirish va davlat xaridlarini amalga oshirish bo‘yicha tajriba almashishni davom ettirish muhimligi ta’kidlandi.

Президент Узбекистана отметил широкие возможности для взаимовыгодного сотрудничества с Россией в сфере стройиндустрии
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 февраля принял делегацию Российской Федерации во главе с заместителем Председателя Правительства Маратом Хуснуллиным.
В начале встречи высокий гость передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Российской Федерации Владимира Путина и Председателя Правительства страны Михаила Мишустина.
Были рассмотрены вопросы расширения взаимовыгодного практического сотрудничества, в том числе в сфере строительной индустрии и развития территорий, в контексте реализации договоренностей, достигнутых в ходе государственного визита лидера России в Узбекистан в мае прошлого года.
Особое внимание уделено наращиванию полномасштабной кооперации в строительном секторе. Речь идет об участии организаций и компаний двух стран в проектировании и строительстве объектов инфраструктуры, поставках стройматериалов и оборудования в рамках реализуемых программ по социально-экономическому развитию территорий.
Подчеркнута важность дальнейшего обмена опытом в области долевого строительства, проектирования, экспертизы, цифровизации и проведения государственных закупок.